Od 1. januara 2023. u 00.00 sati, evro postaje nova zvanična valuta u Hrvatskoj, treća od njihove samostalnosti. Posle 28 godina opraštaju se od kune i ulaze u evrozonu, gde će novu valutu deliti s 340 miliona ljudi.
Reč je o izuzetno složenoj operaciji, a uprkos uveravanju institucija zaduženih za njeno sprovođenje, činjenica je da će tek u prvim nedeljama januara saznati kako se ona zapravo razvija i ima li problema - koji su i kolika je njihova magnituda.
Iz Hrvatske narodne banke (HNB) još sredinom decembra građane su upozorili kako bi trebalo da se snabdeju gotovinom tokom vikenda kada se ispraća stara godina jer će neke bankovne i finansijske usluge biti privremeno nedostupne ili im neće raditi sve funkcionalnosti.
Opširnije
Petsto miliona novčanica kune odlazi u rezališta
Kod poslovnih subjekata i građana u Hrvatskoj u opticaju je oko 30 milijardi kuna.
28.12.2022
Nemci uveli evro pre dve decenije, ali moto 'marka je marka' još živi
Nemačka je jedna od šest zemalja evrozone koje novčanice i kovanice bivše valute neograničeno menjaju u evro.
16.12.2022
Inflacija u Hrvatskoj i dalje raste i stigla je na 13,5 odsto
Godišnja inflacija u Hrvatskoj je u novembru iznosila 13,5 odsto, nakon što je u oktobru bila 13,2 odsto.
16.12.2022
Bloomberg Adria zato donosi sveobuhvatni vodič o ključnim aspektima uvođenja evra.
Zamena kuna za evre
Do kraja 2023. godine banke, Fina i Hrvatska pošta će bez naknade zamenjivati kune u evro (po kursu od 1 evro = 7,53450 kuna), ali uz ograničenje od 100 novčanica i 100 kovanica kuna po transakciji. Posle toga kune će moći da se menjaju u HNB-u, ali rok za zamenu novčanica i kovanica kuna za evre neće biti jednak. Mogućnost zamene novčanica kuna za evre građanima će trajno biti na raspolaganju na blagajni HNB-a, dok će se kovanice kuna i lipa moći menjati do isteka tri godine od dana uvođenja evra.
Dvojni opticaj
Dve nedelje nakon uvođenja evra, dakle od prvog do 14. januara 2023. godine (u ponoć) počinje period dvojnog opticaja. To znači da će se, ako se plaća u gotovini, svugde moći platiti u kunama, a eventualni ostatak će se dobiti u evrima. U ovom slučaju moći će da se da najviše 50 kovanica kuna.
Do aprila mali apoeni
Kada je u pitanju podizanje gotovine s bankomata posle uvođenja evra, iz HNB-a kažu da je uređeno da se u periodu od tri meseca od dana uvođenja evra bankomati koji se koriste jednom kasetom za isplatu novčanica isključivo pune apoenom od 10 evra, a bankomati koji se koriste dvema ili trima kasetama za isplatu novčanica isključivo pune apoenima od 10 i 20 evra.
Bankomati koji imaju četiri kasete za isplatu novčanica mogu se puniti i apoenom od 50 evra, uz uslov da se za isplate do visine manje ili jednake 100 evra uvek isplaćuju apoeni od 10 i 20 evra. Za iznose više od 100 evra isplaćivaće se i apoeni od 50 evra uz uslov da se iznos od 100 evra uvek isplaćuje u apoenima od 10 i 20 evra.
Od prvog aprila 2023. HNB prestaje da određuje apoensku strukturu za isplatu evronovčanica na bankomatima.
Interaktivna karta bankomata
U sklopu procesa prilagođavanja uvođenju evra, do prvog januara postupno je ugašeno 2.700 bankomata od njih ukupno nešto više od 4.000, jer je potrebno prilagoditi softver i nešto više od 40.000 bankomatskih kaseta za nove dimenzije novčanica.
Do 15. januara bi svi bankomati opet morali biti operativni, a dotad se građani mogu osloniti na interaktivnu kartu bankomata koju je objavilo Hrvatsko udruženje banaka (HUB).
Bez naknade za podizanje gotovine na bankomatima
S obzirom na to da će u periodu prilagođavanja građanima biti dostupan manji broj bankomata njihovih banaka u odnosu na redovno poslovanje, od 15. decembra 2022. do 15. januara 2023. neće se naplaćivati naknada za podizanje gotovine debitnim karticama na bankomatima drugih banaka kako bi građanima bio omogućen dovoljan broj bankomata za isplatu kuna do kraja ove godine i evra od prvog januara.
Računi u banci
Od prvog januara 2023. svi kunski tekući računi postaće tekući računi u evrima. Sredstva koja građani imaju u kunama automatski će se preračunati u evre primenom fiksnog kursa konverzije i bez naknade. Jedinstveni broj transakcijskog računa - IBAN i ugovoreni paket-račun, te visine naknade i prećutnog prekoračenja se ne menjaju.
Više o ovoj temi pročitajte na linku.