Prvi put za oko 25 godina, Kina nije među prva tri mesta prioritetnih ulaganja za većinu američkih firmi, sa geopolitičkim tenzijama i domaćim ekonomskim problemima koji podstiču kompanije da se sve više fokusiraju na druga mesta, navodi se u novom izveštaju.
"Pre godinu dana, 60 odsto kompanija je reklo da je Kina prvi ili među tri najveća prioriteta ulaganja, a ove godine je taj procenat pao na 45 odsto", rekao je Michael Hart, predsednik Američke privredne komore u Kini. „Kina pada na rang-listi kao mesto za ulaganje ljudi na globalnom nivou. I dalje je važna, ali ne i jedna od najboljih destinacija za većinu kompanija."
Taj sve negativniji stav prema drugoj po veličini svetskoj ekonomiji pokazuje kako ožiljke od poslednje tri godine politike "Covid Zero", tako i sve teži položaj preduzeća u pokušaju da se izbore sa rastućim geopolitičkim tenzijama. Američki zakonodavci intenziviraju napore da pronađu načine da odvoje SAD od Kine dok se dve nacije prepiru oko Tajvana do pitanja tehnologije i nadzora.
Opširnije
Bela kuća traži zabranu korišćenja TikToka
OMB dala je američkim saveznim agencijama rok od 30 dana da uklone društvenu mrežu TikTok sa svojih pametnih uređaja.
28.02.2023
Litijum i Kina: istraga gasi desetinu proizvodnje
Neke kompanije su već bile na meti zbog kršenja propisa.
27.02.2023
Kineski mirovni predlog za Ukrajinu brzo odbačen
Kina je pozvala na obustavljanje vatre između Rusije i Ukrajine u predlogu od 12 tačaka za završetak rata.
24.02.2023
Rusija i Kina imaju kontrolu u svetskoj proizvodnji hrane
Đubriva su u prvom planu političke agende širom sveta.
21.02.2023
SAD planiraju zabrane izvoza i nove sankcije za Rusiju
Ove mere pogodiće sektor odbrane i energetike, finansijske institucije i određene pojedince, naveli su izvori Bloomberga.
20.02.2023
Odražavajući pad poverenja u Kinu, skoro polovina američkih firmi koje su već na tržištu ne planiraju nove investicije, dok još devet odsto planira da smanji investicije, prema godišnjem istraživanju komore među članicama. Dok je većina kompanija zadovoljna time da prisustvo na tržištu zasada zadrži nepromenjenim i ne žele da izađu, 12 odsto je reklo da već premeštaju svoje lance snabdevanja na drugo mesto, a još 12 odsto razmišlja o tome.
Takvi rezultati su skoro dvaput veći nego godinu dana ranije i ta promena bi mogla da nastavi da se ubrzava, a važan dobavljač za Apple Inc. rekao je ove nedelje da će kompanije verovatno premestiti kapacitete iz Kine mnogo brže nego što mnogi posmatrači očekuju.
Za kompanije koje razmatraju prebacivanje investicija iz Kine, zemlje u razvoju u Aziji i SAD bile su glavne ciljne destinacije, a zatim razvijene zemlje u Aziji, Meksiku i Kanadi.
Sve u svemu, američke kompanije u Kini postale su mnogo pesimističnije tokom prošle godine, pokazuju podaci, pri čemu je više od polovine firmi reklo da neće biti profitabilne 2022. Više od 20 odsto predviđa gubitak, što bi bio najgori rezultat od najmanje 2019. godine, pri čemu dve trećine okrivljuju ponovljena zatvaranja i druga ograničenja "Covid Zero".
"Okončanje plitike nulte tolerancije na kovid bilo je veoma važno, ali vraćanje na staro nije tako lako", rekao je Hart tokom brifinga u sredu. "Kina će morati da radi na kampanji koja će omogućiti ljudima da se vrate, da pogledaju okolo i shvate koliko je kinesko tržište važno i da li postoji pozitivno poslovno okruženje."
On je dodao da trenutne prepreke, uključujući vizna ograničenja i nedostatak letova, treba ukloniti pre nego što stranci odluče da se vrate.
U ovom trenutku, kompanije uglavnom žele da otklone rizik za svoje lance snabdevanja ulaganjem negde drugde, prema Hartu, posebno nakon što je izolacija u Šangaju prošle godine zatvorila taj grad mesecima i zatvorila fabrike u okolnom regionu koji je najvažnije industrijsko čvorište.
Sveukupne ulazne strane investicije naglo su pale u drugoj polovini prošle godine, jer su sve stroži karantini otežali ekonomski rast. Vlada u Pekingu je očigledno zabrinuta zbog toga i najavila je da će ostanak stranih kompanija i privlačenje novih investicija biti fokus ove godine.
Investicioni izgledi
Međutim, kanal novih investicija u Kinu trenutno je prilično tanak, kaže Hart.
Generalno je potrebno dve do tri godine da kompanija izvrši investiciju, rekao je on. Međutim, u poslednje tri godine vrata su bila zatvorena jer većina stranaca nije mogla da putuje u zemlju, što je zaustavilo taj ciklus, rekao je Hart.
"Očekujemo da će veliki broj globalnih lidera posetiti Kinu ovog proleća – to bi moglo ponovo pokrenuti ovaj ciklus, ali će proći dve ili tri godine pre nego što bilo koja od tih kompanija donese odluku", rekao je on.
Oko 46 odsto firmi smatra da će veze između SAD i Kine nastaviti da se pogoršavaju 2023. godine, u odnosu na 24 odsto prethodne godine, pokazalo je istraživanje. Porast tenzija između SAD i Kine bio je najvažniji poslovni izazov za kompanije, posebno u sektoru tehnologije, istraživanja i razvoja zbog kontinuiranog sukoba oko poluprovodnika, rekli su ispitanici.
Odnosi sa Vašingtonom su nastavili da opadaju ove godine, sa kineskim balonom koji je lebdeo iznad SAD, da bi ga zatim američka vojska oborila kao poslednju kap u odnosima između dve nacije.
Čak i ako po strani ostavimo međunarodne tenzije, izgledi kompanija za kinesko tržište su takođe bili više negativni u odnosu na prethodne godine, pri čemu je trećina ispitanika pesimistična o domaćem tržištu i izgledima za ekonomski oporavak.
Istraživanje je sprovedeno od sredine oktobra do sredine novembra prošle godine i odgovorilo je 319 od skoro 1.000 članova komore.
Otkako je sprovedeno istraživanje, kineska vlada je napustila politiku nulte tolerancije na kovid, što bi moglo poboljšati izglede za američka i kineska preduzeća. Čini se da se delovi privrede oporavljaju, iako je stambeno tržište ostalo slabo, a izvozna tražnja opada, ukidajući dva stuba rasta prethodnih godina.
- Uz saradnju Fran Wang, Colum Murphy and Daniela Wei.