Prvi put nakon pet godina, Evropska centralna banka je smanjila referentne kamatne stope. Stope su tako snižene za 25 baznih poena, što znači da kamatna stopa na depozite sada iznosi 3,75 odsto. Boris Korenak, docent Beogradske bankarske akademije, kaže da je ovo smanjenje već bilo ugrađeno u očekivanja samog tržišta.
Boris Korenak/Bloomberg Adria TV
"ECB je pre svega relativno bila zadovoljna rezultatima monetarne transmisije i dinamika inflacije je davala neke rezultate. Međutim, ECB ima problema sa određenim sektorima, pre svega uslužnim, gde je inflacija bila poprilično visoka. Ono što ECB voli da naglasi, jeste da se ne vode politikom Feda, nego podacima. Međutim, to je samo donekle tačno." Korenak dodaje da bi agresivnije smanjenje kamatnih stopa ECB u narednom periodu dovelo do deprecijacije evra u odnosu na dolar. "To znači jeftinija roba iz evrozone, što opet pospešuje inflaciju."
UBS Group AG je saopštio da će nedavno smanjenje kamatnih stopa u Švajcarskoj uticati na prihode od kredita.
07.05.2024
Autor: Bojana Lazarević
Bloomberg Adria TV
Korenak objašnjava da je zanimljiva bila i poruka koja se odnosila na to da se ECB neće unapred obavezivati na to kojom će dinamikom smanjivati kamatne stope. "ECB ne želi da se obaveže unapred određenoj dinamici. Kada su u pitanju dva smanjenja, ona postaju manje izvesna. Sada je izvesno jedno smanjenje i ono će se desiti verovatno na jesen. To drugo smanjenje nije zagarantovano, zavisi od rezultata i kretanja inflacije, ekonomske aktivnosti, tržišta rada i pogleda s druge strane okeana."
Kada je u pitanju euribor, Korenak ne očekuje velika pomeranja sada. "Međutim, ako se, kako i očekujem, nastavi smanjenje kamatne stope, doći će do smanjenja euribora, i ako bih morao da prognoziram, rekao bih da će šestomesečni euribor do kraja godine biti na nivou od 3,5 odsto. Ako bi se desilo i to drugo smanjenje kamatne stope, onda bi jednogodišnji euribor bio između 3,25 i 3,5 odsto za ovu godinu, a do kraja 2025. to može da bude i 2,75 odsto. I euribor je izuzetno bitan za sektor stanovništva, jer su brojni krediti indeksirani u evrima. Međutim, ne treba zaboraviti da restrukturiranje kredita ide na šestomesečnom nivou, tako da će proći neko vreme pre nego što se to prenese na tržište nekretnina."
Bloomberg Adria TV
FED ovog puta zaseda nakon ECB, a dva pitanja koja investitori na tržištu postavljaju su: da li će FED biti primoran da podigne kamatne stope, drugo je i da li to uopšte ima bilo kakav uticaj na valuacije akcija na tržištu kapitala. Korenak kaže da šanse da FED podigne kamatne stope gotovo da ne postoje. "Podaci signaliziraju da privreda SAD usporava, inflacija jeste visoka, ali opet velika je razlika u komponentama, one osciliraju od minus 0,7 do plus 11."
Što se tiče drugog pitanja i valuacije akcija na tržištu kapitala, Korenak kaže da je za to najvažniji P/E racio. "Ako pogledamo sektore, tu je poprilično različita slika. Bankarski sektor, ili recimo sektor energetike, tu su racija niska. S druge strane, imate tehnološki sektor i sektor komunikacija gde su investitori spremni puno da plate jer očekuju rast zarada po akciji u budućnosti."
U intervjuu smo proverili i kako će smanjenje kamatnih stopa uticati na cenu bitcoina, i da li ista može da dostigne 100.000 dolara do kraja godine.
Na sutrašnjoj sednici Evropske centralne banke se očekuje nastavak monetarnog popuštanja i smanjenje depozitne kamatne stope za dodatnih 25 baznih poena.
Berza je svakako rizična investicija. Tržište hartija od vrednosti sa fiksnim prihodom, kao što je tržište obveznica, sada je manje rizično i možda atraktivnije.
O tome kako politička situacija u Srbiji, ali i globalna geopolitička situacija, utiču na ekonomski rast i kreditni rejting Srbije za TV Bloomberg Adria govorili su Velimir Lukić, profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu i Vladimir Vuletić, profesor Filozofskog fakulteta.
Berza je svakako rizična investicija. Tržište hartija od vrednosti sa fiksnim prihodom, kao što je tržište obveznica, sada je manje rizično i možda atraktivnije.
O tome kako politička situacija u Srbiji, ali i globalna geopolitička situacija, utiču na ekonomski rast i kreditni rejting Srbije za TV Bloomberg Adria govorili su Velimir Lukić, profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu i Vladimir Vuletić, profesor Filozofskog fakulteta.
Unesite svoju imejl adresu na koju ćemo Vam poslati link za obnovu lozinke.
Premašen je maksimalan broj uređaja. Ako ste vlasnik naloga, kliknite na "Pošalji prijavu putem e-pošte" da biste primili e-poštu s linkom za prijavu. Pratite link i moći ćete da upravljate uređajima povezanim s vašim nalogom.