Iz banke Raiffeisen Bank International AG rekli su da će konačno uspeti da svoju imovinu izvuku iz Rusije. Ono što nisu objasnili je kako to da niz transakcija vrednih 1,5 milijardi evra vodi do funkcionera koji ima dugu tradiciju saradnje sa sankcionisanim tajkunom.
Raiffeisen je u utorak saopštio da je njihova ruska podružnica pristala da kupi udeo od 28 odsto u građevinskoj kompaniji Strabag SE iz Austrije, koja je donedavno bila u vlasništvu sankcionisanog ruskog biznismena Olega Deripaske. Nakon toga će vlasništvo preko bezgotovinske transakcije prebaciti u vlasništvo matične kompanije u Beču.
Ako sve bude išlo po planu, Raiffeisen će Strabag kontrolisati preko podružnice koja je (kako pokazuju korporativni izveštaji) osnovana u dogovoru banke sa Stephenom Zoechlingom. Zoechling je u više navrata bio na rukovodećim mestima u firmama gde je Deripaska bio najveći akcionar. On će i sada biti na čelu podružnice pod nazivom Gabarts, čije je ime palindrom naziva Strabag.
Opširnije
Skok Raiffeisena posle odluke o kupovini Deripaskinog udela u Strabagu
Ruska podružnica banke će kupiti 28 odsto udela u Strabagu za 1,51 milijardu evra, a tada će akcije prebaciti na matičnu kompaniju preko bezgotovinske transakcije, saopštili su iz kompanije.
20.12.2023
Raiffaisen Invest po prvi put u Srbiji omogućava ulaganje u ESG fond
Investitori u Srbiji će prvi put imati priliku da ulažu u kompanije koje su rangirane visoko prema kriterijumima ESG investiranja.
23.05.2022
Posle opomene NBS, banke kažu da cene usluga rastu zbog digitalizacije
Najveći uzrok rasta zarada bankarskog sektora u poslednjoj godini jesu veći prihodi od naknada i provizija.
08.07.2022
Rusija pronašla 'rupu' i zaradila 11 milijardi dolara uprkos sankcijama
Prošle godine su SAD i njeni saveznici iz Grupe sedam ograničili cenu izvoza ruske nafte.
06.12.2023
Zoechling nije odgovorio na zahtev za komentar koji je redakcija Bloomberga poslala na njegov imejl, i na imejl portparolke Remus Innovationa (proizvođača auspuha na čijem je on čelu). Portparol Raiffeisena odbio je da komentariše razloge imenovanja Zoechlinga.
“Nije retkost da se udeo ovog obima kontroliše kroz podružnicu”, rekao je portparol u odgovoru na pitanja Bloomberga poslatom mejlom. “Gabarts će upravljati udelom u Strabagu, dok će pravo odlučivanja ostati u rukama RBI”, piše.
Ovaj ugovor bi Raiffeisen rešio jedne velike brige, jer ona već dve godine bezuspešno pokušava da proda svoju rusku podružnicu, koja je dugo bila njena najprofitabilnija ćerka-firma. Banka je nakupila neto dobit od preko tri milijarde evra koje ne može da prenese u Austriju zbog politike Moskve u pogledu isplate dividendi. Ova transakcija bi, ako bude odobrena, banci omogućila da prenese oko polovine tog iznosa, a Deripaski bi omogućila da raspolaže zamrznutom imovinom.
Zoechling ima veze sa Deripaskom, ali i sa osnivačem Strabaga, Hansom Peterom Haselsteinerom, jednim od glavnih ulagača u Remus. U poslednje vreme je dovođen u vezu sa više transakcija između Rusije i Austrije, a jedna od njih je akvizicija imovine ostale nakon likvidacije Sberbank Europe. Tada je on bio izuzet od obaveze poštovanja sankcija Rusiji, a transakcija je, kako navodi Standard, vredna 240 miliona evra.
Deripaska ima velik udeo u kompaniji En+ Group, koja upravlja najvećom sibirskom mrežom elektrana. Ova kompanija je većinski vlasnik Rusala, ruskog najvećeg proizvođača aluminijuma.
Par meseci pre invazije na Ukrajinu, Zoechling je postavljen na mesto direktora Rusalove rafinerije aluminijuma u Ukrajini. Ova fabrika je bila glavni snabdevač Rusalovih ruskih topionica.
Zoechling više ne radi za Rusal, rekla je kompanija u odgovoru na pitanja Bloomberga. En+, holding u sklopu kog Rusal posluje, odbio je da komentariše. Deripaskina pres-služba nije odgovorila na komentare.
Zoechling je takođe bio operativni direktor (COO) u kompaniji Transstroy kada je ona bila u Deripaskinom vlasništvu, a tada je bio uključen u infrastrukturne projekte u vezi sa olimpijadom u Sočiju, piše u agendai konferencije iz 2014. godine. Takođe je u toj kompaniji bio član odbora direktora, pokazuju korporativni izveštaji.
Haselsteiner je 2014. komentarisao Deripaskinu odluku da Zoechlinga imenuje za direktora aerodroma Šeremetjevo u Moskvi, kada je rekao da je ruski biznismen “veliki srećnik” što će Austrijanac na sebe uzeti ovaj zadatak, pisao je Kurier.
“Već dugo znam Zoechlinga”, rekao je Haselsteiner tada. “Biće uspešan”, dodao je.
Deripaska ima udeo u Strabegu od 2007. godine. Austrijska građevinska firma već neko vreme pokušava da zaobiđe sankcije protiv njega, a sada pokušavaju da kroz ovaj složeni manevar njegov udeo svedu na manje od 25 odsto. Strabag zbog sankcija ne može da Deripaskinoj kompaniji Rasperia isplaćuje dividende, a ovaj holding zbog sankcija takođe nema ni glasačka akcionarska prava.
Raiffeisen navodi da planira da transakciju sprovede potpuno poštujući sankcije. Strabag navodi da je neophodna i detaljna revizija sankcija.
Austrijska nacionalna banka je potvrdila da je ona nadležna za ove transakcije, ali nisu dali više detalja.
“RBI mora da dokaže da je transakcija potpuno u skladu sa odredbama o sankcijama Evropske unije”, piše u odgovorima centralne banke na pitanja Bloomberga.