Zalet dobrih rezultata koji je Atlantic uhvatio s kraja 2023. nastavljen je i u prvom kvartalu 2024. godine. Svi pokazatelji poslovanja su bolji u prva tri meseca 2024. godine nego u istom periodu prošle godine – prihodi od prodaje su veći za 9,8 posto, EBITDA je veća za 20,3 odsto, uz povećanje EBITDA marže sa 9,7 odsto iz prvog kvartala 2023. na 10,6 odsto u prvom tromesečju 2024. Ovakve rezultate su ostvarili rastom svih poslovnih područja, sa izuzetkom Donata koji beleži blagi pad od 0,8 odsto, na svim tržištima poslovanja, ali i zvaničnim pridruživanjem Strauss Adriatic.
Od dve dominantne kategorije vrednosno posmatrano, segment kafe zabeležio je značajniji rast u prva tri meseca ove godine u odnosu na isti period prošle godine od 9,4 odsto dok su delikatesni namazi na sličnom nivou, tek sa rastom manjim od jedan odsto. Rast segmenta kafe je vođen Straussovim proizvodima mlevene kafe jer bez njih segment kafe bi rastao tek oko dva odsto na krilima rasta espreso kafe.
Dva najveća tržišta, Hrvatska i Srbija, nastavljaju svoj rast i u ovoj godini sa 10,6 odsto i devet odsto, što daje Atlanticu vetar u leđa da će planirane investicije u Srbiji doneti efekte u narednom periodu, i to pre svega u ubrzanju rasta segmenta slatko i slano kroz razvoj proizvodnih i logističkih kapaciteta Štarka u iznosu od oko 25 miliona evra.
Opširnije
Atlantic Grupi snažno porasli prihodi, ne ometa ih skok cena sirovina
Zabeležen je odličan početak godine, uz zaključenje akvizicije kompanije Strauss Adriatic i snažan rast prodaje.
25.04.2024
Tedeschi: Atlantic u Srbiji ulaže 120 miliona evra do 2026.
Atlantic grupa 1. marta je zaključila preuzimanje Strauss Adriatica u Srbiji.
20.03.2024
Komisija: Šta sve Atlantic mora da uradi da bi kupio Strauss
Redakcija Bloomberg Adrije vam donosi najbitnije detalje rešenja Komisije za zaštitu konkurencije.
29.02.2024
Atlantic kupio Strauss Adriatic
Uz poznate brendove, Atlantic preuzima i moderan proizvodni pogon u industrijskoj zoni Šimanovci kraj Beograda i 220 zaposlenih.
29.02.2024
'Atlantic u 2024. neće nastupati defanzivno, već će napadati konkurenciju'
Atlanticova dominantna tržišta i dalje rastu u odnosu na prethodnu godinu.
28.02.2024
Segment slatko i slano nastavlja rast iz prethodne godine, doduše nešto sporijim tempom od 6,4 odsto godišnje. U ostatku godine, kretanje tog segmenta uveliko će zavisiti od cenovne politike usled znatno većih nabavnih cena kakaoa.
Kategorija ukupnih materijalnih troškova zadržava skoro isti nivo udela u prihodima kao prva tri meseca prošle godine od oko 62 odsto, iako je došlo do dekompozicije nabavnih cena u toj kategoriji: rast cena kakaoa je kompenzovan povoljnijim cenama drugih sirovina i električne energije. Proizvodni materijal je na sličnom nivou, ali njegov udeo u prihodima je nešto veći (oko dva procentna poena) prva tri meseca ove godine nego u istom periodu prošle godine, dok je trošak energije manji za 17,4 odsto ove godine. Nabavna vrednost prodate robe raste 19,2 odsto godišnje, primarno kao rezultat cenovnog rasta principalskih brendova, međutim, cenovni rast rezultirao je i rastom prihoda u segmentu distribucije pa se učešće tih prihoda u ukupnim prihodima prva tri meseca ove godine neznatno promenilo, tek za 1,5 procentnih poena (28,6 odsto naspram 27,1 odsto).
Atlantic marketinškim aktivnostima želi da održi trenutno svoje dve dominantne kategorije, posebno kod promocije Straussovih proizvoda, ali i jačanju Donata, što je povuklo za sobom veće marketing troškove za 27,7 odsto u odnosu na Q1 2023.
Veća prodaja je uticala da se varijabilne isplate povećaju, ali plate zaposlenih je osnovni uzrok su ukupni troškovi zarada veći za 12,5 odsto u prva tri meseca ove godine u odnosu na isti period prošle godine. Iako nominalno povećani, troškovi zaposlenih prate rast prihoda te se učešće troškova zaposlenih nije promenilo, na sličnom je nivou kao i prva tri meseca 2023 - 14 odsto od ukupnih prihoda od prodaje.
Novčani tok iz poslovnih aktivnosti na kraju prvog kvartala 2024. godine je 19,2 miliona evra, znatno veći od kraja 2023. kada je Atlantic generisao negativnu vrednost te kategorije od 0,5 miliona evra. Kapitalna ulaganja su se skoro duplirala u odnosu na kraj 2023. i sada iznose 17,1 milion evra, što konačno daje pozitivan novčani tok od skoro dva miliona evra na kraju prvog kvartala 2024.
To je značajan rezultat za prva tri meseca 2024. godine za Atlantic ako uzmemo u obzir da je slobodan novčani tok na kraju 2023. godine bio negativan sa vrednošću od minus 10 miliona evra. Povećanje dugoročnih kredita za oko 10 miliona evra i smanjenje novca i novčanih ekvivalenata za 27 odsto u odnosu na kraj 2023. uticalo je na povećanje neto duga za 21 odsto. Atlantic time nije ugrozio svoju nisku zaduženost jer je odnos neto duga i normalizovane EBITDA 2,1 na kraju Q1 2024 (2023. godinu je završio sa 1,8 po tom pokazatelju).
Očekivanja
U narednom periodu, posebno u drugoj polovini godine, očekujemo da će profitabilnost biti pod nešto većim pritiskom usled povećanja plata, neizvesnosti u pogledu cene kakaoa, koji beleži rekordne vrednosti, i opterećenja lanca snabdevanja sirove kafe koji je i dalje prisutan.
U pogledu prihoda, očekivanja su da će Atlanticovi prihodi rasti zbog jačanja postojećih brendova, ali i efekata Straussovih brendova koji su od ove godine pod Atlantikovim kišobranom. Jačanje Štarkovih pogona u Srbiji će uticati da segment slatko i slano ima visoke jednocifrene stope rasta tokom 2024. godine, a segment kafe će uzbrano rasti, što zbog proširenja porfolija, što zbog jačanja HoReCa kanala prodaje kroz akviziranje novih lokacija iz 2023. godine.
Zbog dovoljne obezbeđene količine sirovina, prva polovina godine će biti ključna za ostvarenje godišnjeg nivoa EBITDA jer u drugoj polovini, kada se iscrpe zalihe, očekujemo da će rast EBITDA biti nešto slabiji. Sve u svemu, ostajemo pri svojoj prognozi za 2024. godinu u kojoj očekujemo rast prihoda po visokim jednocifrenim stopama i EBITDA koja prati rast prihoda na sličnim nivoima.