Tesla Inc. povlači skoro 81.000 električnih automobila u Kini – više nego što obično isporučuje iz svoje fabrike u Šangaju u bilo kom mesecu – zbog problema sa softverom i sigurnosnim pojasevima.
Američki proizvođač električnih vozila povućiće 70.434 uvezenih vozila "model S", "model X" i "model 3" i 10.127 "modela 3" proizvedenih u Kini, saopštila je državna uprava za regulaciju tržišta u petak.
"Modelu S" i "modelu X" potrebna je softverska popravka koja se može obaviti bežično kako bi se otklonio kvar u sistemu upravljanja baterijama automobila, što može dovesti do gubitka snage, dok je kod "modela 3" problem neispravan sigurnosni pojas.
Opširnije
Pad Teslinih akcija je otišao dovoljno daleko, kaže Morgan Stanley
Sve veći broj analitičara Tesle kaže da je pad cene akcija otišao dovoljno daleko.
23.11.2022
Gubitak Muskovog bogatstva u 2022. prvi put premašio 100 milijardi dolara
Gubici Elona Muska za 2022. premašili su 100 milijardi dolara pošto su akcije Tesle pale na najniži nivo u poslednje dve godine.
22.11.2022
Ford gradi prvu fabriku EV kojom želi da oduzme deo tržišta Tesli
Ford i južnokorejski SK On postavili su temelje fabrici u Tensiju, koja bi za tri godine trebalo da počne s proizvodnom električnih kamioneta i baterija.
20.11.2022
VW odlaže proizvodnju EV koji bi trebalo da pariraju Tesli
Izvršni direktor Oliver Blume planira da odloži projekat proizvodnje automobila na baterije Trinity sa 2026. do kraja decenije jer novi softver neće biti spreman na vreme, kaže osoba koja je upoznata sa tim.
17.11.2022
Iz Tesle su pozvali sve pogođene vlasnike "modela 3" da vrate svoje automobile na pregled i popravku ako je potrebno, a apelovali su na vozače da budu oprezni na putu.
Američki proizvođač električnih vozila se suočava sa problemima u Kini, najvećem svetskom tržištu automobila, pošto su im isporuke pale na 71.704 prošlog meseca sa rekordnih 83.135 u septembru, što naglašava činjenica da je ovaj proizvođač automobila nedavno smanjio cene kako bi podstakao potražnju.
Tesla takođe menja svoj marketinški pristup u Kini jer žestoka konkurencija domaćih rivala kao što je BID Co. i neujednačena prodaja dovode u opasnost njene planove rasta na onome što je takođe najveće svetsko tržište električnih automobila.
Iako je Tesla nedavno unapredila svoju fabriku u Šangaju i udvostručila kapacitet na oko milion automobila godišnje, vreme čekanja za automobile se smanjilo na samo nedelju dana u odnosu na čak 22 nedelje, koliko je bilo ranije ove godine, što je znak da se kompanija bori da poveća prodaju i ispuni svoje ambicije.
Kompanija Elona Muska takođe pati zbog raznih kontroverzi oko bezbednosti proizvoda u Kini nakon nedavne nesreće na jugoistoku zemlje u kojoj su poginule dve osobe.
Dok su iz Tesle ranije ovog meseca rekli da će pomoći policijskoj istrazi o fatalnoj nesreći u kojoj je učestvovao sportski automobil "model Y", tvrdeći da podaci uzeti iz automobila ne pokazuju dokaz da je pedala kočnice pritisnuta, vozač i njegova porodica insistiraju da je krivac za nesereću tehnički problem.
To je podsetilo javnost široko ispraćeni protest prošle godine, tokom kog se vlasnica "modela 3" popela na izloženo vozilo na sajmu automobila u Šangaju i vikala da je zamalo umrla jer su joj kočnice na Tesli otkazale. Iz Tesle, kompanije koja je u početku uživala doček na crvenom tepihu u Kini, konačno su se javno izvinili nakon što su se suočili sa kritikama lokalnih vlasti i državnih medija, ali nisu priznali da je bilo bilo kakvog kvara na automobilu.
Opoziv od petka nije ni prvi za Teslu u Kini, iako je njegov obim manji od prethodnih.
U junu prošle godine Tesla je morala da ispravi softver na više od 285.000 automobila, ili većinu vozila koje je tamo isporučila poslednjih godina, kako bi rešili bezbednosni problem koji je identifikovao državni regulator.
Kina je Teslino najvažnije tržište posle SAD. "Modei Y" i "model 3s" koji se prave u fabrici na periferiji Šangaja snabdevaju lokalno tržište i izvoze se u druge delove Azije i Evrope.
(Ažurirano sa podacima o veličini povlačenja od prvog pasusa).