Ako se usvoji najnoviji američki zakon koji cilja aplikaciju TikTok, TikTok namerava da iscrpi sva pravna sredstva pre nego što razmotri bilo kakvo otuđenje od kineske matične kompanije ByteDance, tvrde izvori koji su upoznati sa tim.
Prodaja viralne aplikacije video-snimaka poslednje je sredstvo koje planira ByteDance, rekli su izvori koji su tražili da ne budu imenovani jer razgovaraju o privatnim poslovima. Za prodaju bi takođe bilo potrebno odobrenje kineske vlade, koja je prošle godine rekla da će se čvrsto protiviti prinudnoj prodaji. Nijedan plan nije konačan i zavisiće od toga kako zakonodavstvo napreduje, kažu izvori.
Izvršni direktor TikToka Shou Chew otišao je u utorak na Kapitol hil da lobira protiv zakona koji bi primorao kinesku kompaniju, tvorca aplikacije, da je proda ili se suoči sa zabranom u SAD. Nacrt zakona je predložio ključni odbor prošle nedelje, a da bi se krenulo dalje, zakon bi u sredu morao da se odobri glasanjem u Predstavničkom domu SAD. Inače, to je najdalje što je bilo koji savezni zakon o TikToku stigao.
Kompanija će nastaviti da se zalaže za svoje interese pred članovima Senata, gde postojeći predlog zakona nema zastupnika koji je obećao da će ga podržati, rekao je jedan od izvora.
Portparol TikToka je odbio da komentariše planove kompanije. "Zakon ima unapred određen ishod: potpunu zabranu TikToka u Sjedinjenim Državama", rekao je portparol.
Kompanija je razmatrala mogućnost odvajanja od ByteDancea u martu 2023. godine, preneo je tada Bloomberg. Takav potez bi se sproveo samo ako se već postojeći predlog kompanije o kojem se pregovaralo sa zvaničnicima američke nacionalne bezbednosti ne odobri. Još uvek nije bilo javne odluke o reviziji nacionalne bezbednosti koju sprovodi Bidenova administracija.