Svet startap kompanija je imao tešku godinu - opterećenu masovnim otpuštanjima, opadajućim investicijama rizičnog kapitala i haotičnim kolapsom Silicon Valley Banka. Ali mnogi u tehnološkom sektoru veruju da najgore tek dolazi.
Kako se pad tržišta odugovlači, a investitori i dalje teško dolaze do novca, sve više startapova će početi da ostaje bez sredstava, kažu stručnjaci. Neke kompanije koje su podržane firma rizičnog kapitala biće prinuđene da prikupe nova sredstva čak i ako to znači da pristanu na nižu procenu vrednosti od one koju su nekada ustanovile, što je pojava koja se zove "down" runda, od čega strahuju i osnivači i investitori.
"Ovakvu kompresiju vrednosti nismo imali više od 20 godina. To je apsolutno krvoproliće", rekao je Cameron Lester, jedan od šefova odeljenja za tehnološke medije i telekom investiciono bankarstvo u Jefferiesu, dodajući da su kompanije koje su u stanju da prikupe novac, čak i po nižoj vrednosti, prave srećnice. "Ono što je važno je da preživite", kazao je Lester.
Opširnije
Evropskim VC fondovima sve teže da prikupe kapital, blizu dna iz 2015.
Evropske kompanije rizičnog kapitala (VC) ove godine su na putu da prikupe najskromnija sredstva u poslednjih sedam godina.
19.04.2023
VC firma prikupila 1,2 milijarde dolara da podrži sledećeg Elona Muska
Investiciona kompanija iz Silicijumske doline Eclipse prikupila je 1,2 milijarde dolara za dva nova fonda.
11.04.2023
Borovac: Berze se oporavljaju, ali nastavljamo defanzivno
Protekla godina je za ključne svetske berzanske indekse bila rekordna kada je reč o padovima prinosa.
06.04.2023
Investicije u startapove pale za 55 odsto usred krize
Američki startapovi prikupili su 37 milijardi dolara od fondova rizičnog kapitala u prvom kvartalu ove godine, što je najmanji iznos u 13 uzastopnih kvartala.
06.04.2023
Prema podacima istraživačke firme Prequin, kako se bližio kraj 2022. godine, padovi su dostigli maksimum u prethodnih pet godina. A rani podaci za prvi kvartal pokazuju da je otprilike 7,5 odsto svih rundi rizičnog finansiranja u Sjedinjenim Američkim Državama (SAD) palo, prema navodima PitchBooka - što je broj za koji se očekuje da će se povećati. Ugledne kompanije poput finansijskog giganta Stripe Inc., švedskog startapa za plaćanje Klarna Bank AB i bezbednosne firme Snyk već su smanjile procene vrednosti, a za druge poput Blockchain.com se kaže da su u pregovorima da učine isto.
Osnivači svojski izbegavaju slučajeve "down" rundi jer oni nagoveštavaju da je uzlazna putanja kompanije iskočila iz koloseka, narušavajući pouzdanje i brišući milione, a ponekad i milijarde bogatstva na papiru za osnivače i zaposlene startap kompanija. Oni takođe predstavljaju gubitak za "venture" kapitaliste i njihove investitore i mogu dovesti do pravnih komplikacija.
Ipak, pitajte većinu profesionalaca u tehnološkoj industriji i oni će sumorno potvrditi da takvi poslovi postaju neizbežni. "Očekujemo da će se 'down' runde, posebno u drugoj polovini ove godine, zaista povećati", rekao je analitičar PitchBooka Kyle Stanford. Nadolazeći talas nižih procena je opštepoznat, rekao je Alfredo Silva, partner advokatske firme Morrison & Foerster. U martu je firma održala radionicu o tome kako se snaći u pravnim posledicama koje mogu doći uz takve runde.
Dok su mnoge kompanije smanjile troškove i zadužile se kako bi izbegle prikupljanje novca pod nepovoljnim uslovima, te taktike odlaganja imaju ograničenja. Prema navodima PitchBooka, više od 400 kompanija - jedna trećina svih startapova jednoroga, onih čija je vrednost milijardu dolara ili više - nisu prikupile nova sredstva od 2021. To je mnogo vremena za kompaniju koja još ne ostvaruje profit, oslanjajući se na gotovinu koju su doneli iz prethodnih rundi finansiranja. Većina kompanija koje podupiru firme rizičnog kapitala obično podižu nove runde svaku godinu ili dve, a oko 94 odsto tehnoloških jednoroga je neprofitabilno, pokazuju podaci PitchBooka.
"Neke od ovih kompanija me podsećaju na škotsko plemstvo koje nije prikupilo novac u sedam generacija", rekao je Mathias Schilling, suosnivač kompanije Headline. "Oni sede i piju šampanjac dok krov prokišnjava."
Schilingov savet: "Uhvatite se ukoštac sa realnošću, odradite 'down' rundu".
Neki veliki startapovi već primaju udarac. Stripe je zaključio finansijski ugovor sa procenom vrednosti od 50 milijardi dolara, što je oko polovine njegove procene iz 2021. Nekoliko kripto-startapova je preuzelo ili je u procesu preuzimanja "down" rundi, kao i više kompanija van SAD, uključujući Klarnu, čija je vrednost pala za više od 85 odsto. Ranije ovog meseca, startap za vežbanje Tonal Systems Inc. prikupio je novac od privatne investicione kompanije po prijavljenoj vrednosti od 550 miliona dolara ili jednoj trećini njene procene u 2021.
Ali kako sve više startapova uočava, bolje je ostvariti "down" rundu nego ostati bez finansiranja. "Venture" ulaganja u sve startapove naglo su opala proteklih meseci. Broj startapova koji su prikupili novac u prvom kvartalu 2023. dostigao je najniži nivo u poslednjih pet godina - tempo koji je daleko ispod potražnje. Interna procena PitchBooka pokazuje da se za svaka tri dolara koja su potrebna startapovima, raspoređuje samo jedan.
"Zapravo smo u jednom od najgorih perioda u poslednje vreme kada je reč o 'venture aktivnosti', rekao je Avlok Kohli, izvršni direktor AngelLista, koji nudi alate za prikupljanje sredstava i upravljanje startapovima, investitorima i menadžerima fondova. "To je najniža aktivnost koju smo videli."
Uz rezanje procena vrednosti tehnoloških kompanija kojima se javno trguje, prvi su bili pogođeni zreli startapovi koji se pripremaju za inicijalnu javnu ponudu. Mlađi startapovi, godinama daleko od javnog debija, u početku su bili pošteđeni. Ali Kohli navodi da se to promenilo poslednjih meseci, pa se bol prelivao i na mlade kompanije, jer niko ne želi da napiše ček koji je "most ka nigde".
Investitori postaju sve skeptičniji i postižu teže pogodbe za svaki startap. To se ispoljava čak i u užurbanom prostoru veštačke inteligencije, što je retka svetla tačka u prostoru rizičnog ulaganja koja je preplavljena talentima i gotovinom za stvaranje novih kompanija. "Da li je stvar pregrejana? Može li postojati balon? Naravno", rekao je Kohli, koji je optimista po pitanju tog sektora. Ali on je primetio da su velika očekivanja ključni aspekt sveta tehnologije, iako su rizici uvek visoki.
"Statistički gledano, kao startap nećete uspeti", rekao je Kohli. "To je jednostavno matematika."