Starteška saradnja Srbije i Mađarske predviđa izgradnju novog naftovoda od Novog Sada do mađarske Alđe i osnivanje zajedničke firme za trgovinu gasom, što je ozvaničeno u utorak potpisivanjem sporazuma.
Kako je saopšteno iz Ministarstva rudarstva i energetike, procenjena vrednost projekta izgradnje naftovoda Srbija - Mađarska za kapacitet od 5,5 miliona tona godišnje je 157 miliona evra za srpsku deonicu naftovoda. Planirano je da novi naftovod ide trasom Szazalombata-Alđe-Roske-Novi Sad, ukupne dužine 304 kilometra, sa potencijalnim produženjem do Soluna i Drača.
Cilj izgradnje naftovoda do Mađarske jeste da se Srbija poveže na nafotovod "Družba", kako bi i dalje dobijala jefitinu rusku naftu. Podsetimo, Evropska unija je prošle godine zabranila uvoz ruske nafte preko mora, a kako Srbija svu naftu dobija preko naftovoda JANAF, i naša zemlja je ostala bez jeftine ruske nafte.
Opširnije

Srbija bi preko Družbe do ruske nafte, ali moraće da izgradi naftovod
Država je objavila da ima plan kako da ruska nafta i dalje stiže do rafinerije Pančevo.
07.10.2022

Zašto spajanje Srbije sa Družbom nije održivo
Najduži naftovod na svetu Družba od 1962. godine u dužini od 4.000 kilometara doprema naftu iz Rusije u Evropu.
17.10.2022

Da li će obustava nafte Družbom odvratiti Srbiju od povezivanja?
Raketni napadi u Ukrajini opasni su po energetsku infrastrukturu kojom nafta i gas iz Rusije stižu u Evropu.
16.11.2022

Srpski investitor do ruske nafte preko Mađarske biće Transnafta
Javno preduzeće Transnafta biće srpski investitor novog naftovoda od Srbije do Mađarske.
09.02.2023

EU predlaže formalni prekid dotoka nafte iz Rusije u Nemačku i Poljsku
Evropska unija je predložila formalizovanje zaustavljanja dotoka ruske nafte u Nemačku i Poljsku.
12.05.2023
"Što se kapaciteta JANAF-a tiče, kojim se sada snabdeva Srbija, oni su višestruko veći nego što su naše potrebe. U tom smislu izgradnja novog naftovoda nije neophodna, ali države pre svega razmišljaju o sigurnosti snabdevanja, a ne presudno o ekonomičnosti. Zato izgradnja ovog naftovoda jeste diverzifikacija izvora snabdevanja", navodi Tomislav Mićović, generalni sekretar Udruženja naftnih kompanija Srbije.
Bloomberg Adria
Dodaje da bi se ovim naftovodom Srbija povezala sa naftovodom "Družba" koji obezbeđuje snabdevanja sa polja u Sibiru, ali i iz Kazahstana.
Zbog sankcija Evropske unije prema Rusiji, Mađarska je jedna od retkih zemalja koja može da uvozi rusku naftu, ali joj je zabranjeno da je izvozi u druge zemlje.
"Trenutna politička slika koja je stvorena u Evropi nije oduvek bila takva i pitanje je do kada će biti. Mađarska i Slovačka su kao države izuzete od zabrane uvoza ruske nafte i oni tu naftu uvoze. Međutim, istim tim odredbama evropske direktive njima je zabranjeno da tu naftu izvoze u neki drugi zemlje. Kako će se to politički rešiti, to je pitanje koje se menja u hodu", rekao je Mićović.
Ističe da izgradnja naftovoda nije rešenje koje garantuje neku dugoročnu stabilnost, ali veruje da će se okolnosti promeniti, jer su evropskom kontinentu prirodno najbliži izvori nafte u Sibiru.