Zhang Yiming, osnivač TikToka i firme ByteDance Ltd., koja stoji iza te mreže, prvi put je postao najbogatija osoba u Kini.
Zhang je zauzeo prvo mesto u sredu prošle nedelje, nadmašivši tajkuna u industriji flaširane vode Zhonga Shanshana i suosnivača Tencent Holdingsa Ma Huatenga sa bogatstvom od 57,5 milijardi dolara.
Tehnološki tajkun je dospeo na mesto broj jedan nakon što je bogatstvo Zhonga smanjeno usled usporavanja prihoda njegove kompanije Nongfu Spring Co. Zhang sada zauzima treće mesto među najbogatijim osobama u Aziji, iza Indijaca Mukesha Ambanija i Gautama Adanija, prema Bloomberg Billionaires Indexu.
Opširnije

Šta će brendovi i kreatori sadržaja bez TikToka
TikTok tvrdi da ima preko 170 miliona aktivnih korisnika u SAD
18.01.2025

Hermès postao posebna liga u svetu luksuza i najbogatiji klan u Evropi
Prodaja kompanije i dividende naslednicima dostižu rekordne visine od 2021. Potomak porodice Hermès ipak odbacuje ideju o preuzimanju drugog brenda. Kaže - što bi to radili kada Hermès rade najbolje...
22.02.2025

Hermès prešao tržišnu vrednost od 300 milijardi evra i opasno se približava LVMH-u
Pre manje od dve godine, Hermès je prešao granicu od 200 milijardi evra.
14.02.2025

Kralj kašmira sada pravi i vino - otkrivamo da li je i ukus tako mek
Modni mogul Brunello Cucinelli obnovio je srednjevekovno selo u Umbriji u želji da vrati ekonomsko i moralno dostojanstvo ljudima koji obrađuju zemlju. Sada tamo proizvodi vino. Da li je ukus vina mekan kao i kašmirski džemperi sa kojima se proslavio?
23.02.2025
Zhangovo bogatstvo skočilo je za više od 10 milijardi dolara nakon što je Bloomberg analizirao procene investitora BlackRock Inc., Fidelity Investments i T. Rowe Price Group Inc. i planove kompanije da otkupi akcije zaposlenih po proceni vrednosti od 312 milijardi dolara. Prosečna vrednost četiri investitora bila je 365 milijardi dolara.
Za ovog 41-godišnjaka, to je izvanredan obrt događaja nakon turbulentnog perioda koji je uključivao pretnje zabrane TikToka, blokbaster aplikacije ByteDancea, kao i povlačenje muzike najveće svetske izdavačke kuće sa ove društvene mreže.
Sudbina TikToka u SAD ostaje neizvesna. Predsednik Donald Trump je dao produženje od 75 dana - do 5. aprila - za rok u kojem ByteDance treba da pronađe kupca za svoje operacije u SAD ili da se suoči sa zabranom. Oracle Corp. razmatra predlog za prodaju TikTokovih operacija u SAD, prema kojem bi pružili sigurnosne garancije i preuzeli mali udeo u novoj američkoj firmi, dok bi potencijalno zadržali uticajni algoritam aplikacije u rukama Kine, izvestio je Bloomberg News.
Trump je pre nekoliko dana rekao da će razmotriti smanjenje carina Kini kako bi osigurao podršku Pekinga za prodaju TikTokovih operacija u SAD američkoj kompaniji. Američki predsednik je predvideo da će do kraja ove nedelje uspeti da postigne bar okvirni dogovor za TikTok, ali je rekao da će, ako se sporazum ne postigne, produžiti rok.
Bloomberg
U Kini, ByteDance je jedan od lidera u industriji veštačke inteligencije. Njihov AI četbot Doubao ima 75 miliona redovnih aktivnih korisnika, dok kompanija ističe svoj raniji model razumevanja vizuelnih podataka kao 85 odsto jeftiniji od prosečne industrijske cene, podsećajući na DeepSeek.
Zhang živi u Singapuru
"Zhang se razlikuje od prethodnih generacija milijardera 'proizvedenih u Kini' jer je njegov biznis inovativniji i orijentisan na globalno tržište", rekao je Hao Gao, direktor Istraživačkog centra za globalni porodični biznis pri Univerzitetu Tsinghua.
Kineski državljanin koji živi u Singapuru svoje bogatstvo je potpuno izgradio od svog 21 odsto udela u ByteDanceu, čiji TikTok ima više od milijardu korisnika.
Započeo je karijeru kao inženjer na veb-sajtu za pretragu turističkih informacija Kuxun.com. Pokrenuo je svoj prvi biznis 2009. godine, sajt za pretragu nekretnina pod nazivom 99fang.com. Napustio je posao tri godine kasnije.
Zhang je kompaniju započeo iz malog stana u Pekingu. Sada 41- godišnji kineski državljanin živi u Singapuru. Foto: Bloomberg
ByteDance je pokrenuo iz malog stana u Pekingu, lansirajući aplikaciju za vesti Toutiao i privukavši više od 13 miliona dnevnih korisnika u roku od dve godine. Zhang je želeo da stvori platformu pokretnu veštačkom inteligencijom koja bi bila drugačija od Kineskog pretraživača Baidu. "Najvažnija stvar je da mi nismo novinska firma", rekao je Zhang u intervjuu iz 2017. godine. "Mi više ličimo na pretraživačku firmu ili platformu društvenih mreža. Radimo veoma inovativan posao. Nismo kopija američke kompanije, ni u proizvodu, ni u tehnologiji."
ByteDance je lansirao svoju aplikaciju za deljenje video sadržaja TikTok, poznatu kao Douyin u Kini, koja je na početku, 2016. godine, imala malu bazu fanova. Proizvod je odmah postao popularan među generacijom Z i milenijalcima, a u narednim godinama postao je popularan širom sveta. ByteDance je dve godine kasnije kupio Musical.ly, kinesku društvenu mrežu, za oko 800 miliona dolara i integrisao je u TikTok.
Razvijajući brojne uspešne aplikacije, kompanija je prerasla u višeslojnu imperiju koja pokriva video-sadržaj i brojne platforme za sve ciljne grupe, od šala, do tračeva o poznatim ličnostima.
Zhang je 2021. godine dao ostavku na poziciju izvršnog direktora, a nekoliko meseci kasnije je napustio i funkciju predsednika. Mnoge njegove kolege milijarderi, uključujući Jacka Ma iz Alibaba Group Holding Ltd. i osnivača PDD Holdings Inc. Colin Huanga, takođe su napustili aktivne uloge u svojim kompanijama.
(Ažurirano Trumpovim komentarima o TikToku u sedmom pasusu.)