Broj oglasa za pozicije u srpskom IT sektoru u prvom kvartalu 2023. prepolovljen je u odnosu na isti period prošle godine, pokazali su najnoviji podaci sajta Helloworld.rs.
"Ovo je iznenadilo mnoge posmatrače tržišta, s obzirom na to da je prethodna godina bila obeležena visokom tražnjom za IT stručnjacima i brzim rastom industrije", saopštili su sa tog sajta. Ipak, treba imati na umu i da je prvi kvartal 2022. bio rekordan po ovom pitanju, na šta je na Kopaonik biznis forumu ukazao izvršni direktor te platforme Davor Odobašić.
Nova analiza pokazuje da se u ovoj godini traži manji broj senior IT stručnjaka u odnosu na prošlu godinu, dok su mediori postali prioritet poslodavcima.
Prema podacima sajta, u prvom tromesečju 2023. čak 64 odsto svih oglasa upravo je namenjeno mediorima, 18 odsto seniorima, dok su ponude za juniore činile 15 procenata svih oglasa. "U poređenju sa prošlom godinom, udeo oglasa za seniore se smanjio za pet odsto, dok se udeo oglasa za juniore povećao za sedam odsto", navodi se u saopštenju.
Kada je reč o trenutno najtraženijim pozicijama, na prvom mestu se nalaze softver developeri. To, kažu istraživači, nije iznenađujuće imajući u vidu njihovu važnost u razvoju softverskih rešenja. "IT Help Desk/Support pozicija se takođe nalazi na visokom drugom mestu, dok su System Administrator/Engineer, Frontend Developer i DevOps System Administrator/Engineer na trećem, četvrtom i petom mestu."
Ako govorimo o tehnologijama, JavaScript je najtraženiji programski jezik u prvom kvartalu, a među visokorangiranima su i SQL, Git, Linux i Agile.
Plate nepromenjene
Kada se uzmu u obzir plate navedene na Helloworld.rs, vidljivo je da su one ostale na istom nivou kao i prethodnih godina. Primećuje se da su softver developeri u 2023. i dalje najplaćenija grupa IT stručnjaka.
Uz to, analiza je pokazala da je svaki četvrti kandidat koji traži posao na njihovom sajtu - žena.
"To samo potvrđuje da je sve veći broj njih zainteresovano da napravi karijeru u IT sektoru. Rast broja žena u IT-ju je izuzetno pozitivan trend i pokazatelj da se polako smanjuje rodna nejednakost u ovoj industriji", zaključuju u saopštenju.
2022. donela otrežnjenje
Podsetimo, iako je početak 2022. obećavao, kako se približavao kraj godine stručnjaci u industriji su postajali sve aktivniji na tržištu rada, u potrazi za novim zaposlenjem, pokazali su podaci pomenutog sajta. Međutim, broj ponuđenih oglasa nije pratio taj talas.
"Kriza je u Srbiji uticala na smanjenje obima radnih mesta, to jest oglasa na tržištu i pojačala aktivnost kandidata. Snažnije smanjenje broja oglasa videli smo u novembru i to se nastavilo tokom ove godine. Ako uporedimo taj četvrti kvartal sa trećim, pad iznosi oko 25 odsto", poručio je ranije Odobašić.
Prošla godina u celini bila je dosta izazovna za svetsko (pa i naše) IT tržište. Neki od giganata u sektoru najavili su i podelili na hiljade otkaza, što je tendencija koja se, manje ili više, prenela i na 2023. Tako je, recimo, među najnovijim vestima na tom polju, stigla i ona iz Meta Platforms Inc., odakle je ovog meseca saopšteno da će se početi sa novom rundom otpuštanja širom kompanije. Potez je deo strategije za smanjenje troškova u okviru koje će se radna snaga oslabiti za 10.000 radnih mesta, kako je osnivač Mark Zuckerberg najavio u martu. Sledeći krug rezova će uslediti u maju.
Pojedine multinacionalne kompanije sprovele su rezove i u ograncima u Srbiji, dok su se domaći igrači takođe suočili sa usporavanjima, o čemu je Bloomberg Adria već pisala.
Sam obim u kom je naše tržište zahvaćeno svetskom krizom predmet je diskusija već duže. Jedna struja ocenjuje da većih potresa nema, dok drugi govore da su se oni mogli osetiti još letos. Takođe se u pitanje dovodi koji kadrovi su pretpreli udar, to jest koliko su otpuštanja uticala na "tech", a u kojoj na takozvane "non-tech" pozicije.
U kriznim periodima kao najefikasniji način da se skrešu troškovi uglavnom se pokazuju smanjenja u radnoj snazi. Ipak, kako je naš portal nedavno pisao, to ne mora nužno biti slučaj - naprotiv, otpušten radnik nekada može predstavljati veći trošak nego uštedu kompaniji, a više o tome možete pročitati na linku.