Potražnja za transformatorima već izvesno vreme premašuje ponudu. Zbog svoje uloge u zelenoj tranziciji i krucijalnosti u energetskoj infrastrukturi, proizvođači transformatora su uživali jak rast prodaje i popunjene knjige narudžbina.
Transformatori 101
Transformatori služe za prenos električne energije i menjaju voltažu u zavisnosti od potreba. U kontekstu obnovljivih izvora energije, transformatori su vitalni za pojačavanje napona, što čini obnovljivu energiju korisnom za dalju upotrebu.
Gotovo svaki kilovat-sat struje mora da prođe kroz transformator. Takođe, energija od vetra i solara je u veliku ruku varijabilna, te transformatori služe da je stabilizuju i upravljaju. Štaviše, ovi izvori energije su obično na udaljenim lokacijama, te je prenos na velike daljine neophodan. Široka podela transformatora je na "step-up" i "step-down" transformatore, pored specijalizovanih transformatora u razne svrhe.
Opširnije
Može li lizing industrija da bude pokretač zelene tranzicije u Srbiji?
Do kraja 2024. godine vrednost novozaključenih lizing ugovora dostiže milijardu evra.
18.05.2024
MOL planira da do 2030. u zelenu tranziciju uloži četiri milijarde dolara
MOL Grupa kroz promenu strategije želi da dostigne ugljeničnu neutralnost do 2050. godine.
14.03.2024
Hrvatskoj neophodna nuklearna opcija, ima rešenja i za opstrukciju Slovenaca
Hrvatska crpi iz nuklearne elektrane Krško oko 15 odsto električne energije za svoju ukupnu potrošnju.
11.02.2024
Girişim Elektrik potpisao ugovor od 15 mil. evra za solarne elektrane u Srbiji
Izgradnja dve solarne elektrane planirana je na severu naše zemlje.
10.01.2024
Godina paradoksa za zeleni sektor: tražnja raste, deonice padaju
Rastuća potražnja za obnovljivom energijom suočava se s prezasićenjem tržišta i ekonomskim usporavanjem.
31.12.2023
EU smanjuje zavisnost i fokusira se na domaće sirovine
Evropska unija postigla je dogovor o merama koje će je učiniti samoodrživijom u polju ključnih sirovina potrebnih za podršku tranziciji ka čistoj energiji.
14.11.2023
Ilustrativno, ako energetsku infrastrukturu posmatramo kao regularnu infrastrukturu, na primer auto-puteve, step-up transformatori su kao uključenja sa rampom (koja dozvoljava učesnicima u saobraćaju da se efikasno i bezbedno uključe na auto-put, pojačavajući napon). Step-down transformatori su isključenja na manje, regionalne puteve (s obzirom da smanjuju napon, obično za lokalizovanu distribuciju energije).
Dalekovodi i kablovi su auto-put sam po sebi, s obzirom na to da električna energija kroz njih putuje u najvećoj meri. Elektrane su tačka polaska, a potrošač je destinacija, bila to privreda ili domaćinstva. Trafostanice mogu da se posmatraju kao petlje, a prekidači i sklopke kao saobraćajna signalizacija.
Balansiranje ponude i potražnje
Pored viška u potražnji, "lead time", to jest zbirno vreme potrebno da se transformator proizvede i isporuči kupcu se produžava usled izazova sa akumuliranom postpandemijskom potražnjom, volatilnim cenama ključnih materijala (čelik, aluminijum i bakar) kao i manjkom kvalifikovane radne snage. Duže zbirno vreme naveliko doprinosi tome da dođe do manjka ponude.
Veliki disbalansi u ponudi i potražnji, kakav sada iskušava industriju, često mogu da imaju intenzivan kontraefekat. Na primeru druge industrije, poluprovodnici su tokom pandemije imali hroničan problem viška potražnje. Manjak poluprovodnika je izazvao ozbiljno usko grlo, posebno u industriji automobila.
Krajem 2023. procenjuje se da čipovi vrednovani na 60 milijardi dolara stoje na zalihama, što ukazuje na obrnutu situaciju - višak ponude. Štaviše, prociklična priroda industrije transformatora dodatno komplikuje planiranje. Na primer, intenzivan rast američkog tržišta nekretnina je bio još jedan primer naleta potražnje za transformatorima, a nakon kraha 2008. godine, potražnja je presušila. Ove nagle korekcije su u neku ruku neizbežne radi dugoročnog usklađivanja ponude i potražnje, ali imaju ozbiljne kratkoročne implikacije na finansijske pozicije igrača.
Posmatrajući evrozonu, vidi se značajan postpandemijski rast u proizvodnji električnih motora, generatora i transformatora. Rast je stabilan, ali u jednocifrenim stopama. Često se proizvođači transformatora ne upuštaju u jake investicione cikluse. Poučeni prethodnim iskustvima, ponekad je potrebno više godina da novi pogon dođe do tačke pokrića. Proizvođači koji su u industriji decenijama imaju veću fleksibilnost u proizvodnji (više dostupnog kapaciteta za primanje porudžbina) i uživaju višu profitabilnost. Rast kamatnih stopa u poslednje dve godine bio je dodatna prepreka širenju kapaciteta.
Takođe, Kina, kao najveći svetski proizvođač transformatora cenovno je konkurentnija u poređenju sa evropskim proizvođačima. Industrija je izvozno orijentisana, i oko 85 odsto transformatora je namenjeno izvozu. Smatramo da potražnja za transformatorima ima izuzetno jake osnove. Osim zelene tranzicije, igraće i sve bitniju ulogu u razvoju veštačke inteligencije.
Razvoj AI zavisi, između ostalog, i od razvoja infrastrukture data centara. Transformatori su neizbežna komponenta za data centre. Za složene komponente i funkcija data centara – servere, sisteme hlađenja – transformatori su ključni. Na kraju krajeva, dugoročno je oformljena platforma za organski rast, s obzirom na to da se električna mreža širi i u mnogim slučajevima je zastarela.
Naelektrisana potražnja
Sem širenja električne mreže, potražnju umnogome stimuliše i zamena (modernizacija) postojećih kapaciteta. Zastarevanje (koje je u direktnoj pozitivnoj korelaciji sa eksploatacijom jedinice, to jest potrošnje energije od strane krajnjeg potrošača), pregrevanje kao i vremenske neprilike najviše utiču na životni ciklus transformatora.
Prema NREL-u, procenjuje se da će u Americi između 60 i 80 odsto transformatora biti zanovljeno kroz rutinsku zamenu do 2050. godine. Dodatno, domaća proizvodnja pokriva samo 20 odsto potrebe za transformatorima, a period nabavke ide i do pet godina, što dalje produbljuje deficit ponude.
Višak potražnje se ogleda i u rastućem trendu "book to bill" racija u poslednje četiri godine. "Book to bill" racio meri odnos primljenih i isporučenih količina. Generalno govoreći, vrednost jedan ukazuje na uravnoteženost potražnje i ponude, vrednosti iznad jedan ukazuju na višak potražnje, a vrednosti manje od jedan na višak ponude. Svi ključni svetski proizvođači, sem ABB, znatno su ispunili svoje knjige porudžbina.
Siemens ima najbolji "book to bill", s obzirom na jaku orijentaciju ka obnovljivim energijama. Segmenti Grid technologies (glavna proizvodna kategorija su transformatori i ina rešenja) bili su perjanica rasta u smislu nivoa narudžbina. Situacija je slična i u Adria regionu, gde tržišni lider Končar ima ugovorene poslove sve do 2025. godine i rastuće projekte u toku, a zvezda u okviru Končar grupe je Končar D&ST, koja se specijalizuje za transformatore (i u "step-up" i "step-down" kategoriji, kao i autotransformatore i specijalne transformatore).
Izgledi za budućnost
Smatramo da je industrija transformatora pozicionirana za dalji rast na zdravim fundamentima. Osnovni rast će gurati zamena starih jedinica kao i proširivanje elektromreže. Veći potencijal za rast predstavljaju inovacije i proširenja alternativnih kapaciteta, primarno u polju obnovljivih energija i veštačke inteligencije.
Jednostavno rečeno, univerzalnost transformatora u elektromreži znači da potražnja ima izrazito jake fundamente. Izazov leži u proširivanju proizvodnih kapaciteta i opreznom odgovoru na višak ponude. Pred igračima je delikatan zadatak balansiranja dodataka kapaciteta radi adresiranja potražnje (što je trenutno skupo usled visokih kamatnih stopa), ali ne u meri da se kasnije stvori mehur i višak ponude (poučeni prošlim iskustvima i iskustvima iz drugih industrija).
Smirivanje cena osnovnih sirovina takođe ide u prilog proizvođačima transformatora, s obzirom na to da su ključni metali značajno pali sa vrhunaca dostignutih u 2022, a posebno 2021. godini. Naime, cena ključnih metala korišćenih u proizvodnji transformatora kao što su aluminijum i bakar niža je za 15 odsto i 35 odsto, respektivno (na 30. 6. 2024, u poređenju sa 30. 6. 2021).