Kineski BYD planira da izgradi svoju prvu evropsku fabriku automobila u Mađarskoj u pokušaju da se na ovoj teritoriji takmiči sa Teslom kao dominantnim proizvođačem automobila na baterije.
Fabrika u gradu Segedinu, na jugu Mađarske, proizvodiće električna vozila i hibride za evropsko tržište, a zahvaljujući njoj biće otvoreno hiljade radnih mesta, saopšteno je u petak iz kompanije BYD. Ovaj potez dolazi nekoliko meseci nakon što je Brisel najavio istragu o državnim subvencijama kineskim proizvođačima električnih vozila, i mogao bi pomoći BYD-ju da izbegne uvozne carine.
Odluka kompanije predstavlja vrhunac u godini koju je provela u usklađivanju sa zahtevima iz evropskih zemalja, uključujući Nemačku i Francusku, u nadi da će dobiti investicije i mogućnost za otvaranje radnih mesta koje dolaze sa otvaranjem fabrike automobila. Kineski brendovi kao što su BYD, SAIC Motor Corp. i Nio Inc. šire se u Evropi kako bi postali manje zavisni od domaćeg tržišta, gde prevelika ponuda i cenovni rat koji je pokrenula kompanija Tesla opterećuju profit.
Opširnije
SAD razmišljaju o novim taksama na kineska električna vozila
Zvaničnici iz Bele kuće i raznih vladinih agencija raspravljali su o tome da li da povećaju carine na određene kineske proizvode.
21.12.2023
Auto-industrija u 2023: Ako su EV budućnost, ta budućnost pripada Kini
Proboj kineskih automobila na evropsko tržište i rastuća popularnost električnih vozila obeležili su godinu u auto-industriji.
19.12.2023
Francuska objavila listu EV koja ispunjavaju uslove za subvencije
Francuska je predstavila listu električnih vozila koja ispunjavaju uslove za subvencije.
14.12.2023
Stellantis hoće da pobedi rivale u segmentu EV uz pomoć Kine
Stellantis bi da bude deo kineske ofanzive u segmentu EV, a ne žrtva, rekao je izvršni direktor Carlos Tavares novinarima na konferenciji u četvrtak.
26.10.2023
BYD na putu da prestigne Teslu zahvaljujući rekordnoj prodaji u novembru
Prodaja električnih i hibridnih vozila BYD-ja u novembru je dostigla rekord.
02.12.2023
EU zvanično otvorila istragu protiv kineskih subvencionisanih EV
Iako je uskog obima, istraga se fokusira na veliku globalnu industriju koja je zabeležila ogroman porast izvoza iz Kine poslednjih godina.
04.10.2023
Ova odluka predstavlja i pobedu za Mađarsku, koja je postala jedno od vodećih evropskih čvorišta za industriju električnih vozila. Pogoni u ovoj zemlji uglavnom pomažu nemačkim proizvođačima automobila kao što su Mercedes-Benz Group AG, Volksvagen AG Audi i, odnedavno, BMW AG pri prelasku na proizvodnju EV.
Procenjuje se da investicije u vezi sa električnim vozilima u državi u poslednjih pet godina iznose 20 milijardi evra (22 milijarde dolara), uključujući fabriku baterija vrednu 7,3 milijarde evra koju kineska kompanija Contemporary Amperex Technology Co. Ltd. gradi u istočnom gradu Debrecinu. BYD već proizvodi električne autobuse u mađarskom gradu Komaromu.
Mađarska će obezbediti subvencije za fabriku BYD, ali će iznos objaviti tek nakon što dobije odobrenje Evropske komisije, naveo je ministar spoljnih poslova Peter Szijjarto.
"Ovo će biti jedna od najvećih investicija u istoriji mađarske ekonomije", rekao je Szijarto.
Dok je tržišni udeo kineskih proizvođača u Evropi još uvek nizak, dominacija zemlje u proizvodnji hibridnih vozila sa priključkom dovela ih je u poziciju da se u izvozu automobila sa Japanom takmiče za vodeću poziciju. BYD se širi u Evropi delimično zato što tamo može da naplati više cene. Njegov kompaktni krosover "dolphin" u Nemačkoj ima početnu cenu od 35.990 evra, što je više nego dvostruko više od početne cene u Kini.
U uredbi objavljenoj kasno u četvrtak, premijer Viktor Orban je dodelio 46,3 milijarde forinti (133 miliona dolara) za finansiranje iz budžeta za nadogradnju putne, železničke, elektroenergetske, gasne i vodne infrastrukture oko industrijskog parka u Segedinu, ali se kineska kompanija BYD u tom dokumentu ne pominje.
Izvršno telo EU pokrenulo je istragu u vezi sa subvencijama za kineska električna vozila u oktobru, navodeći da je državna podrška pomogla da se cene veštački održe na niskim nivoima. Ovo može dovesti do kompenzacionih mera kao što su veće carine na uvoz.
BYD, SAIC iz Šangaja i Zhejiang Geeli Holding Group Co. stavljeni su u fokus istrage EU. Peking je više puta kritikovao ovaj potez, nazivajući ga kršenjem pravila Svetske trgovinske organizacije. Evropa je najveći izvozni region za Kinu, u koji je azijska zemlja od novembra ove godine izvezla više od 600.000 vozila.
(Teks ažuriran izjavom mađarske vlade u šestom pasusu.)