Inflacija je konačno učinila svoje - potrošači u Evropi i SAD piju manje piva, jedu manje brze hrane i ređe putuju. Osim kod ekonomskih podataka, prve pukotine u budžetima reflektovale su se i u bilansima vodećih svetskih kompanija, što je posebno pogodilo tradicionalno potrošački orijentisane evropske deonice.
Udarac za Heineken u Kini
Evropske deonice imale su mešovite performanse tokom jula, a razočaravajući kvartalni izveštaji i ekonomski podaci ukazuju na umanjenu potrošačku moć i preteranu izloženost korporativnog sektora u Kini. Zaključno sa trećom sedmicom jula, manje od polovine kompanija na MSCI Europe indeksu koje su do sada izveštavale o rezultatima uspelo je da premaši očekivanja, dok je 35 odsto poslovalo ispod projekcija, pokazali su podaci Bloomberg Intelligence.
Inflatorna očekivanja potrošača u evrozoni su tokom juna stagnirala prvi put od januara, a potrošači očekuju da će inflacija ići i do 2,8 odsto u narednih 12 meseci, pokazale su ankete Evropske centralne banke. Ovaj indikator, iako se oslanja na subjektivne prognoze potrošača, jedan je od snažnih generatora inflacije.
Opširnije
Fed pauzirao, smanjenje u septembru sve izvesnije
Iako je u junu zabeležena blaga deflacija, međugodišnja stopa je i dalje iznad dva odsto.
31.07.2024
Evropske berze u zelenom nakon statistike i zarada
Od korporativnih izveštaja o zaradama izdvajaju se nemačke i britanske kompanije.
31.07.2024
Neočekivano ubrzanje inflacije u evrozoni zadaje glavobolju ECB
Inflacija u evrozoni je neočekivano ubrzala, što bi moglo da podstakne Evropsku centralnu banku (ECB) da bude opreznija u pogledu daljeg smanjenja kamatnih stopa.
31.07.2024
Inflacija u Nemačkoj neočekivano porasla, što je novi izazov za ECB
Potrošačke cene u julu ove godine porasle su za 2,6 odsto u odnosu na isti mesec prethodne godine.
30.07.2024
"Ali van Kine, kompanija je u svakom regionu promašila očekivanja, što komplikuje njihove napore da se prebace sa rasta podstaknutog višim cenama na rast podstaknut obimom prodaje. Rast cena više nije održiv", objašnjava novinarka Bloomberga Dasha Afanasieva u razgovoru za Bloomberg Adria Connect.
Unilever profitirao od kozmetičkih brendova
Sa sličnim problemom povratka organskom rastu prodaje suočio se i Nestle, koji je od 2022. godine bio miljenik investitora. Kompanija je uspešno identifikovala kategorije visokog rasta - kafu i hranu za kućne ljubimce. Sada je na putu da pronađe novu kategoriju poput vitamina i suplemenata - ali sa nešto manje uspeha.
"Sada je teško ponovo privući kupce koji su se okrenuli robnim markama u supermarketima. Nestle je zbog toga i smanjio prognoze za ovu godinu", kaže Afanasieva.
Unilever je prošao nešto bolje, mahom zahvaljujući redukovanim očekivanjima investitora, ali i drugačijem portfoliju proizvoda koji podrazumeva kozmetičke brendove poput "dovea", "vaselinea" i "cleara". Unilever je trenutno usred reorganizacije, koja podrazumeva rezanje budžeta i ukidanje čak 7.500 radnih mesta. Međutim, Unilever je u drugom kvartalu uspeo da premaši očekivanja za operativnu maržu i druge indikatore profita. Kompanija je prijavila operativnu maržu od 20 odsto, u poređenju sa očekivanih 18 odsto, a rasla je i organska prodaja.
"Unilever u ponudi ima dosta neprehrambenih proizvoda, gde je elastičnost tražnje i mogućnost robnih marki da kopiraju proizvode nešto drugačija u odnosu na Nestle", kaže Afanasieva.
Tokom ove sedmice, rezultate su prijavili i francuski Danone i L’Oreal. L’Oreal je premašio očekivanja zbog slabe prodaje u Kini, pa je tako prodaja rasla 5,3 odsto u odnosu na očekivanih šest odsto. Francuski proizvođač jogurta Danone uspeo je da se istakne među konkurentima sa skokom prodaje od četiri odsto u odnosu na očekivanjih 3,8 odsto. Skoro trećina rasta bila je podstaknuta strategijom prodaje većih pakovanja proizvoda umesto povećanjem cena.
O tome kakav je kvartal bio za avio-kompanije i gigante brze hrane, detaljnije u razgovoru u videu.