Dok je jedan broj putnika pogođen optimizacijom reda letenja Air Serbije, pojavili su se novi problemi za one koji lete iz Beograda u četvrtak, pošto je došlo do kvara sistema za rendgenski pregled prtljaga na Aerodromu "Nikola Tesla".
Do kvara je došlo u četvrtak ujutru i on takođe može doprineti dodatnim kašnjenjima u redu letenja. Sam tehnički kvar otklonjen je oko 11 sati po lokalnom vremenu, potvrdili su iz kompanije Belgrade Airport za Bloomberg Adriju i dodali da se saobraćaj normalizuje.
"Usled jutrošnjeg (četvrtak, 22. jun 2023. godine) kvara sistema za rendgenski pregled prtljaga na beogradskom aerodromu, danas može doći do značajnijih odstupanja od planiranog reda letenja avio-kompanija koje poleću sa Aerodroma 'Nikola Tesla' Beograd, uključujući i Air Serbiju. Promene su nastale tokom jutarnjeg talasa, ali je vrlo moguće da će uticati na posledična fazna kašnjenja tokom čitavog dana i večeri", navodi se u saopštenju kompanije Air Serbia.
Opširnije
Šta da radite kada vam otkažu let?
Posle obaveštenja o otkazivanju leta Napulj - Beograd u roku od sat usledio je imejl sa alternativnom rutom povratka preko Rima istog dana kada je bio planiran let.
20.06.2023
Air Serbia na meti kritika putnika zbog otkazivanja letova
Air Serbia mesecima najavljuje ekspanziju, ali sada joj fale avioni.
19.06.2023
Ispovest svetske putnice: od Maharaja voza do Diorove vile
Mila Litvinjenko, vlasnica Aura mejkap brenda iz Srbije, obišla je gotovo ceo svet.
17.06.2023
Srpski turisti ne štede na komforu, ali često biraju kraća putovanja
Nova tendencija među građanima Srbije je da sada planiraju putovanja i do šest meseci unapred.
08.06.2023
Ryanair najavio kraj ere veoma jeftinih avio-karata
Iz Ryanaira kažu da su cene karata za leto deset odsto skuplje nego pre pandemije.
22.05.2023
Iz nacionalnog avio-prevoznika naglasili su da su u neprekidnom kontaktu sa službama Aerodroma "Nikola Tesla" Beograd i da preduzimaju sve što je u njihovoj moći da se ublaže posledice po putnike i da se saobraćaj prilagodi novonastalim okolnostima.
Do najnovijeg kvara je došlo taman pošto se pojavio tračak nade da se situacija u srpskoj nacionalnoj avio-kompaniji poboljšava. U sredu je sleteo Embraer "E-190", koji bi trebalo od danas da se priključi floti Air Serbije i tako ublaži probleme u koje je kompanija upala.
Air Serbia se odlučila za otvaranje rekordnog broja destinacija ovog leta, ali se našla u problemu zbog kašnjenja aviona i produženog vremena potrebnog za održavanje postojeće flote.
Tako se srpski avio-prevoznik pridružio nizu avio-kompanija koje se suočavaju sa problemima ovog leta. Primera radi, Lufthansa je još i martu otkazala više od 30.000 letova koje je planirala za letnju sezonu zbog manjka radne snage, a ove nedelje Air Evropa otkazala je 15 letova zbog štrajka pilota.
Air Serbia se dugo nadala da će uspeti da pokrije sve planirane letove iznajmljenim avionima, ali zbog velike tražnje na tržištu i niza problema u lancu snabdevanja, to je išlo teže nego što se očekivalo.
Problemi na aerodromima širom Evrope
Beograd s relativno brzo izborio sa kvarom tehničke prirode, ali broj drugih aerodroma u Evropi ima drugu vrstu problema. Putnici svedoče da su aerodromi u Evropi prazni i da ima znatno manje osoblja nego što je to bilo pre pandemije.
Očekivalo se da će najviše poremećaja u avio-saobraćaju biti zbog manjka radnika u kontroli letenja ove godine, ali prošlogodišnji komentari ukazivali su na to da će aerodromi povratiti potreban broj osoblja jer je ove godine oporavak avijacije bio očekivan (pošto je neke 2022. iznenadilo što su ljudi krenuli opet da putuju).
Aerodrom "Nikola Tesla" se aktivno širi, što se poklapa i sa širenjem Air Serbije, a ovog meseca otvorena je i nova pista koja bi trebalo da zameni postojeću. Ova rekonstrukcija deo je šire rekonstrukcije aerodroma od strane koncesionara, francuske kompanije Vinci, koja planira da osposobi aerodrom u Beogradu za prijem 15 miliona putnika godišnje.
Proširenjem aerodroma trebalo bi da se stvore bolji uslovi za komfor putnika. Iz kompanije Belgrade Airport za Bloomberg Adriju su rekli da je modernizacija aerodroma znatno uticala na povećanje kapaciteta.
"Otvaranje novog dela terminalne zgrade novih gejtova utiču na bolji komfor putnika zbog unapređene operativnosti stručnih službi koje sada funkcionišu u najmodernijem industrijskom okruženju, u skladu sa praksom naše matične kompanije VINCI Airports, koja upravlja radom 65 svetskih aerodroma", naveli su iz te kompanije u pisanom odgovoru Bloomberg Adriji krajem maja.
Međutim, u toku radova putnici su se često suočavali sa teškim pristupom zgradi aerodroma (koji je u međuvremenu delimično olakšan), a činjenica da je Beograd postao sve popularnija destinacija, dodatno je opterećivala infrastrukturu.
U 2022. godini beogradski aerodrom opslužio je 5.610.000 putnika, što je za 71 odsto više nego 2021. godine, odnosno 8,9 odsto manje nego 2019. godine. U prvom kvartalu 2023. godine na beogradskom aerodromu zabeleženo je 1.313.000 putnika, što je za 77 odsto više nego u 2022. godini i za 27 odsto više nego u 2019. godini.
(Ažurirano kroz ceo tekst posle otklanjanja kvara.)