Atlantic Grupa objavila je da je zaključila kupovinu Strauss Adriatica za 40,5 miliona evra, uz napomenu da je Komisija za zaštitu konkurencije Srbije uslovno odobrila transakciju. Kasnije u toku dana saznali smo da je uslov za odobrenje transakcije prodaja pogona na Ledinama, a sada je objavljeno i celo rešenje komisije.
Redakcija Bloomberg Adrije vam donosi najbitnije odrednice iz ovog dokumenta:
Prodaja za godinu i po
Kako bi dobila odobrenje za kupovinu Strauss Adriatica, Atlantic Grupa mora da za 18 meseci proda svoj proizvodni pogon na Ledinama, u Beogradu.
Opširnije
Saznajemo: Uslov za kupovinu Straussa je da Atlantic proda fabriku kafe
Kako saznaje Bloomberg Adria, uslov za odobrenje je da se zaštita konkurencije uradi tako što će Atlantic morati da proda jedno postrojenje za proizvodnju kafe.
29.02.2024
Atlantic kupio Strauss Adriatic
Uz poznate brendove, Atlantic preuzima i moderan proizvodni pogon u industrijskoj zoni Šimanovci kraj Beograda i 220 zaposlenih.
29.02.2024
'Atlantic u 2024. neće nastupati defanzivno, već će napadati konkurenciju'
Atlanticova dominantna tržišta i dalje rastu u odnosu na prethodnu godinu.
28.02.2024
Atlantic Grupa sa dvocifrenim rastom prihoda i dobiti, ali i velikim očekivanjima
Prihodi Atlantic Grupe lani su skočili za 15 odsto na 987,1 milion evra.
27.02.2024
Kompanija će "učiniti sve razumne napore u cilju prodaje predmeta dezinvestiranja odgovarajućem kupcu pod prethodno navedenim uslovima, po ceni koja nije minimalna i koju društvo Atlantic Grand smatra odgovarajućom", navodi se u rešenju.
Dodaje se da kupac ne sme da bude lice povezano sa Atlantic Grupom, ali treba da bude stvarni ili potencijalni konkurent Atlantica. Potencijalni kupac treba da ima dovoljno sredstava kako bi poslovao na tržištu i da poseduje odobrenje Komisije za sprovođenje koncentracije ako je takvo odobrenje potrebno. Jednom rečju, ovo treba da bude kompanija koja bi mogla da parira Atlanticu na tržištu domaće kafe.
Ovim bi se obezbedilo da ne dođe do prevelike koncentracije na tržištu domaće mlevene kafe, koja je od svih proizvoda jedina problematična u očima komisije iz ovog ugla.
"Zajednički tržišni udeo učesnika u koncentraciji na ovom tržištu iznosio je između 60 i 70 odsto. Shodno navedenim podacima, proizilazi da bi sprovođenjem koncentracije došlo do značajnog stepena horizontalnog preklapanja aktivnosti učesnika u koncentraciji na ovom tržištu, sa značajnim tržišnim udelima", navodi se u zaključku iz novembra 2023.
Tada je navedeno da sličan rizik ne postoji u pogledu espreso ili instant kafe.
Pet godina nema otkupa, ali ima podnošenja izveštaja
Još jedna od odredbi rešenja kaže da Atlantic Grupa nema pravo da, kada jednom proda pogon na Ledinama, istu imovinu otkupi u sledećih pet godina.
Kompanija iz Hrvatske ima obavezu da odredi poverenika za prodaju i poverenika za nadzor ovog procesa, koji, prema navodima iz rešenja, ne smeju biti isto lice.
Atlantic treba da "aktivno postupa" kako bi našla kupca voljnog da uloži u ovaj proizvodni pogon, a ako u tim naporima ne uspe, onda poverenik za prodaju mora da Komisiji za zaštitu konkurencije dostavi obrazloženo obaveštenje u kom su navedene sve preduzete mere.
Hrvatska grupacija je takođe dužna da se stara da ne dođe do curenja poverljivih informacija u vezi sa predmetom prodaje.
Atlantic ima jedan mesec da Komisiji dostavi plan o prodaji koji uključuje mere koje oni planiraju da preuzmu, kao i poverenika prodaje i poverenika nadzora, navodi se u rešenju.
Pored toga, pet godina nakon rešenja Atlantic ima obavezu da, u cilju sprečavanja rasta koncentracije na tržištu, komisiji dostavlja podatke o ukupnoj količini i ceni sirove kafe, kao i o proizvodnim kapacitetima Atlantica i Straussa.
Pored toga, Atlantic će morati da izveštava i o godišnjoj količini proizvodnje domaće kafe, kao i o količini i veleprodajnoj ceni prodate domaće kafe u Srbiji.
Isti dan dozvola i kazna
Pored toga što je danas odobreno spajanje Atlantica i Straussa, na istu adresu stigla je i kazna. U postupku ispitivanja povrede konkurencije koji je počeo u septembru 2021. godine, Komisija je utvrdila da su se kompanije dogovorile i usaglašavale poslovnu strategiju direktnom ili indirektnom razmenom informacija u vezi sa cenovnom politikom i budućim veleprodajnim cenama mlevene kafe u Srbiji.
U toku postupka je ustanovljeno da su kompanije krajem 2021. godine promenile obrasce ponašanja i da nakon toga postoji veća sličnost ponašanja cena na berzi i cena kafe u Srbiji. Na osnovu utvrđenog Komisija je izrekla mere zaštite konkurencije za oba učesnika na tržištu u ukupnom iznosu od 237.907.176 dinara (2,03 miliona evra), navodi se u rešenju od kraja decembra 2023. godine.
(Dopunjeno detaljima o merama zaštite Komisije za zaštitu konkurencije.)