Uvođenje evra u Hrvatskoj inspirisalo je mnoge građane te zemlje da pokažu kako to ne mora da znači poslednje zbogom staroj valuti. Naprotiv - čini se da je ovaj mesec obeležilo jedno tiho takmičenje u tome ko će na lepši, elegantniji, raskošniji i maštovitiji način sačuvati uspomenu na kune. A gde je bolje pokazati svoju umešnost nego na društvenim mrežama?
Sijaset fotografija dekorative i umetničkih dela, napravljenih od kovanica kuna i lipa, protegao se internetom i korisnici su bili oduševljeni. Stabla, ljudski likovi, državna obeležja i drugi slikani, crtani i štampani prikazi ukrašeni su sjajnim novčićima. U kombinaciji sa vezivnim materijalima prave se i ukrasni, ali i upotrebni predmeti, poput, recimo, poslužavnika čije je dno upotpunjeno upravo starim kovanicama. Nisu retki ni oni koji su prepoznali priliku da zarade u ovoj situaciji, pa prodaju predmete dekorisane na takav način.
Podsetimo, evro je u susednoj zemlji postao nova zvanična valuta od prvog januara 2023. u 00.00 sati, nakon što je kuna imala tu ulogu proteklih 28 godina. Ulaskom u evrozonu Hrvati će nov papirni i kovani novac deliti sa 340 miliona ljudi. Naravno, proces zahteva postupnost, a više o operativnim fazama uvođenja ove novine možete pročitati u posebnom tekstu.
Ono što je naročito zanimljivo jeste videti koliko će građanima biti potrebno vremena da se mentalno prebace na nov sistem preračuna. Internetom takođe već kruže brojne šale na sopstveni račun, najčešće one koje se odnose na ostavljanje bakšiša (jer, dati siću u kunama i evrima, jasno, nije isto).
Nemačka u tom pogledu može poslužiti kao ilustrativan primer. Anketa Evrobarometra pokazala je da više od četvrtine nemačkih građana i danas cene preračunavaju u marke. Njih 19 odsto to čini u svakodnevnoj kupovini, a još dodatnih sedam procenata to radi prilikom većih kupovina poput nekretnina ili automobila. Nemačka savezna banka (Deutsche Bundesbank) nedavno je objavila da građani te države - i više od dve decenije posle uvođenja evra - drže pohranjeno 12,3 milijarde maraka. Reč je o jednoj od šest zemalja u evrozoni koje neograničeno menjaju kako novčanice, tako i kovanice stare valute u evro.
Kada je Hrvatska u pitanju, mogućnost zamene novčanica kuna za evre građanima će trajno biti na raspolaganju na blagajni Hrvatske narodne banke, dok će se kovanice kuna i lipa moći menjati do isteka tri godine od dana uvođenja evra.
A do tada, može se samo nagađati koliko će kovanica stare hrvatske valute ostati urezano kao ornametnika na slikama i drugim umetninama koje sada počinju da krase domove hrvatskih građana. Ko zna, možda im jednog dana tržišna vrednost i premaši onu sentimentalnu.