Inflacija u evrozoni je neočekivano ubrzala, što bi moglo da podstakne Evropsku centralnu banku (ECB) da bude opreznija u pogledu daljeg smanjenja kamatnih stopa.
Potrošačke cene porasle su 2,6 odsto u julu u odnosu na godinu dana ranije, saopštio je u sredu Eurostat. To je premašilo rezultat od 2,5 odsto u junu, što je bila i srednja procena analitičara u Bloombergovom istraživanju.
Bazna inflacija, koja isključuje nestabilne komponente poput hrane i energije, zadržala se na 2,9 odsto treći mesec, a ekonomisti su prognozirali blago usporavanje.
Opširnije
Inflacija u Nemačkoj neočekivano porasla, što je novi izazov za ECB
Potrošačke cene u julu ove godine porasle su za 2,6 odsto u odnosu na isti mesec prethodne godine.
30.07.2024
Top 15 zemalja za radnike na daljinu - nijedna iz Adria regiona
U vreme kada se mogućnosti za fleksibilan rad sve više smanjuju, prilike za digitalne nomade nastavljaju da rastu.
30.07.2024
Akcije na Wall Streetu porasle pred odluku Feda
Američke akcije su porasle tokom trgovanja u ponedeljak, a uoči odluke Federalnih rezervi o kamatnoj stopi i zarade četiri velike tehnološke kompanije.
29.07.2024
Singapur se vratio na tron najmoćnijih svetskih pasoša
Singapur je po vrednosti svog pasoša pretekao četiri evropske zemlje.
24.07.2024
Ovaj izveštaj je jedan od dva ključna mesečna očitavanja inflacije, koja treba da signaliziraju ECB pre njihovog sastanka 11. i 12. septembra. Investitori tada očekuju da banka ponovo snizi kamate, kao u junu, kada je to učinila prvi put u 2024.
Takođe, značajne mogu biti indikacije bilo kakvog budućeg Fedovog ublažavanja monetarne politike, čija konačna odluka treba da bude doneta kasnije u sredu.
Očitavanje inflacije u zoni evra prate različiti izveštaji iz celog bloka. U njenoj najvećoj ekonomiji, Nemačkoj, rast cena je neočekivano ubrzan, dok je ishod u Španiji pokazao iznenađujuće drastično usporavanje. Francuska i Italija su, takođe, zabeležile više inflacione stope.
Zvaničnici koji prate bilo kakve dugotrajne pritiske na cene, naročito pomno obraćaju pažnju na usluge, za koje smatraju da su oblast u kojoj je najveći rizik od rasta plata. Podaci pokazuju da je inflacija u julu iznosila četiri odsto, usporavajući prvi put u tri meseca.
"Odstupanja se na kraju mogu ispostaviti kao jednokratna, ali mogla bi da budu i sistematičnija", rekla je prošle nedelje članica Izvršnog odbora ECB Isabel Schnabel. "Zbog toga trenutno pažljivo pratimo inflaciju u domenu usluga, jer je u poslednje vreme nekoliko puta bila veća od očekivane."
Rast potrošačkih cena je dosad premašivao cilj od dva odsto svakog meseca od sredine 2021. godine, stvarajući tako napetost kod zvaničnika, nakon što je početno usporavanje praktično zastalo.
ECB računa da će inflacija ostati iznad cilja "do kraja sledećeg godine", upozorila je predsednica Christine Lagarde ranije u julu.
Procenu centralne banke Evrope dodatno komplikuje potvrda o neujednačenom rastu inflacionih indikatora, objavljenih ove sedmice. Nemačka privreda neočekivano se smanjila u drugom kvartalu, dok su Francuska i Španija nadmašile prognoze, a Italija je blago usporila. Investitori trenutno predviđaju najmanje još dva smanjenja kamata ove godine.