Finansiranje rizičnog kapitala za startapove je palo za više od polovine u prvom kvartalu u odnosu na godinu ranije, što je jasan pokazatelj da je usporavanje tehnološke industrije udarilo mlade kompanije.
Američki startapovi prikupili su 37 milijardi dolara od fondova rizičnog kapitala u prvom kvartalu ove godine, što je najmanji iznos u 13 uzastopnih kvartala, prema podacima istraživačke firme PitchBook i Nacionalne asocijacije rizičnog kapitala. Investitori su smanjili i veličinu i broj čekova koje ispisuju. Prvi kvartal je označio najmanji broj poslova, manje od 3.000, u više od pet godina.
"Celo tržište je mnogo opreznije prema investicijama", rekao je Kyle Stanford, analitičar rizičnog kapitala u PitchBooku. "Kompanijama neće biti lako da prikupe kapital čak i ako rastu tempom koji su postavili u svojoj poslednjoj rundi."
Opširnije
Pad SVB doneo glavobolju startapovima - gde naći i čuvati novac?
Pad Silicon Valley Banka mogao bi da dovede do razvoja novih standarda u poslovanju banaka i tehnoloških kompanija.
17.03.2023
Kome će se startapovi okrenuti sada kada nema SVB
Život je već bio težak za startapove. Finansiranje je palo na najniži nivo u poslednjih pet godina.
14.03.2023
Propast SVB širi paniku među startapovima po svetu
Posledice propasti banke Silicon Valley (SVB) počele su da se šire svetom.
12.03.2023
Većina srpskih startapova očekuje rast veći od 50 odsto u 2023.
Srpski startap ekosistem beleži eksponencijalni rast, navodi se u izveštaju Inicijative "Digitalna Srbija", Startap skeneru 2023.
08.03.2023
Bjelotomić: U srpskom IT-u ljudi nisu moneta za potkusurivanje
Prošle godine napravljeno oko 100-150 startapova, koji su sa onima koji su ranije poslovali kreirali oko 2.000 radnih mesta.
06.03.2023
Iznenadni kolaps SVB prošlog meseca, industrijske institucije koja je finansirala ili pružala usluge skoro polovini startapova podržanih rizičnim kapitalom, poslao je novi talas zabrinutosti u zajednici koja će možda usporiti tempo ulaganja, što može trajati više godina. Industrija se borila sa rastućim kamatnim stopama i kontinuiranim padom tražnje, što su obeležili pad vrednosti i na hiljade otpuštanja.
Finansiranje tehnoloških kompanija je usporilo u isto vreme kada je investitorima bilo teže da zarade novac podržavanjem startapova. Izlazna aktivnost, koja se sastoji od inicijalne javne ponude i prodaje drugim kompanijama, pala je na 71,4 milijarde dolara 2022. godine, što je prvi slučaj pada ispod 100 milijardi dolara u šest godina, pokazuju podaci PitchBooka.
Stanford je rekao da očekuje da će oštro usporavanje izlaska predstavljati izazove za zrelije kompanije ove godine, kojima će biti potrebna dodatna gotovina, čak i nakon mera za smanjenje troškova kao što su otpuštanja. "Kompanije pokušavaju da produže svoj razvoj", rekao je on. Rizični kapital možda neće moći da podrže sve startapove jednoroge kojima je potreban novac da bi nastavili da rade, rekao je on, posebno pošto se interesovanje za sektor ohladilo od netradicionalnih startap investitora kao što su privatne kompanije za kapital i hedž-fondovi.
Tokom naredne godine, neki startapovi bi mogli da se nađu u problemima ili čak ugase ako pad u industriji potraje. Andrea Lamari, generalni partner u Manhattan Venture Partners, rekla je da industrija pažljivo prati ukupnu privredu i njen uticaj na tehnologiju. "Nije bilo ovog nivoa neizvesnosti skoro deceniju oko toga kakav će uticaj na makroekonomska situacija imati na startapove", rekla je ona. "Kao da svi čekaju da se nešto desi kako bi doneli odluku."