Strani vlasnici u privatnom sektoru u Hrvatskoj zapošljavaju skoro petinu radne snage, a podaci govore da najveće plate zarađuju zaposleni u kompanijama u vlasništvu Japanaca, Izraelaca i Kanađana. Zanimljive informacije dolaze iz statistike koju je nedavno objavio Državni zavod za statistiku (DZS). Pored broja preduzeća i ukupnog broja zaposlenih, DZS prati i pokazatelje kao što su troškovi osoblja, iz kojih se mogu odrediti i iznosi isplaćenih prihoda u preduzećima u vlasništvu preduzetnika iz pojedinih zemalja.
Na samom vrhu liste je Japan. Godišnji troškovi osoblja za 720 zaposlenih u tridesetak hrvatskih kompanija u japanskom vlasništvu iznose u proseku 321.200 kuna (oko pet miliona dinara). Na drugom mestu je Izrael, čiji preduzetnici u Hrvatskoj vode kompanije u kojima je prosečni godišnji trošak po zaposlenom 261.700 kuna (oko 4,1 milion dinara), dok su na trećem kanadski preduzetnici, čijih tridesetak hrvatskih kompanija zapošljava šezdesetak zaposlenih, a prosečni trošak kompanije za jednog zaposlenog je 257.400 kuna (skoro četiri miliona dinara).
Statistika DZS-a pokazuje i neke druge zanimljive činjenice. Za početak, prosečni godišnji trošak za zaposlene premašuje 200.000 kuna (3,1 milion dinara) čak i u kompanijama s irskim i norveškim vlasništvom, a pri vrhu su i Danci i Grci.
Najveći strani poslodavci u Hrvatskoj su kompanije iz Nemačke, Austrije, Slovenije i Italije. Među njima najbolje plaćaju nemački vlasnici, 160.700 kuna (2,5 miliona dinara) godišnje, zatim Austrijanci sa prosekom od 135.200 kuna (2,1 milion dinara), zatim Italijani sa prosečno 116.200 kuna (1,8 miliona dinara) i na kraju Slovenci, čijih 800 hrvatskih kompanija zapošljava skoro 10.000 zaposlenih sa prosečnim prihodom od 114.700 kuna (1,7 miliona dinara).
Zanimljivo je i da od hrvatskih firmi u rukama slovenačkih vlasnika više prosečne troškove zaposlenih imaju one u rukama vlasnika iz Srbije, za oko 14.000 kuna (218.000 dinara), odnosno prosek je 128.600 kuna (skoro dva miliona dinara). Srpski vlasnici u Hrvatskoj upravljaju sa 164 kompanije koje zapošljavaju skoro 1.900 radnika.
Prema tom proračunu, vlasnici slovačkih kompanija plaćaju najniže. U tim kompanijama je prosečan godišnji trošak po zaposlenom 96.400 kuna (skoro 1,5 miliona dinara). Slovaci poseduju oko stotinu hrvatskih kompanija sa nešto više od 400 zaposlenih, pokazuju podaci DZS-a.
Pored ovog poređenja, treba napomenuti da se podaci DZS-a odnose na 2020. godinu, što je najnoviji podatak ovog tipa. Naravno, pored poređenja, treba imati na umu da na ovom nivou i drugi faktori mogu ući u konačnu razmatranje. Pre svega, troškovi zaposlenih koje DZS iskazuje ne moraju da budu univerzalno uporediva metrika jer poslodavci, između ostalog, mogu da nagrađuju radnike na druge načine.
Štaviše, iako sam DZS ne prijavljuje podatke za zemlje koje prete da naruše prosek zbog malog broja kompanija u vlasništvu, kao što su Letonija, Portugal, Rumunija, Australija, Island i Turska, u nekim slučajevima to se može dogoditi iz drugih razloga.
Na primer, poznato je da je farmaceutska kompanija Pliva sa više od dve hiljade zaposlenih u rukama izraelske Teve, pa na to da su izraelski vlasnici u vrhu tabele može uticati i to što je farmaceutska kompanija sektor sa većim platama.
Uz sve to, najmanje iznenađuje podatak - najniže troškove zaposlenih, u proseku 92.420 kuna (1,4 miliona dinara) godišnje, imaju firme u hrvatskom vlasništvu. Ko bi rekao?