Investitori u Srbiji će po prvi put imati priliku da ulažu u kompanije koje su rangirane visoko prema kriterijumima za ocenjivanje poštovanja zaštite životne sredine, društvene odgovornosti i korporativnog upravljanja (engl. Environmental, Social, Governance). Do ove promene došlo je pošto je Raiffaisen Invest, objavilo u ponedeljak poziv za investiranje u svoj najnoviji fond, Raiffaisen Green.
„Naš novi fond je posebno pogodan za investitore koji žele stabilna, globalno diversifikovana ulaganja na tržištu kapitala i istovremeno žele da podrže održive poslovne procese koji ispunjavaju ESG kriterijume“, rekao je u saopštenju za medije Rade Bjelobaba, direktor Raiffeisen INVEST-a.
Raiffaisen Invest, koji je Raiffaisen banka osnovala 2007. godine, pored Raiffaisen Green-a ima još četiri fonda u Srbiji ali nijedan od njih ne uzima u obzir odgovorno poslovanje pri odabiru investicija. Ovo društvo za upravljanje na tržištu investicionih fondova ima tržišno učešće od 65 odsto u Srbiji.
Bloomberg
Najnoviji fond će biti organizovan kao prateći (engl. feeder) fond glavnog (engl. master) fonda Raiffeisen Sustainable Solid, balansiranog UCITS fonda kojim upravlja Društvo za upravljanje Raiffeisen Kapitalanlage-Gesellschaft iz Austrije. UCITS fondovi su fondovi regulisani od strane Evropske unije (EU) i imaju za cilj harmonizaciju upravljanja kolektivnih fondova kao i zaštitu investitora. Stoga su među investitorima poznati kao strogo regulisani bezbedni vid ulaganja. UCITS fondovi su registrovani u EU ali mogu biti ponuđeni i na trećim tržištima.
Sam fond Raiffaisen Sustainable Sold ima status ESG fonda prema Uredbi o održivom finansijskom obelodanivanju (engl. The Sustainable Finance Disclosure Regulation – SFDR) a pored toga poseduje niz sertifikata o poslovanju u skladu sa održivim investiranjem.
Raiffaisen Green će najmanje 85 odsto imovine investirati u glavni fond koja ulaže u hartije od vrednosti instrumente tržišta novca, objasnio je Bjelobaba za Bloomberg Adriju. "Najmanje 51 odsto imovine glavnog fonda ulaže se direktno u hartije od vrednosti. Pri tome se ne vrše investiranja u određene oblasti poslovanja kao što su naoružanje, ekološki/biljni genetski inženjering, niti u kompanije koje krše radna i ljudska prava. Ulaganja u akcije i hartije od vrednosti ekvivalentne akcijama ograničena su na 30 odsto imovine fonda", dodao je.
Bloomberg
Ulaganje u akcije poznato je kao manje sigurno od ulaganja u obveznice.
Međutim, ESG investiranje daje dodatnu sigurnost investitorima jer uzima u obzir odgovorno poslovanje i dugoročne rizike. Ono je postalo posebno popularno u poslednjih nekoliko godina. Od početka pandemije virusa Kovid 19 mnoge kompanije uvidele su da moraju da promene svoj način poslovanja kako bi osigurale investicije ali i zadržale zaposlene. Pored toga, niz međunarodnih dokumenata poput Pariskog sporazuma i Evropskog zelenog dogovora podstiču odgovornije poslovanje.
U svojoj srži, ESG poslovanje podrazumeva poštovanje zaštite životne sredine, pravilno odlaganje otpada, odgovorno poslovanje prema zajednici i zaposlenima i transparentno korporativno upravljanje.
Prema istraživanju koje je Bloomberg Intelligence objavio početkom ove godine, fondovi koji ulažu u obnovljive izvore energije će rasti a očekuje se da će vrednost ukupnih investicija u ESG iznositi 41$ bilion do 2022. i da će porasti preko 50$ biliona do 2025. godine.
Bloomberg