Norveška energetska kompanija Statkraft, koja je najveći proizvođač obnovljive energije u Evropi i u prvih deset u svetu, zasad ne planira ulazak na srpsko tržište. Ova kompanija je trenutno prisutna u dve zemlje Adria regiona - Hrvatskoj i Albaniji, a prema rečima predstavnika te kompanije, zasad će tako i ostati.
"Zasad ne planiramo ulazak na tržišta zemalja susednih Hrvatske ili Albanije, ali pratimo šta se događa, pratimo razvoj tržišta u okolnim zemljama, regulatorni okvir i slično. Nekada u budućnosti ćemo možda biti prisutni i u nekim drugim zemljama u ovom regionu", rekao je u razgovoru za Bloomberg Adriju predstavnik Statkrafta za Francusku i Hrvatsku Arnaud Bellanger.
Specijalnost kompanije Statkrafta su hidroelektrane koje je izgradila širom Zemljine kugle. Pored hidrosektora, bavi se i izgradnjom vetroelektrana, solarnih elektrana, postrojenja na gas, povezivanjem na daljinsko grejanje.
Opširnije
'Bistricu' spremni da finansiraju Japanci, koštaće više od milijardu evra
Vrednost izgradnje Reverzibilne hidroelektrane "Bistrica" procenjena je na više od milijardu evra, a Japanci su zainteresovani da finansiraju ovaj projekat.
23.01.2024
Zijin u Boru od 2028. sam proizvodi struju iz najvećeg OIE postrojenja
Projekat će biti ukupnog kapaciteta dva gigavata - 1.500 megavata vetroelektrana i 500 megavata solarne elektrane.
26.01.2024
Solar PepsiCoa najveći među 200 novih prozjumera u Srbiji
Broj prozjumera u Srbiji nastavlja da raste. U odnosu na prethodni presek od novembra, Srbija je dobila skoro 200 novih prozjumera na mreži.
19.01.2024
Girişim Elektrik potpisao ugovor od 15 mil. evra za solarne elektrane u Srbiji
Izgradnja dve solarne elektrane planirana je na severu naše zemlje.
10.01.2024
Tri nova vetroparka u 2024, jedan uz 50 miliona evra EBRD kredita
EBRD je obezbedio kredit kompaniji Enlight K2-Wind d.o.o. Beograd od 50 miliona evra za izgradnju vetroelektrane "Pupin".
28.12.2023
U Srbiji udeo u potrošnji energije iz OIE bolji od pojedinih zemalja EU
Udeo u bruto finalnoj potrošnji energije iz obnovljivih izvora u Srbiji prošle godine je iznosio 27 odsto, dok je prosek na nivou članica EU dostigao 23 odsto.
25.12.2023
Zeleni vodonik je za Srbiju još daleko, ali bi Kinezi mogli biti pioniri
Vodonik je proglašen gorivom budućnosti koje bi trebalo da zameni prljava fosilna goriva iz prošlog veka, a koja se i danas masovno upotrebljavaju.
19.12.2023
Šta koči dolazak najvećeg evropskog proizvođača OIE u Srbiju
Bellanger je prošle godine u Beogradu prisustvovao poslovnom forumu u sektoru energetike, na kojem je govorio o uslovima investitora za ulaganje u oblasti obnovljivih izvora energije. Tada je rekao da Zapadni Balkan ima mnogo potencijala za ulaganje u obnovljive izvore energije i da Statkraft jeste zainteresovan da u ovom delu Evrope nastavi da ulaže. Istakao je da su, između ostalih, zainteresovani i za Srbiju.
Međutim, istakao je i nekoliko važnih tačaka koji koče dolazak investitora i ulaganje u energetski sektor, a te barijere su, kako je rekao, zajedničke svim državama Zapadnog Balkana i odnose se i na Srbiju.
Prema Bellangerovim rečima, najviše što koči investitore jeste spora i složena procedura za dobijanje dozvole za izgradnju energetske infrastrukture. Naglašava da zakonska regulativa mora biti promenjena kako bi se dobijanje dozvole ubrzalo.
Druga barijera jesu ograničeni kapaciteti na mreži. Bellanger je istakao da većina zemalja u ovom regionu nema dovoljno kapaciteta za ulazak OIE na mrežu.
Treća barijera koju je Bellanger naveo jeste nedovoljno dobro regulisano tržište trgovanja energijom. "Dakle, potrebni su pravi uslovi kako bismo ovde ulagali."
Projekti u Albaniji
Norveški Statkraft dosad je u Albaniji izgradio dve hidroelektrane, ukupnog kapaciteta oko 270 megavata.
Prva je hidroelektrana Banja, koja se nalazi u okrugu Elbasan u Albaniji. Ova hidroelektrana počela je da radi 2016. godine kao prva elektrana koju je završio Devoll Hidropower Sh.A. (DHP), kompanija registrovana u Albaniji, u vlasništvu i kojom upravlja Statkraft. Jačina ove hidroelektrane je 72 megavata.
Druga hidroelektrana je Moglice, koje se nalazi u okruzima Korča i Elbasan u Albaniji. Izgradnja HE Moglice počela je 2015. godine, a komercijalni rad je počeo 2020. Jačina hidroelektrane je 197 megavata.
Pored ove dve hidroelektrane, Statkraft je na akumulaciju svoje hidroelektrane Banja postavio i plutajuće fotonaponsko postrojenje jačine dva megavata. Ovo je prva plutajuća solarna elektrana na Zapadnom Balkanu. Solarna elektrana je puštena u rad početkom 2023.
Početak ulaganja u Hrvatsku
Statkraft ima predstavništvo u Zagrebu od 2021. godine. Dosad nije ulagao u Hrvatsku, ali ambicija očigledno postoji već neko vreme, s obzirom na to da im nije promaklo da je Hrvatska prošle godine napravila regulatorni iskorak i da se sada, osim praćenja situacije, konačno može pristupiti konkretnom radu.
"Nedostajala su podzakonska akta. Od jula prošle godine imamo ova nova podzakonska akta u skladu sa zakonom o tržištu električne energije. Ovo je važno za investitore jer imaju jasan regulatorni okvir. To je ključni momenat za nas i sada smo spremni da započnemo naše projekte. Možemo da nastavimo korak po korak u podnošenju zahteva za potrebne dozvole. Zadovoljni smo što su sada stvari uređene", rekao je Bellanger.
A o kakvim projektima je reč, pročitajte u posebnom tekstu Statkraft odabrao Hrvatsku za greenfield investicije u energetske projekte.
- U pisanju teksta pomogao Igor Ilić (Bloomberg Adria Hrvatska).