Kineska industrija litijuma prolazi kroz potrese jer se njeno glavno proizvodno središte - odgovorno za oko desetinu svetske ponude – suočava sa velikim zatvaranjem usred vladine istrage o kršenju propisa životne sredine.
Stroža kontrola u Jičunu, provinciji Đingsi, usledila je nakon lokalne groznice za litijumom tokom prošle godine, dok su se rudari utrkivali da nadopune veliku potražnju za materijalom za baterije - i da zarade od rekordnih globalnih cena. Sada se bore sa inspekcijom koju su poslali zvaničnici za zaštitu životne sredine iz Pekinga, koja budno nadgleda posao.
Naređeno je da se zaustave operacije prerade rude u Jičunu jer se istražuju navodni prekršaji u rudnicima litijuma, izveštava list "Yicai". Ova situacija je pretnja za negde između osam i 13 odsto globalne ponude, prema različitim procenama analitičara, iako je nejasno koliko će trajati trenutna obustava rada.
Opširnije
Do sada neviđeni rast litijuma donosi ogromne profite kineskim firmama
Tianqi Lithium predviđa da će preliminarni neto prihod za 2022. porasti za 1.011 do 1.132 odsto u odnosu na godinu ranije na raspon od 23,1 milijarde juana do 25,6 milijardi juana.
30.01.2023
Rio Tinto bi mogao da dobije drugu šansu u Srbiji, kaže Vučić
Zaustavljanje projekta bilo je "veoma neodgovorno", kaže predsednik Srbije.
18.01.2023
Litijum je poskupeo prvi put za 12 godina i to će potrajati
EV sada pokreću najveći deo globalne proizvodnje litijumskih baterija, kao i značajna istraživanja i razvoj. Kako se industrija uvećavala, troškovi su padali.
18.01.2023
Vlasnik rudnika vidi pad cene litijuma za 25 odsto dogodine
Cene neće pasti previše jer je tržište i dalje tesno.
30.12.2022
Dobavljač baterija za Xiaomi povećava cene
Jedinica najvećeg kineskog proizvođača litijuma Ganfeng Lithium Co. podiže cene malih baterija.
15.09.2022
Kineski proizvođači litijuma sa rekordnim profitima
Iz kompanije Ganfeng Lithium navode da je proizvodnja, kao i prihodi od prodaje, manja nego što su očekivali za prvu polovinu godine.
31.08.2022
Istraga u Kini uzrokuje veliku dozu neizvesnosti na tržištu litijuma koje doživljava hladne cene - donoseći izvesno olakšanje proizvođačima električnih vozila - kako se pojavljuje sve više globalne proizvodnje. Očekivalo se da će provincija Đangsi biti veliki izvor dodatnog snabdevanja, iz minerala koji sadrži litijum poznatog kao lepidolit.
"Ovaj nadzor može značiti da će inspekcija i kontrola eksploatacije lepidolita u Kini biti stroža u budućnosti", rekla je Suzan Zou, analitičarka Ristad Energya.
Kompanije koje posluju u Jičunu uključuju glavne proizvođače baterija Contemporary Amperex Technology Co. i Gotion High-Tech Co., čije su akcije pale za više od jedan odsto u ponedeljak. Nijedna firma nije odgovorila na pozive i mejlove za komentar.
Rudarska groznica
Sve eksploatacije lepidolita u Jičunu, osim onih koje sprovodi državna kompanija, obustavljene su, ali rafinerije su i dalje operativne, kažu Dennis Ip i Leo Ho, analitičari iz Daiwa Capital Markets.
Globalne cene litijuma su prošle godine skočile na rekordno visok nivo pošto je potražnja kineske industrije električnih vozila u procvatu nadmašila proizvodnju. To je vrsta visokoprofitnog okruženja sa velikom potražnjom koje obično podstiče rudare da zaobiđu propise na bilo kom tržištu robe.
Neke kompanije su već bile na meti zbog kršenja propisa, uključujući incidente zagađenja, tokom prošle godine. Ovo je mnogo šira istraga i uključuje zvaničnike iz resora centralne vlade, uključujući ministarstvo prirodnih resursa.
Zdrav razvoj
Zvaničnici Pekinga će se uglavnom baviti kršenjima u rudnicima litijuma i nastojati da usmere „zdrav razvoj“ industrije, navodi se u izveštaju "Yicai". Uglavnom će ciljati na rudarenje bez dozvola ili sa isteklim licencama, kaže se u izveštaju.
Prema Goldman Sachs Group Inc., potražnja kineske automobilske industrije za litijumom opala je za više od polovine poslednjih meseci, što je drastičan preokret koji će dovesti do daljeg pada tržišta. Cene u Kini pale su za više od 30 odsto u odnosu na prošlogodišnji maksimum.
Mesečni prekid rudarenja u Jičun smanjio bi proizvodnju litijuma za iznos koji je ekvivalentan oko 13 odsto ukupne svetske proizvodnje, napisali su analitičari, uključujući Bai Junfeija iz Citic Securities Co., u belešci u ponedeljak. Ristad Energy, konsultantska kuća, procenila je iznos na osam odsto.
"Trenutno, tržišne spekulacije su da bi istraga mogla da se zaustavi nakon dve sednice u Kini sledećeg meseca", rekao je Zou iz Rystada, misleći na godišnje sastanke parlamenta koji će se održati početkom marta.
- U saradnji sa Alfred Cang and Jason Rogers.