Atlantic Grupa uspešno završava poslovnu 2023. godinu - prihodi od prodaje su za 15,1 odsto veći nego u prethodnoj, a uspešnost dodatno dobija na značaju jer su sva strateška poslovna područja beležila rast. Osim rasta prihoda, raste i profitabilnost merena normalizovanom EBITDA za 8,9 odsto godišnje, a normalizovana EBITDA marža niža je za 0,4 procentna poena i iznosi 8,5 odsto, u skladu s najavama.
Predvodnik rasta, kao i u prethodnim kvartalima, jeste strateško poslovno područje (SPP) slatko i slano sa 26,3 odsto rasta, a sledi ga SPP pića sa 18,6 odsto. Vrednosno gledano, prema ostvarenoj prodaji, dve najveće kategorije, kafa i delikatesni namazi, porasle su za 8,3 odsto i 6,5 odsto. Atlanticova dominantna tržišta i dalje rastu u odnosu na prethodnu godinu - Hrvatska beleži 19 odsto rasta, dok je Srbija rasla za 16,2 odsto.
Stoga ne iznenađuje odluka da Atlantic preko 100 miliona evra uloži u Srbiji u iduće tri godine, delom iz sopstvenih sredstava, a delom iz kredita od DEG-a. Sredstva će biti usmerena na Štarkov razvoj proizvodnih i logističkih kapaciteta i eventualnu akviziciju Straussa. Po pitanju akvizicije Straussa, još uvek nema službenog odobrenja regulatornog tela, no prema rečima menadžmenta, optimizam i dalje vlada iako postoje indikacije da će - ukoliko do odobrenja dođe - postojati određeni uslovi kako se ne bi narušilo tržišno takmičenje na tržištu Srbije, primarno u segmentu turske kafe.
Opširnije
Atlantic Grupa sa dvocifrenim rastom prihoda i dobiti, ali i velikim očekivanjima
Prihodi Atlantic Grupe lani su skočili za 15 odsto na 987,1 milion evra.
27.02.2024
Atlantic Grupa planira 100 miliona evra investicija u Srbiji
Ovaj investicioni ciklus već je počeo i dosad je realizovano više od 15 miliona evra ulaganja.
13.12.2023
Tokom cele poslovne godine Atlantic je suočen sa visokim troškovima sirovina (kafa, šećer, kakao) i ambalažnih materijala. Međutim, iz kvartala u kvartal, rast troškova proizvodnog materijala ima opadajući trend, upoređujući s istim periodima prethodne godine. Potvrda toga je prvi kvartal sa visokih 35 odsto godišnjeg rasta, prvih devet meseci sa 16 odsto godišnjeg rasta, a godina se završava sa svega 8,3 odsto godišnjeg rasta.
Nabavna vrednost prodate robe raste 19,4 odsto godišnje, primarno kao rezultat cenovnog rasta glavnih brendova, međutim, cenovni rast rezultirao je i rastom prihoda u segmentu distribucije od dvadesetak odsto godišnje. Učešće tih troškova na godišnjem nivou se neznatno promenilo, tek za jedan procentni poen (31 odsto prema 30 odsto). Troškovi energije i usluga apsolutno jesu rasli (10,4 odsto i 16,9 odsto) kao posledica većih prometa, ali i rasta ulaznih cena, međutim njihovo učešće u prihodima je ostalo skoro nepromenjeno u 2023. godini.
Troškovi osoblja rastu značajnih 14,2 odsto godišnje, uz neznatno povećanje broja zaposlenih (manje od jedan odsto), čime je Atlantic aktivno radio na povećanju primanja zaposlenih. Rast troškova osoblja nadmašuje opštu stopu inflacije, ali predstavlja i kompenzaciju za prethodno razdoblje obeleženo dvocifrenim stopama inflacije i nešto slabijim rastom primanja zaposlenih.
Dobri prodajni rezultati doprineli su rastu novčanog toka iz poslovnih aktivnosti za malo manje od 15 miliona evra. Slobodni novčani tok ima nešto sporiji rast od operativnog u iznosu od 10 miliona evra u odnosu na prethodnu godinu, a važan uticaj ima odluka Atlantica da kupi poslovnu zgradu Eurocentra, gde je smeštena uprava kompanije, kao i proces akvizicije Strauss Adriatic u Srbiji gde je uplaćeno osam miliona evra kao depozit. To dovodi do skoro dupliranja neto duga u odnosu na 2022. i on sada iznosi 150,7 miliona evra što kroz odnos sa EBITDA daje povećanje sa 1,2 iz 2022. na 1,8 u 2023.
Potraživanja od kupaca su povećana za skoro 35 miliona evra godišnje odnosno 22 odsto što signalizira blago pogoršanje naplate koje možemo posmatrati kroz prizmu odnosa sa poslovnim partnerima u okviru rasta cena proizvoda.
U idućem periodu očekujemo nastavak rasta prodaje, pa bi trebalo da Atlanticovi prihodi prvi put premaše milijardu evra, uz visoki jednocifreni rast. Očekujemo nastavak snažnog rasta u segmentu slatko i slano, primarno kao rezultat znatno većih cena kakaoa koje će Atlantic biti prisiljen barem delimično da prenese na krajnje kupce.
Hoće li Atlantic u potpunosti braniti profitabilnost ili će kao i u prethodnim periodima biti više fokusiran na otimanje tržišnog udela konkurentima – ostaje da se vidi. Međutim, nama se čini izvesnija ova druga solucija. Takva solucija bi se više odrazila na profitabilnost nego na prihode, s obzirom na to da bi nežnija cenovna politika rezultirala snažnijim količinskim rastom.
Osim rasta u segmentu slatko i slano, očekujemo da će rastu prihoda doprineti i rast prodaje u segmentima pića i kafe. Izuzetno topla zima rezultiraće većom količinom konzumacije u HORECA, a pored toga Atlantic je i tokom 2023. godine u segmentu espreso kafe akvizirao značajan broj novih lokacija koje će u 2024. godini imati puni uticaj na rezultate. U segmentu pića se takođe očekuje da se vidi i puni efekt Cedevita vitaminske vode koja je lansirana u maju 2023. godine i sa čijim je prodajnim rezultatima menadžment izuzetno zadovoljan.
Osim cene kakaoa, cene drugih ključnih sirovina, a primarno kafe (arabika) i ambalažnog materijala, stabilizovale su se pa očekujemo da će rast EBITDA biti na sličnim nivoima kao i rast prihoda, a Atlantic bi nakon dve godine pada mogao realizovati i rast EBITDA marže.