Kineski BYD se predstavlja kao najveći automobilski brend za koji verovatno nikada niste čuli. Uskoro će im trebati novi slogan.
Automobilski proizvođač je na putu da prestigne Teslu i postane novi svetski lider u prodaji potpuno električnih vozila. Kada to postigne, verovatno u tekućem tromesečju, biće to simbolična prekretnica za tržište električnih vozila i dalja potvrda rastućeg uticaja Kine u globalnoj automobilskoj industriji.
U sektoru u kojem još uvek dominiraju poznatija imena poput Toyote, Volkswagena i General Motorsa, kineski proizvođači, uključujući BYD i SAIC, ozbiljno prodiru na tržište. Nakon što su poslednjih nekoliko godina prestigli SAD, Južnu Koreju i Nemačku, Kina se sada takmiči s Japanom za vodeću poziciju u svetskom izvozu putničkih automobila. Od 3,6 miliona vozila koja su izvezli do oktobra ove godine, 1,3 miliiona bila su električna.
Opširnije
Kineski BYD izabrao Mađarsku za prvu evropsku fabriku EV
BYD planira da izgradi svoju prvu evropsku fabriku automobila u Mađarskoj.
22.12.2023
BYD na putu da prestigne Teslu zahvaljujući rekordnoj prodaji u novembru
Prodaja električnih i hibridnih vozila BYD-ja u novembru je dostigla rekord.
02.12.2023
Huawei izaziva Teslu, akcije kineskog proizvođača EV skočile 50 odsto
Novo električno vozilo kompanije Huawei Technologies Co. postalo je hit u Kini.
11.10.2023
Teslin pad prodaje znači da BYD nikad nije bio bliži EV kruni
BYD je prodao 431.603 potpuno električna vozila u kvartalu završenom 30. septembra.
03.10.2023
"Konkurentski krajolik auto-industrije se promenio", kaže Bridget McCarthy, šefica operacija u Kini za hedž-fond Snow Bull Capital sa sedištem u Šenženu, koji je investirao i u BYD i u Teslu. "Više nije reč o veličini i nasleđu automobilskih kompanija; reč je o brzini kojom mogu da inoviraju i da se unapređuju. BYD je odavno počeo da se priprema da bi mogao da uradi ovo brže nego što je iko mislio da je moguće, a sada ostatak industrije mora da se utrkuje da ga sustigne."
Promena u prodaji električnih vozila takođe odražava promenu u konkurentskoj dinamici između Elona Muska, najbogatijeg izvršnog direktora na svetu, i milijardera osnivača BYD-ja Wanga Chuanfua.
Dok Musk upozorava da njegova e-vozila ne može da priušti dovoljan broj potrošača zbog visokih kamatnih stopa, Wang se tom mišljenju odlučno suprotstavlja. Njegova kompanija nudi šest modela većeg obima koji su znatno jeftiniji od najpovoljnijeg Teslinog "modela 3 sedan" u Kini.
Kada je klub vlasnika Tesle u maju podelio isečak u kojem se Musk podsmeva BYD-jevim automobilima tokom nastupa na Bloomberg TV-u 2011. godine, Musk je odgovorio da su BYD vozila "danas vrlo konkurentna".
Verovatna promena u globalnom poretku e-vozila označava ostvarenje cilja koji je Wang, tada 57-godišnjak, postavio kada je Kina tek počela da razvija svoju sada vodeću industriju električnih automobila. Dok BYD nastavlja da odmiče od Tesle i svih drugih automobilskih brendova u zemlji, repliciranje njihovog velikog uspeha u inostranstvu pokazuje se kao izazov.
Čini se da je Evropa spremna da se pridruži SAD u nametanju viših carina na uvoz kineskih automobila kako bi zaštitila hiljade radnih mesta u proizvodnji. Tržišta električnih vozila u drugim zemljama su još u povoju i nisu ni približno tako unosna. Uprava smatra SAD gotovo nedostupnim zbog eskalacije trgovinskih napetosti između Vašingtona i Pekinga.
Wang nije Musk. On izbegava društvene medije i uglavnom se drži podalje od reflektora. Ali u neočekivano drskom govoru koji je održao nedeljama pre nego što je Evropska unija pokrenula istragu o tome kako je Kina subvencionisala svoju industriju električnih vozila, Wang je izjavio da je došlo vreme da kineski brendovi "sruše stare legende" automobilske industrije.
Iako mnogi kupci automobila izvan Kine još slabo poznaju BYD, Warren Buffett nije među njima. Berkshire Hathaway je 2008. godine uložio oko 230 miliona dolara za skoro deset odsto udela u kineskom proizvođaču automobila. Kada je Berkshire počeo da smanjuje svoj udeo prošle godine - akcije BYD-ja su se trgovale blizu svoje najviše vrednosti - vrednost njegovog udela porasla je otprilike 35 puta, na oko osam milijardi dolara.
Pokojni potpredsednik Berkshirea Charlie Munger video je BYD prvenstveno kao ulaganje u baterije. Na Bloomberg TV-u je u maju 2009. rekao da kompanija radi na "jednoj od najvažnijih tema koje utiču na tehnološku budućnost čovečanstva". Mungerova porodica uložila je u kompaniju godinama pre Berkshirea, a u intervjuu nekoliko nedelja pre svoje smrti u novembru rekao je da je pokušao da odgovori Wanga od ulaska u automobilsku industriju.
BYD je kupio propalog državnog proizvođača automobila 2003. godine, a zatim je 2008. predstavio svoj prvi plagin hibrid F3DM. Recenzent New York Timesa osudio je njegov spoljni dizajn i uporedio ga s "toyotom corollom" iz početka 2000-ih godina. Kompanija je u prvoj godini prodala svih 48 jedinica.
U to vreme, Kina je počela da subvencioniše kupovinu automobila na plagin pogon. Potpora vlade prostirala se od gradova i provincija do nacionalnog nivoa, uključujući poreske olakšice za potrošače, proizvodne podsticaje za proizvođače, pomoć u istraživanju i razvoju, kao i jeftinu zemlju i kredite.
Kao redak proizvođač automobila koji je takođe proizvodio svoje baterije, BYD je bio jedinstveno pozicioniran da iskoristi te prednosti. Pre ulaska u automobilsku industriju, bio je početkom 2000-ih prvi kineski dobavljač litijum-jonskih baterija za Motorolu i Nokiju. Kako bi povećala proizvodnju pre nego što su potrošači prihvatili električna vozila, kompanija je ciljala na automobilske segmente koji bi trebali mnogo ćelija. Njihov prvi električni autobus lansiran je ubrzo nakon F3DM.
"BYD je bio čudo", rekao je Munger u podkastu Acquired u epizodi emitovanoj u oktobru. Nazvao je Wanga genijem, rekavši da je spasao kompaniju od bankrota radeći 70 sati nedeljno i opisao ga kao fanatičnog inženjera. "Tip iz BYD-ja je bolji od Elona u proizvodnji", rekao je.
Oko deceniju i po nakon što je počeo da proizvodi automobile, BYD je imao hrabrosti da smanji cene plagin automobila na nivoe uporedive s vozilima s unutrašnjim sagorevanjem. Ali njihovoj ponudi još je nedostajala privlačnost.
Kompanija je 2016. angažovala Wolfganga Eggera kao glavnog dizajnera, a tu je ulogu prethodno imao za Audi i Alfa Romeo. Takođe je privukla druge međunarodne izvršne direktore, uključujući šefa spoljnog dizajna Ferrarija i vodećeg dizajnera enterijera za Mercedes-Benz.
Do trenutka kada je Kina pozvala Teslu da izgradi prvu fabriku automobila u potpunom vlasništvu strane kompanije, BYD više nije bio osuđen na proizvodnju jeftinih ekonomičnih modela. Sada njihov najskuplji model, sportski terenac "yangwang U8", košta 1,09 miliona juana ili 152.600 dolara.
Iako je nivo vladinih subvencija igrao ulogu u ogromnom rastu električnih vozila u Kini Paul Gong, rukovodilac odeljenja za istraživanje automobila u Kini za UBS Group, veruje da je veći faktor nivoa konkurencije koju je ta podrška stvorila.
"Oni moraju da rade na inovacijama, moraju da pokušaju da pronađu ono što potrošači stvarno žele i moraju da optimizuju svoje troškove kako bi bili sigurni da su njihova e-vozila konkurentna na ovom vrlo konkurentnom tržištu", rekao je Gong.
Nakon što su rastavili BYD-jev sedan "seal" i otkrili prednost troškova od 25 odsto u odnosu na tradicionalne konkurente, njegov tim zaključio je da će kineski proizvođači verovatno posedovati trećinu svetskog automobilskog tržišta do kraja decenije.
Zasad, Tesla i dalje nadmašuje BYD po ključnim merilima uključujući prihode, dobit i tržišnu kapitalizaciju. Analitičari u Bernsteinu očekuju da će se neke od tih razlika značajno smanjiti iduće godine - prognoziraju da će Tesla ostvariti prodaju od 114 milijardi dolara u odnosu na kompaniju BYD 112 milijardi dolara.
Wang je odrastao kao drugo najmlađe od osmoro dece u siromašnom selu Wuwei u istočnoj kineskoj provinciji Anhui. Njegovi roditelji su umrli kada je bio tinejdžer, a njegova starija braća i sestre uzdržavali su ga kroz srednjoškolsko i sveučilišno obrazovanje.
Tokom ranih godina svog života, Wang je živeo u Pekingu, gde je radio kao istraživač u području retkih metala ključnih za baterije i potrošačku elektroniku. Osnovao je BYD 1995. godine u Šenženu pomoću pozajmice od prijatelja od skoro 300.000 dolara. Sada prema Bloomberg Billionaires Indexu vredi 14,8 milijardi dolara.
Wang je 2023. godine skupio puno aero-milja, putujući svetom između auto-sajmova, lansiranja novih tržišta i sastanaka s državnim čelnicima. Sleteo je u zemlje uključujući Japan, Nemačku, Vijetnam, Brazil, Meksiko i Čile - raspored putovanja koji priliči vođi kompanije koja je u samo poslednje dve godine otvorila poslovnice u skoro 60 zemalja i teritorija.
Analitičari očekuju da će BYD sledeće godine lansirati svoja električna vozila treće generacije s još naprednijom tehnologijom, poput mogućnosti automatizovane vožnje. To je jedno područje gde BYD zaostaje sa svojim pristupačnijim proizvodima u odnosu na nove igrače poput kompanija Nio i Xpeng. Iako se broj automobilskih rivala u Kini smanjio s više od 500 na oko 100, novi učesnici i dalje se pojavljuju, uključujući dobro finansiranog tehnološkog diva Huaweija.
Kada je Bloomberg News u martu pitao Wanga ima li BYD ambicije da bude veliki kao Toyota, koja će 2023. godine biti vodeći svetski proizvođač automobila četvrtu godinu zaredom, rekao je da će razvoj industrije EV dovesti do prestrojavanja industrije.
"Kako će automobilska kompanija poslovati zavisiće od njene tehnologije i reakcije", rekao je. "BYD je zasad pobednik u elektrifikaciji Kine, ali kako će biti sutra, ne možemo sa sigurnošću reći. Ali iskoristićemo svoje prednosti i nastaviti da proizvodimo dobre proizvode."
Ali ostanak na vrhu zahteva drugačiji način razmišljanja od onoga kako se tamo došlo, rekla je Yuqian Ding, rukovodilac odeljenja za kineske automobile u HSBC Qianhai Securities.
"Kada postanete broj jedan, mandat se iznenada menja", rekla je. "Morate da se redefinišete i pronađete način kako pobediti samog sebe."