Situacija u IT sektoru u Srbiji je trenutno takva da programeri frilenseri, koji čine većinu sektora, ne rade na projektima zbog smanjenih investicija u startapove u Americi, kaže generalni direktor Inicijative Digitalna Srbija Nebojša Bjelotomić.
Bjelotomić je takvu situaciju za Bloomberg Adria TV ocenio kao napetu, ali stabilnu.
"Rast je bio veliki u vreme korone kada su svi očekivali da će ceo fizički svet postati digitalan, što se na kraju nije desilo. I možda je tako bolje. Tako da je ovo bilo jedno veliko spremanje koje smo videli i samo po sebi. I dalje verujem da je to zaseban fenomen, a ne toliko vezan za inflaciju i ostale makroekonomske pokazatelje", rekao je on.
Opširnije

Razvoj srpskog IT-ja: šta možemo da naučimo od Istoka, ali i komšiluka
Učesnici Tomorrow Conferenca u Beogradu diskutovali su u petak o strategijama država za tehnološki razvoj.
13.05.2023

Srpski IT preduzetnik podelio otkaze, sada ljudima traži nove poslove
Malobrojni su oni koji otvoreno govore o problemima sa kojima se susreću u kompaniji koju vode.
09.05.2023

Startapovi iz Silicijumske doline se spremaju za bolno leto
Svet startap kompanija je imao tešku godinu - opterećenu otpuštanjima, opadajućim investicijama i kolapsom SVB.
27.04.2023

Srpski IT nastavlja da se hladi, pad u broju oglasa drastičan
Broj oglasa za pozicije u srpskom IT sektoru u prvom kvartalu 2023. prepolovljen je u odnosu na isti period prošle godine.
24.04.2023

Pavlović: IT kompanije će morati da plivaju uzvodno
JP Morgan kaže da investitori koji navijaju za rast tehnoloških akcija možda neće imati previše razloga za slavlje.
21.04.2023
Dodaje da su očekivanja za ovu godina bila da će sektor rasti za 30 odsto, što je, kako ocenjuje, znatno manje od onoga na šta smo navikli. "Taj rast nije iznenađenje, samo je mnogo manji nego što je bio. To je sada neka nova realnost, nova realnost koja je posledica konstantog rasta u poslednjih 10 godina."
Kada je reč o budućnosti, smatra da ju je teško predvideti jer tržišta rada uporno rastu uprkos svim izazovima.
Bjelotomovic navodi da je tržište živo i da će se giganti, ali i manji igrači utrkivati za mesto u industriji kao što to Apple radi sa setovima za virtuelnu realnost. "Možda ćemo se samo razviti na druge segmente tržišta. Vidimo da automobilska industrija sve više liči na softversku industriju i da sve više programera upravo radi u automobilskoj industriji", naveo je on.
Privlačenje kandidata najveći problem IT firmi u Srbiji, pokazalo istraživanje
Prema istraživanju sajta za zapošljavanje HelloWorld pod imenom Puls HR zajednice (sprovedenom u februaru), najveći izazov za IT kompanije u protekle dve godine bio je privlačenje IT kandidata, što je istakao 61 procenat ispitanika.
Analiza je pokazala da, uopšteno govoreći, male kompanije teže prate trendove i uvode benefite, srednje kompanije se bore kako da privuku kandidate, a velike kako da zadrže zaposlene. "Outsource kompanije muku muče da zadrže zaposlene, pa je čak 40 odsto njih istaklo ovaj problem", navodi se u izveštaju.
Koliko je imidž poslodavca (takozvani employer branding) bitan u privlačenju kadrova pokazuje i podatak da se značajan broj kompanija fokusira na izgradnju svoje strategije za employer branding. "Od ispitanika, 22 odsto već ima definisanu strategiju, dok je 55 odsto u procesu razrade. Posebno je primetno da srednje, velike i outsource kompanije pokazuju veći interes za ovu temu."
Zanimljivo je da kao jedan od velikih problema kandidati često navode nedostatak povratne informacije nakon konkurisanja za posao, a da je u ovoj anketi čak 74 odsto ispitanika reklo da uvek pruža povratnu informaciju nakon konkurisanja - i to svim kandidatima.
(Tekst dopunjen podacima iz istraživanja Puls HR zajednice, od podnaslova pa nadalje.)
- U pisanju teksta pomogla Ana Ristović.