Predsednik Srbije Aleksandar Vučić saopštio je danas popodne da su američke sankcije Naftonoj industriji Srbije odložene za još 30 dana. "Uspeli smo! Dobili smo novih 30 dana odlaganja sankcija za NIS. Hvala svim ljudima u Srbiji koji su se borili i hvala američkim partnerima na razumevanju. Sačuvali smo stabilnost, vraćamo Srbiju na puteve uspeha", objavio je Vučić na instagramu. Američke sankcije NIS-u trebalo je da stupe na snagu u subotu u šest sati ujutru po našem vremenu.
Predsednik Srbije je samo dan ranije bio prilično skeptičan. On je za Financial Times rekao da se Srbija suočava sa rizikom da od subote izgubi pristup sirovoj nafti iz uvoza jer su propali pregovori o sprečavanju uvođenja sankcija Naftnoj industriji Srbije (NIS).
Opširnije

NIS isplatio kupce obveznica, bliži se rok za primenu američkih sankcija
Da li će Amerikanci uvažiti nov zahtev NIS-a i Vlade Srbije za ponovno odlaganje sankcija?
27.03.2025

NIS i Srbija traže ponovno odlaganje američkih sankcija
Direktor Srbijagasa Dušan Bajatović izjavio je da su advokati zatražili odlaganje i naveo da postoji mogućnost za to, ali uz uslov da Srbija u narednih mesec dana napravi akcioni plan u dogovoru sa Amerikancima i Rusima.
19.03.2025

Potencijalno rešenje za NIS - Janaf da otkupi ruski udeo
Ministar privrede Hrvatske Ante Šušnjar ponudio je da Jadranski naftovod (Janaf) kupi ruski udeo u NIS-u, i naveo da "nema prirodnije poslovne simbioze".
18.03.2025

NIS saopštio šta mu je dozvoljeno da radi posle odlaganja sankcija
Naftno preduzeće je od SAD dobilo licencu po kojoj je moguće obavljanje određenih delatnosti. Uz to, Janaf će nastaviti da transportuje naftu NIS-u.
27.02.2025
Jednomesečni odloženi rok za primenu američkih sankcija NIS-u, uvedenih zbog većinskog vlasništva ruskog Gazprom Nefta u tom preduzeću, zvanično ističe 28. marta u ponoć, odnosno 29. marta u šest sati ujutru po ovdašnjem vremenu. NIS upravlja jedinom rafinerijom nafte u Srbiji, kapaciteta 4,8 miliona tona godišnje, koja zadovoljava većinu domaćih potreba za ovim energentom.
Podsetimo, NIS se 10. januara ove godine našao na takozvanoj SDN listi sankcija (engl. Specially Designated Nationals and Blocked Persons list) američkog ministarstva finansija koje su više meseci najavljivane. Prvo je trebalo da sankcije stupe na snagu 27. februara u šest sati ujutru. Ipak, odložene su za 30 dana nakon što je početkom februara NIS uputio zvaničan zahtev Odeljenju za kontrolu strane imovine (OFAC), što su podržale vlade Srbije i Mađarske, a Amerika je taj zahtev prihvatila.
Takođe, pred isticanje novog roka za odlaganje, NIS je podneo zahtev za uklanjanje NIS-a sa liste SDN-a američkom ministarstvu finansija, kao i zahtev za dodatno odlaganje roka za primenu sankcija prema toj kompaniji, što je učinila i Vlada Srbije.
Predsednik Srbije izjavio je za FT da, nažalost, ne očekuje dogovor u poslednjem trenutku.
"Razgovarali smo sa Amerikancima, sa Rusima, sa svima, kako bismo pronašli rešenje. Nismo videli nikakvu promenu u stavu Amerikanaca", naveo je on.
Prema njegovim rečima, ruski stav je da žele da zadrže udeo u NIS-u "po svaku cenu". Vučić je priznao da "nije siguran da će Janaf prestati da prebacuje naftu" kada istekne rok za postizanje dogovora o ponovnom odlaganju sankcija.
Predsednik Srbije dodao je da cena nije problem i da bi rešenje, kako kaže, lako moglo da se pronađe ako bi se sklopio dogovor o prenosu vlasništva NIS-a. Na pitanje u kojoj meri je pitanje NIS-a deo šire rusko-američke diskusije o okončanju rata u Ukrajini, Vučić je rekao da to za pregovarače predstavlja minorno pitanje.
NIS-u preti stečaj ili bankrot
Amerikanci su i prošli put, u poslednji čas, obavestili Vladu Srbije i kompaniju NIS da su prihvatili zahtev za dodatni rok od 30 dana. Američko ministarstvo finansija poslalo je Srbiji dokument o tome u noći između 26. i 27. februara, samo nekoliko sati pre stupanja na snagu sankcija.
Vladan Pavlović, analitičar iz Ipopema Securities, u petak ujutro pre nego što je objavljena vest o odlganju rekao je da će sankcije i ovaj put biti odložene za još mesec dana. U tom slučaju, navodi on, postoji nekoliko potencijalnih koraka koji bi mogli da zadovolje Amerikance.
"Jedan je da se ne isplaćuje dividenda Gazprom Neftu i Gazpromu. Imali smo na neki način pro forme promenu vlasništva pa je sada u vlasništvu Gazproma 45 odsto NIS-a. I kao krajnju meru možemo imati prinudnu upravu, barem do nekog konačnog rešenja", kaže Pavlović u emisiji Sedam na Bloomberg Adria TV.
Prema njegovom mišljenju, kratkoročno postoji šansa da se sankcije izbegnu, dok dugoročno sve zavisi od dogovora SAD i Rusije o pitanjima energetike. U slučaju da budu uvedene sankcije, Pavlović kaže da nema puno opcija. "To bi značilo blokadu platnog prometa i dotoka sirovine, a NIS ide ka stečaju, možda i bankrotu."
On ističe da je jasno da Rusi ne žele da prodaju svoj udeo u NIS-u jer da je tako, "već bismo sve rešili". "Država bi se zadužila, uzela bi kredit, ali ništa od toga."
Takođe, on dodaje da bi mađarski Mol mogao biti zainteresovan jer ima široku mrežu u regionu i imao bi benefite od kupovne NIS-a, ali da Rusi očigledno ne žele da prodaju svoj udeo u toj kompaniji.
Obustavljanje plaćanja u inostranstvu
Kada se radi o međunarodnim plaćanjima, Pavlović kaže da u slučaju da banke žele da sarađuju sa NIS-om, ne postoji rešenje.
"Ako bi Poštanska štedionica prihvatila da obavlja transakcije, onda je to platni promet koji bi se odvijao samo u Srbiji. Poštanska koristi prema inostranstvu neku korespondentsku banku, pa neće ni to biti moguće. NIS inače odavno nema mogućnost da se zadužuje spolja, tako da i nema finansijsku imovinu na računima u inostranstvu. Samo imaju koncesiju u Angoli koja ističe ove godine i koncesiju u Rumuniji."
Aleksandar Kovačević, stručnjak za energetiku, pre nego što smo saznali za ovu vest rekao je za Bloomberg Adriju da, ukoliko sankcije NIS-u budu uvedene, njihovo prisustvo na tržištu može da se nadomesti.
"S jedne strane, tržište goriva je relativno otvoreno, ima dosta učesnika, a oni moraju biti u stanju da povećaju svoj udeo ako NIS izlazi sa tržišta iz bilo kog razloga", ističe Kovačević.
"S druge strane, ako banke prestanu da obavljaju transakcije za račun NIS-a, onda je odgovor uvođenje stečajnog upravnika. To se desilo u Nemačkoj sa imovinom Rosnefta."
On kaže da, iako je Gazprom Neft smanjio vlasnički udeo u NIS-u sa 50 na 44,84 odsto, a Gazprom povećao udeo sa 6,15 odsto na 11,30 odsto, to nije ostavilo značajan utisak. "Većinski vlasnik NIS-a su i dalje ruske državne firme."
Dekanić: NIS se mora iščupati iz zamke odnosa SAD i Rusije
U širem kontekstu energetske bezbednosti regiona, Igor Dekanić, stručnjak za energetiku i geopolitiku energije, kaže da je ovaj južni deo Evrope dobro situiran u pogledu diverzifikacije.
Kada je reč o NIS-u, on naglašava da se srpska kompanija mora iščupati iz zamke odnosa SAD i Rusije.
"Ako dođe do mira u Ukrajini sve će biti rešeno. Ali ako se problemi političke prirode nastave narednih pet, šest ili osam meseci, i NIS će biti u problemu. Dakle, sve zavisi od mirovnih napora i rešenja rata u Ukrajini."
Bajatović i dalje gaji nadu...
Generalni direktor Srbijagasa Dušan Bajatović rekao je u petak ujutro za RTS da očekuje da će biti produžen rok za uvođenje američkih sankcija NIS-u, kao i da se može očekivati i više od 30 dana odlaganja.
"Može se desiti da dobijemo produženje i do tri meseca. Znači, ako mene pitate, ja se sad kockam i sa svojom, da kažem, profesionalnom karijerom, ali nešto moramo da kažemo, ne da umirim javnost, sutra ujutru u šest sati znaćemo sve. Dobićemo produženje od mesec dana do tri meseca. To je moja prognoza", kaže Bajatović.
On je napomenuo da je već došlo do jednog odlaganja sankcija, a da su promenjeni i vlasnički odnosi NIS-a, s obzirom na smanjenje udela Gazproma u kompaniji. "Prethodno smo dobili odlaganje, ali političke sankcije mogu biti nepredvidive. Dok, pravno gledano, ova promena vlasničkih struktura NIS-a trebalo bi da bude dovoljna da izbegnemo sankcije."
Depositphotos
Ukoliko se sankcije ne odlože, Bajatović ističe da će u Srbiji biti dovoljno nafte i goriva. NIS je, kako je najavio, dobro snabdeven. Istakao je da su sve zalihe nafte pune i da će biti naftnih derivata na pumpama, nezavisno od američke odluke.
S druge strane, stručnjak za energetiku Željko Marković rekao je za RTS da u NIS-u postoji većinsko rusko vlasništvo, a američka strana to tretira kao kompletno vlasništvo jer Gazprom Neft i Gazprom kao majka firma imaju preko 50 odsto. On kaže da je zahtev Amerikanaca da se vlasništvo spusti ispod 50 odsto, a to nije urađeno.
"NIS je išao idejom da pošto su spustili učešće Gazprom Nefta, koji je pod ruskim sankcijama, na ispod 50 odsto, da su se stekli uslovi da se NIS skine sa te liste, ali tumačenje s druge strane nije takvo i nije verovatno da se sada NIS skine sa liste sankcija", smatra on.
Kako dodaje, ovog meseca banke nisu žurile da prekinu saradnju s NIS-om. "Oni su im poslali upozorenje i prethodni put, i dalje će one banke koje imaju interes da se ne nađu slučajno na listi sankcija zato što rade sa entitetom koji je zabranjen, sigurno blokirati svoje aktivnosti. Možda će NIS naći neke banke koje će raditi sa njim", zaključuje Marković.
- Tekst napisan uz pomoć Jovane Georgievski, Jelisavete Lazarević i Marka Perožića.