OMV će u prvom kvartalu 2025. godine zabeležiti slabije poslovne rezultate u poređenju sa prethodnim tromesečjem, ističu naši analitičari, pre svega zbog niže prodaje u segmentima energije i goriva i sirovina.
Više od 60 odsto EBITDA OMV-a potiče iz energetskog segmenta, dok najveći deo prihoda dolazi iz segmenta goriva i sirovina, što dodatno pojačava oslanjanje na kretanje rafinerijskih marži i cene sirovina.
Cena brenta je tokom januara dostigla oko 82 dolara po barelu, da bi se spustila na kvartalni prosek od oko 75,7 dolara po barelu. Isto tako, cena TTF benčmark prirodnog gasa je zabeležila značajan skok krajem januara, nakon čega se cena spustila na 40,5 EUR/MWh.
Opširnije

OMV i Adonic stvaraju petrohemijskog giganta vrednog 30 milijardi evra
Adnoc i OMV bliže se zaključenju ugovora o stvaranju zajedničke petrohemijske kompanije.
09.11.2023

Niže cene i regulacija smanjili profitabilnost hrvatske Ine
Predsednica uprave Ine Zsuzsanna Ortutay smatra da je ostvaren dobar rezultat s obzirom na nepovoljne strane faktore.
27.10.2023

Evropske akcije u crvenom, panevropski indeks beleži neznatan rast
Na evropskim berzama cene akcija se i dalje kreću silaznom putanjom.
04.07.2023

Rumunija će postati najveći proizvođač gasa u Evropi?
Naftna i gasna kompanija OMV Petrom zajedno će sa rumunskom gasnom kompanijom Romgaz uložiti do četiri milijarde evra u projekat “Neptun Deep".
21.06.2023
Ova kretanja cena imaće ograničen pozitivan uticaj na rezultate energetskog sektora. Međutim, slabija zima i geopolitičke neizvesnosti trebalo bi da rezultiraju nižim obimom prodaje podsegmenta trgovine gasom i energijom. Takođe, očekuje se da će obim proizvodnje biti niži u odnosu na prethodni period kao rezultat prodaje udela u SapuraOMV u decembru 2024. godine.
Hemijski segment gura cenu akcije OMV-a prema gore, dok širi energetski sektor nije trenutno najomiljeniji u Evropi. Akcija OMV-a odradila je 23 odsto ove godine, dok je indeks ATX kojem ista pripada odradio 10 odsto. Profitabilnost OMV-a u prvom kvartalu 2025. godine biće pod pritiskom kombinacije nižih obima prodaje i visokih operativnih troškova.
Očekujemo da EBITDA margina ostane ispod nivoa iz poslednjeg kvartala 2024. godine, uprkos blagom povećanju rafinerijskih marži, jer pad obima proizvodnje u energetskom segmentu, slabiji obim prodaje derivata i visoki operativni troškovi imaju izraženiji negativni uticaj na ukupne rezultate. Visoki ulazni troškovi u hemijskom segmentu dodatno će ograničiti rast profitabilnosti, iako će računovodstvene promene ublažiti taj negativan efekat.
Prosečne rafinerijske marže su tokom četvrtog kvartala prošle godine bile oko 5,9 dolara po barela. Tokom prvog kvartala 2025. godine, prosečne cene dizela i benzina u Evropi su sporije padale od cene bBrenta, što će rezultirati malo boljom rafinerijskom maržom u odnosu na poslednji kvartal 2024. godine. Međutim, očekujemo da će pomenute geopolitičke neizvesnosti dovesti do ekonomskog usporavanja koje će uticati na pad obima prodaje derivata.
Takođe, ako OMV zadrži visoku iskorišćenost kapaciteta (90 odsto tokom Q4 2024), visoki operativni troškovi i rast zaliha će dodatno opteretiti finansijske rezultate i likvidnost kompanije.
U hemijskom segmentu, indikatori ukazuju na blag oporavak marži poliolefina, ali visoki ulazni troškovi propilena i etilena vrše negativan pritisak na rezultate. Uz to, slaba potražnja evropskih sektora industrije, građevinarstva i pakovanja dodatno opterećuje prodaju. Prestanak amortizacije Borealisa i isključenje Baystar rezultata počevši od marta 2025. godine imaće pozitivan uticaj na rezultate ovog segmenta.