Atlantic nastavlja da poboljšava svoju profitabilnost i u trećem kvartalu 2024. godine normalizovana EBITDA od 90,6 miliona evra veća je za 29,3 odsto u poređenju sa istim periodom prošle godine. Normalizovana EBITDA marža je dostigla nivo od 11,3 odsto, i uvećala se za jedan procentni poen u odnosu na kraj prve polovine ove godine.
Ostvareni rezultati profitabilnosti utemeljeni su na snažnom rastu prihoda od prodaje, koji su veći za 10,6 odsto u odnosu na isti period prošle godine pa trenutna vrednost prihoda od prodaje od skoro 800 miliona evra daje nadu da će Atlantic ostvariti zacrtani plan da premaši milijardu evra ove godine.
Gotovo svi poslovni segmenti beleže rast predvođeni rastom u Srbiji
Geografski posmatrano, Srbija je najbrže rastuće tržište i beleži godišnji rast od 17,1 odsto, što uz tržište Hrvatske, sa rastom od 9,2 odsto, predvodi rast prihoda. Međutim, tržište Srbije treba staviti u kontekst akvizicije Straussa, koji je doprineo rastu, ali će puni efekat biti vidljiv tek sledeće godine, s obzirom na to da je akvizicija sprovedena krajem prvog kvartala. Ako bi isključili Straussov efekat, srpsko tržište beleži rast od 5,3 odsto.
Opširnije
Korporativne obveznice u Hrvatskoj: Ini i Atlanticu upala sekira u med
Kompanije su emitovale petogodišnje obveznice uz kamatne stope od samo 0,875 odsto, a uštede se u odnosu na sadašnje uslove penju na desetine miliona evra.
10.10.2024
Kako je poslovalo deset hrvatskih teškaša u prvoj polovini 2024?
Indeks najlikvidnijih akcija na Zagrebačkoj berzi, Crobex10, u poslednjih 30 dana skočio je preko sedam odsto.
13.08.2024
Atlantic Grupa očekuje veći pritisak na profitabilnost u drugoj polovini godine
Iza Atlantic grupe izuzetno je uspešna prva polovina godine, s obzirom na to da su gotovo svi operativni pokazatelji poslovanja bolji nego u uporednom periodu.
29.07.2024
Preuzimanje Straussa probudilo Atlantic: prihodi skočili 12 odsto
U prvih šest meseci prihodi grupe porasli su za 12 odsto i dostigli 513 miliona evra.
25.07.2024
Atlanticu će rasti prihodi, ali i pritisci na profitabilnost
U drugoj polovini godine očekujemo da će profitabilnost biti pod nešto većim pritiskom usled povećanja plata i neizvesnosti u pogledu cene kakaoa.
26.04.2024
Srbija za Atlantic i predstavlja tržište koje će tek u budućnosti biti važno za celu grupu pa i ne iznenađuje odluka da najveće pojedinačno ulaganje bude u Štark, koji će pogurati doprinos slatkog i slanog područja poslovanja. Atlantic time želi da segment Slatkog i slanog postavi kao četvrti stub u segmentalnom generisanju prihoda. Prihodi do sada su nošeni segmentima kafe, zbog već pomenute akvizicije Straussa, sa godišnjim rastom od 20,3 odsto i segmentima delikatesnih namaza i pića sa identičnim godišnjim rastom od 10,4 odsto.
Segmenti kafe, delikatesnih namaza i pića svoj uticaj nisu ostavili samo na rast prihoda, već su ostavili trag i na rast profitabilnost i pored izazova sa kojim se Atlantic suočio u kontekstu viših troškova nabavke sirove kafe i kakaoa. Rast cena ovih sirovina je kompenzovan povoljnijim cenama jestivog ulja, šećera i mlečnih proizvoda te je kategorija proizvodnog materijala održala isti udeo u prihodima od prodaje od 30,9 odsto kao u istom periodu prošle godine.
Pritisak na profitabilnost najviše su imali troškovi zaposlenih, sa udelom u prihodima od prodaje od 15,3 odsto, koji su za 0,5 procentnih poena veći u odnosu na prošlu godinu. To je posledica porasta osnovnih plata, većih varijabilnih isplata (koje prate uvećanu prodaju), ali i povećanje broja zaposlenih zbog akvizicije. Godišnji rast marketinških troškova vodećih segmenata od 13,2 odsto nije imao uticaj na profitabilnost jer ta kategorija nije promenila udeo u prihodima od prodaje pa su se ta ulaganja isplatila Atlanticu kroz rast prodaje.
Priča o uspešnosti s kraja trećeg kvartala ne završava se samo na dobrim pokazateljima profitabilnosti. Potvrdu daju i novčani tokovi iz poslovnih aktivnosti koji iznose 51,9 miliona evra u prvih devet meseci ove godine. Atlantic ih je uvećao za više od 30 miliona evra u odnosu na isti period prošle godine, pa je time od prošlogodišnjeg negativnog slobodnog novčanog toka od 6,6 uspeo da generiše pozitivan slobodan novčani tok od 15,9 miliona evra i pored kapitalnih ulaganja od 36 miliona evra.
Iako je neto dug uvećan zbog plaćanja akvizicije, veća vrednost generisane EBITDA nije uticala da se zaduženost merena odnosom neto duga i normalizovane EBITDA promeni u odnosu na kraj prošle godine i iznosi 1,9 puta. Pritom treba uzeti u obzir da je Strauss integrisan tokom ove godine (u martu), što znači da se potpuni efekt na EBITDA još uvek ne vidi u računu dobiti i gubitka, dok je uticaj na neto dug potpun.
Očekivanja
Ispred Atlantica je izazovan poslednji kvartal tekuće godine jer će tada osetiti najveći uticaj na profitabilnost od poskupljenja kakaoa i sirove kafe.
Sa strane prihoda ne očekujemo iznenađenja, plan od premašivanju milijardu evra je realno ostvariv, ali dosadašnja stopa rasta EBITDA će usporiti i pasti na nešto niže nivoe od trenutnih s obzirom na to da se očekuje značajniji efekat skuplje nabavke kafe i kakaoa u odnosu na prvih devet meseci. Međutim, uprkos tome, normalizovani rast EBITDA očekuje se na i dalje visokim nivoima između 15 i 20 odsto godišnje.