Evropske kompanije iz oblasti auto i elektronske industrije, robe široke potrošnje i e-commerca su zainteresovane za pokretanje proizvodnje u našem regionu, što potvrđuje tržište industrijskih i logističkih nekretnina, koje doživljava bum posebno u Srbiji, Hrvatskoj i u poslednje vreme u Severnoj Makedoniji zbog dostupnosti radne snage.
Trend koji će oblikovati tržište i u 2024. godini ostaje "nearshoring", približavanja proizvodnje krajnjim kupcima, što svedoči zainteresovanost velikog broja kineskih i japanskih kompanija, dobavljača Tesle, BYD i Nideca. Kao što je Bloomberg Adrija već pisala, pet Nidecovih dobavljača dolazi iz Japana, a jedan iz Kine. Prva od njih, japanska kompanija JFE Shoji, pre nekoliko dana je najavila da otvara fabriku auto-delova u Inđiji.
Opširnije
Prvi od pet Nidecovih dobavljača stiže u Inđiju
JFE Shoji otvara fabriku u Inđiji u koju ulaže 40 miliona evra.
29.01.2024
Novi Sad postaje Japancima glavno mesto za proizvodnju elektromotora
Nidec ima masovnu proizvodnju širom sveta i poseduje pouzdane tehnologije za takvu visokokvalitetnu masovnu proizvodnju, kaže Ivović u intervjuu za Bloomberg Adria
26.07.2023
Nidecovi elektromotori iz Novog Sada putuju u Evropu
Nidec će u Srbiji zapošljavati više od hiljadu ljudi i otvoriti svoj razvojni centar
18.05.2023
Kako Mađarska preko Orbanovog zeta i biznisa širi meku moć u Srbiji
Poslovi dva mađarska biznismena Istvana Tiborcza i Daniela Jellineka često se prepliću u Adria regionu.
12.01.2024
Zet Viktora Orbana kupio 11 poslovnih zgrada u Beogradu
Mađarska Diofa je deo BDPST grupe, čiji vlasnik je István Tiborcz, zet predsednika Mađarske Viktora Orbana
10.01.2024
Poslovnog prostora u Beogradu je malo, cene u novogradnji rastu
Beograd ima oko 1,25 miliona kvadratnih metara kancelarijskog prostora i raspoloživost od oko četiri odsto.
17.04.2023
Takođe, zbog nižih troškova proizvodnje ovde dolaze nemačke kompanije, poput Schott Pharma ili italijanskog Aristona koji u Nišu gradi fabriku za proizvodnju bojlera. Generalno, proizvodni pogoni se pomeraju južno od Novog Sada, dok u Subotici više nema slobodnog prostora za fabrike i magacine.
Prema anketi koju je uradio CBRE, prošle godine je 23 odsto investitora želelo da investira u ovu oblast nekretnina, dok će u 2024. godini čak 43 odsto njih to učiniti. Ovi podaci predstavljeni su na konferenciji o izgledima na tržištu nekretnina za 2024, koju je organizovao CBRE.
Kako navode, u poslednjih 12 meseci aktivna tržišta bile su Srbija, Bugarska i Hrvatska.
Jana Jovanović, rukovodilac odeljenja za istraživanje tržišta za jugoistočnu Evropu u CBRE, kaže za Bloomberg Adriju da će ove godine u Hrvatskoj biti izgrađeno 400.000 kvadrata, a u Srbiji oko 250.000 kvadrata industrijskog prostora.
"Ponuda spekulativnog prostora i dalje vrlo ograničena, i dalje smo tržište koje ima manjak prostora. Zato je i stopa raspoloživog prostora gotovo nepostojeća", kaže ona.
Ako pogledamo unazad pet godina, stopa slobodnog prostora je iznosila između nula i jedan odsto, jer ga nije bilo. Ali to su investitori prepoznali i samo u toku prošle godine u okolini Beograda, na primer, izdato je 200 hiljada kvadratnih metara skladišnog prostora. Ove godine se očekuje da ponuda sustigne.
Jovanović navodi da je u proteklom period investitor CTP dosta gradio industrijski i logistički prostor, i nastavlja to da čini, ali naše tržište je veoma atraktivno za strane investitore kao što su Besico, VGP, UDI, IPB i Indotek.
Zanimljivo je da je na listi industrijskog prostora i Indotek, u vlasništvu mađarskog biznismena Danijela Jelineka, koji je nedavno u Beogradu prodao 11 poslovnih zgrada Istvanu Tiborczu, vlasniku Diofa Fund Managment, zetu mađarskog premijera Viktora Orbana.
Božidar Gaćeša,rukovodilac odeljenja za industrijske i logističke nepokretnosti za Adria regiju u CBRE kaže da su najatraktivnija područja oko Novog Sada, Kragujevca, Niša, Jagodine, Sombora, kao i da se fabričke hale i skladišta grade za iznajmljivanje.
Investitori koji pokreću proizvodnju iznajmljuju hale i cene se kreću od 4,5 do 10 evra po kvadratu, u zavisnosti od toga koliko je specifičan objekat i koja vrsta proizvodnje se pokreće.
Cene su 2023. porasle za 10 odsto u odnosu na vreme pandemije virusa korona, ali ne očekuje da će više rasti, jer se očekuje pad kamatnih stopa, inflacije i troškova gradnje.
Gaćeša ukazuje na fenomen da u Severnoj Makedoniji raste tražnja za fabričkim prostorom.
"To su očigledno firme koje su poslovale u Nemačkoj i zbog velikih troškova i manjka radne snage traže alternative. Mnoge biraju Severnu Makedoniju zato što su tamo još povoljniji uslovi za rad nego u Srbiji, manje su plate i veća nezaposlenost", kaže Gaćeša za Bloomberg Adriju.