Atlantic grupa pohvalila se u četvrtak odličnim poslovnim rezultatima ostvarenim u prvom polugodištu. U poređenju sa prvih šest meseci 2023. poslovni prihodi grupe porasli su za 12 odsto na 513 miliona evra, i to zahvaljujući manje-više svim poslovnim segmentima, a posebno u poslu sa kafom.
Iz saopštenja objavljenog na Zagrebačkoj berzi saznaje se kako su prihodi u poslu sa kafom skočili za 19 odsto na 112 miliona evra, posao sa delikatesnim namazima porastao je oko deset odsto, kao i segment pića, a farmaceutsko poslovanje je ojačalo devet procenata.
Dobit pre kamata, amortizacije i poreza (EBITDA) skočila je za 29 procenata u odnosu na isti period prošle godine i dostigla 57,4 miliona evra, dok je neto dobit iznosila 24,4 miliona evra, 17 odsto više nego prošle godine.
Opširnije
Atlanticu će rasti prihodi, ali i pritisci na profitabilnost
U drugoj polovini godine očekujemo da će profitabilnost biti pod nešto većim pritiskom usled povećanja plata i neizvesnosti u pogledu cene kakaoa.
26.04.2024
Atlantic Grupi snažno porasli prihodi, ne ometa ih skok cena sirovina
Zabeležen je odličan početak godine, uz zaključenje akvizicije kompanije Strauss Adriatic i snažan rast prodaje.
25.04.2024
Tedeschi: Atlantic u Srbiji ulaže 120 miliona evra do 2026.
Atlantic grupa 1. marta je zaključila preuzimanje Strauss Adriatica u Srbiji.
20.03.2024
Komisija: Šta sve Atlantic mora da uradi da bi kupio Strauss
Redakcija Bloomberg Adrije vam donosi najbitnije detalje rešenja Komisije za zaštitu konkurencije.
29.02.2024
Saznajemo: Uslov za kupovinu Straussa je da Atlantic proda fabriku kafe
Kako saznaje Bloomberg Adria, uslov za odobrenje je da se zaštita konkurencije uradi tako što će Atlantic morati da proda jedno postrojenje za proizvodnju kafe.
29.02.2024
Atlantic kupio Strauss Adriatic
Uz poznate brendove, Atlantic preuzima i moderan proizvodni pogon u industrijskoj zoni Šimanovci kraj Beograda i 220 zaposlenih.
29.02.2024
Iz kompanije ističu da su početkom marta zaključili preuzimanje Strauss Adriatica, vlasnika brendova kafe Doncafe i C kafa. Zahvaljujući toj transakciji najznačajniji rast u poslu sa kafom "ostvaruje sveže pržena mlevena kafa" jer Strauss Adriatic "većinu prodaje ostvaruje u ovoj kategoriji". Kad bi se isključio uticaj preuzimanja u poslovnom segmentu kafe, beležio bi se porast od 4,3 odsto, piše u Atlanticovom saopštenju koje prati objavu rezultata.
U delikatesnim namazima najznačajniji rast, i to mesnog i ribljeg programa, ostvaruje na tržištima Hrvatske, Srbije i Bosne i Hercegovine. U Atlanticu ističu i da "značajan vrednosni i rast obima ostvaruje kategorija flipsa pod brendom Smoki". Kompanija se pohvalila da je palminu mast u proizvodnji tog slatkiša zamenila suncokretovim uljem "iz lokalnih izvora" i dobila Halal i Vegan sertifikate.
U farmaceutskom poslovanju prihodi su u prvom delu godine iznosili 46 miliona evra i bili su za devet procenata viši nego prošle godine zahvaljujući rastu cena kozmetike, lekova koji se izdaju bez recepta i dodataka ishrani. Atlantic preko svog lanca Farmacia upravlja sa stotinak apoteka i specijalizovanih prodavnica.
Generalno, Atlantic grupa najveći deo prihoda, oko petine, ostvaruje u poslovanju sa kafom, petnaestak procenata dolazi zahvaljujući prodaji delikatesnih namaza poput paštete Argeta, a po desetak odsto iz slatkiša, pića i farmacije.
Rast zaduženosti
Geografski, oko trećine prihoda ostvaruje se na hrvatskom tržištu, a oko četvrtine u Srbiji. Nakon njih slede Slovenija sa petnaestak odsto, zatim Bosna i Hercegovina, gde je u prvih šest meseci ostvareno oko osam procenata prihoda grupe. Zahvaljujući preuzimanju Strauss Adriatica, udeo prihoda ostvarenih na tržištu u Srbiji se sa prošlogodišnjih 24 ove godine blago povećao na 26 procenata.
Finansijski izveštaji Atlantica pokazuju i da su operativni troškovi kompanije u prvom polugodištu porasli za 10 procenata na 484 miliona evra, a zbog preuzimanja Strauss Adriatica povećana je i neto zaduženost grupe sa 151 na 214 miliona evra.
Cena akcije Atlantic grupe na Zagrebačkoj berzi u sredu je zaključena na 53,5 evra, što je bilo 3,6 procenta niže nego krajem prošle nedelje. Ove godine njome se trguje uglavnom od 55 do 57 evra, a od početka godine izgubila je nešto više od pet odsto vrednosti. Indeks Crobex je u tom periodu porastao 15 procenata.
Većinsko vlasništvo u Atlanticu drži Emil Tedeschi preko svoje kompanije Myberg. Uz njega, najveći pojedinačni akcionari su hrvatski penzioni fondovi koji kontrolišu barem 33,3 odsto akcija.
Menadžment Atlantica oprezan je s prognozama za ostatak godine i poručuje kako "okruženi neizvesnošću (...) u 2024. godini očekujemo da ćemo po prvi put premašiti prodaju od milijardu evra, tačnije, da ćemo premašiti prodaju od 1.050 miliona evra". Ističu kako su i dalje prisutni pritisci na profitabilnost "usled povećanja plata i usluga", ali i zbog "drastičnog poskupljenja kakaoa i dalje volatilnosti sirove kafe i logističkih izazova koji su počeli krajem 2023. godine i očekuje se slična situacija tokom cele 2024. godine". Najveći negativni uticaj poskupljenja kakaoa i sirove kafe na profitabilnost očekuju u drugom polugodištu ove godine.