Mercedes-Benz Group AG smanjio je svoju finansijsku prognozu zbog naglog pogoršanja poslovanja u Kini, što predstavlja najnoviji udarac nemačkom industrijskom sektoru, koji se već bori s krizom.
Operativna margina (ROS pokazatelj) u glavnoj automobilskoj jedinici sada se očekuje u rasponu od 7,5 odsto do 8,5 odsto, u poređenju sa prethodnom prognozom od čak 11 odsto, saopštila je kompanija kasno u četvrtak. Kina, najveće tržište Mercedesa, izgubila je dalji zamah jer su bogati kupci odlagali kupovinu Mercedesovih najskupljih modela: "S klasa" i "maybach sedan".
Opadajuće interesovanje je "izazvano daljim pogoršanjem makroekonomskog okruženja, uglavnom u Kini", kažu iz Mercedesa, navodeći kao razloge "slabiju potrošnju i nastavak pada u sektoru nekretnina".
Opširnije
Nemačka privreda bi mogla ponovo da raste tek krajem godine
Učesnici u Bloombergovoj anketi predviđaju stagnaciju u trećem kvartalu, dok su u prošloj anketi za treće tromesečje predviđali rast od 0,2 odsto.
20.09.2024
Poverenje nemačkih investitora naglo opada posle bujice loših vesti
Indeks očekivanja koji je sastavio institut ZEW pao je na 3,6 u septembru sa 19,2 u avgustu. Ekonomisti su očekivali smanjenje na 17 i niko nije predvideo ovakav nagli pad.
17.09.2024
Honda otpušta radnike i obustavlja proizvodnju u tri fabrike u Kini
Kompanija Honda Motor odlučila je da smanji broj radnih mesta i obustavi proizvodnju u tri svoje fabrike u Kini.
11.09.2024
VW ukida tridesetogodišnji sporazum o zabrani otpuštanja
Kompanija Volkswagen ukida sporazum o zaštiti radnih mesta za automobilske radnike u Nemačkoj, a ova odluka je deo napora za smanjenje troškova.
10.09.2024
Upozorenje o profitu kompanije je još jedan kamen spoticanja za nemačku industriju koja se bori sa nekonzistentnim prelaskom na električne automobile i opadanjem profita iz Kine. Volkswagen AG, najveći proizvođač automobila na kontinentu, ovog meseca je ukinuo decenijski ugovor o zabrani otpuštanja i spreman je da prvi put zatvori domaće fabrike u Nemačkoj zbog manjka potražnje.
BMW AG je prošle nedelje smanjio svoje smernice za zaradu tokom cele godine, vođen padom u Kini i sporom prodajom električnih vozila.
Očekuje se da će zarada pre kamata i poreza sada biti znatno ispod nivoa iz prethodne godine, rekao je Mercedes, što je korak unazad za kompaniju koja sledi "strategiju luksuza": to podrazumeva veću prodaju najluksuznijih vozila u cilju povećanja profitabilnosti.
Analitičar za automobile iz RBC-ja, Tom Narayan, kaže da je ovakvo upozorenje o profitu iznenađujuće. "Očekivali bismo da akcije negativno reaguju", naveo je on u belešci.
Za Mercedes, slabljenje prodaje njegovih vrhunskih automobila predstavlja udarac upravo po strategiju luksuza koja treba da pomogne u finansiranju tranzicije kompanije ka potpuno električnim vozilima i da podrži prinose. Usluživanje imućnijih potrošača trebalo je da zaštiti prodaju od padova, ali je došlo do problema u primeni strategije u praksi.
Dodatno, najnovija električna vozila Mercedesa naišla su na mlak odgovor potrošača u Kini, ali i šire. Mlađi Kinezi se sve više okreću domaćim brendovima za koje se smatra da imaju napredniju digitalnu i zabavnu tehnologiju u automobilima, u odnosu na vrhunske nemačke brendove kao što je Mercedes.
Dok poslovanje u Kini opada, prodaja u Evropi je takođe pod pritiskom. Isporuke Mercedesa širom bloka pale su za 13 odsto tokom avgusta i tri odsto u prvih osam meseci. Prodaja električnih vozila dalje podriva strategije proizvođača automobila o ispunjavanju pooštrenih pravila o CO2 neutralnosti od sledeće godine u Evropskoj uniji, izlažući auto-industriju kaznama u milijardama evra.
Ministar ekonomije Robert Habeck održava u ponedeljak industrijski samit u Berlinu na kojem će razgovarati o načinima izlaska iz trenutne krize.