Kancelarija za upravljanje i budžet Bele kuće (OMB) dala je američkim saveznim agencijama rok od 30 dana da uklone popularnu društvenu mrežu TikTok sa svojih pametnih uređaja.
TikTok je aplikacija za deljenje video-sadržaja u vlasništvu kineske kompanije ByteDance, koja se našla na udaru američkih zakonodavaca koji tu aplikaciju smatraju pretnjom nacionalnoj bezbednosti, a njena upotreba je već zabranjena krajem decembra na svim službenim uređajima u nadležnost Predstavničkog doma Sjedinjenih Američkih Država (SAD).
Direktorka OMB-a Shalanda Young zatražila je od saveznih agencija da prekinu i zabrane instaliranje aplikacije na uređajima i sistemima koje poseduju ili kojima upravljaju, kao i da zabrane internet saobraćaj sa svojih uređaja na tu aplikaciju.
Opširnije
EK zabranila zaposlenima da koriste TikTok zbog mogućih sajber-napada
Evropska komisija zabranila je zaposlenima korišćenje TikToka zbog zabrinutosti u vezi sa praksom prikupljanja podataka te aplikacije.
23.02.2023
TikTok premašio 5.000 zaposlenih u Evropi, dok rivali dele otkaze
Društvena mreža TikTok sada broji više od 5.000 zaposlenih u Evropi, navodi se u saopštenju objavljenom u petak.
17.02.2023
Ovo će biti godina TikToka, kaže stručnjak za digitalni marketing
Aljaž Peklaj, stručnjak za digitalni marketing, analizirao je kakvi se trendovi očekuju u 2023. godini.
04.01.2023
Podsetimo, bivši američki predsednik Donald Trump pokušao je da blokira nove korisnike da preuzmu TikTok 2020. godine, ali je nova administracija predsednika Joea Bidena odustala od te ideje u junu 2021.
Najnovija zabrana dolazi manje od nedelju dana nakon što je Evropska komisija (EK) zabranila osoblju da koristi kinesku aplikaciju TikTok zbog, kako je rekla, bezbednosnih razloga, što je najnoviji primer rastućih tenzija između Pekinga i Zapada.
Napominje se da su zapadne vlade sve više uznemirene dokazima da kineske tehnološke kompanije pomažu Komunističkoj partiji i njenim obaveštajnim službama da prikupe ogromne količine podataka širom sveta, sa posebnim fokusom na političke i bezbednosne ciljeve visoke vrednosti.
"U cilju zaštite podataka Komisije i povećanja njene sajber-bezbednosti, Upravni odbor Evropske komisije odlučio je da suspenduje aplikaciju TikTok na korporativnim uređajima i privatnim uređajima registrovanim na servisu Komisije za mobilne uređaje", saopštila je tada Komisija.
Nastavak zabrane TikToka
I kanadska vlada je danas objavila zabranu korišćenja TikToka na mobilnim uređajima svojih zaposlenih, navodeći neprihvatljiv nivo rizika po privatnost i bezbednost. S druge strane, Indija je zabranila korišćenje kineskih aplikacija još 2020.
Sa više od milijardu korisnika širom sveta, uključujući preko 100 miliona Amerikanaca, TikTok je šesta najpopularnija društvena mreža, prema istraživanju We Are Social.
TikTok je u novembru priznao da su neki zaposleni u Kini mogli da pristupe podacima evropskih korisnika i da su neki zaposleni na taj način pratili novinare, ali da kompanija čvrsto tvrdi da kineska vlada nema ni pristup ni kontrolu nad tim podacima.
Zabrana TikToka je izazvana lažnim informacijama da je aplikacija korišćena za špijuniranje Amerikanaca, rekao je ByteDance.