U prvih devet meseci ove godine hrvatska energetska kompanija Ina je ostvarila prihod od prodaje od 2,89 milijardi evra što je za 20 odsto niže od istog perioda prošle godine, objavila je u petak ta kompanija.
Za isti period, neto dobit od 157,8 miliona evra bila je 58 odsto ispod prošlogodišnjeg devetomesečnog nivoa, kada je iznosila 373,2 miliona evra. Iz Ine ističu da su glavni razlozi pada u prihodima i profitabilnosti niže cene i regulatorni okvir.
"Maloprodajni rezultati su čvrsti, podržani snažnom turističkom sezonom i rastom marže ne-goriva za 31 odsto u poređenju s prvih devet meseci 2022. godine. Iako je logistika tokom vrhunca turističke sezone bila izazovna, zadržano je sigurno i stabilno snabdevanje. Ina je pozdravila ukidanje regulacije o prodaji svoje proizvodnje gasa u julu, ali je kompanija i dalje izložena kontinuiranoj regulaciji maloprodajne marže goriva, što je rezultiralo kontinuiranim oportunitetnim gubicima. U prvih devet meseci 2023. Ina je ostvarila EBITDA od 341 milion evra i neto dobit od 158 miliona evra, što je snažan rezultat kada se uzmu u obzir svi nepovoljni strani faktori među kojima su najznačajniji niže cene i regulacija", izjavila je predsednica uprave Zsuzsanna Ortutay.
Opširnije
Ina i MOL zaključili preuzimanje OMV-a Slovenija
Ina i MOL su u ponedeljak objavili da je zaključena prodaja 39 benzinskih stanica u Sloveniji Shellu.
28.08.2023
Hrvatska vlada porezom cilja na dobit Ine
Analitički tim Bloomberg Adrije pretresao je poslovne brojeve vrha hrvatske privrede.
26.11.2022
Šta kriju finansijski izveštaji iz slučaja INA
OMS-Upravljanje je prošle godine prodao u inostranstvo gas vredan oko dvesta miliona kuna
31.08.2022
Operativni profit je ove godine niži za 45 odsto, prema prvih devet meseci u 2022.
Ortutay je istakla i da ovu godinu obeležava "stabilizacija cene ugljovodonika i investicioni ciklus u svim Ininim segmentima".
"Projekat nadogradnje Rafinerije nafte Rijeka, ključni projekat za dugoročnu održivost rafinerijskog poslovanja Ine, nastavlja se s ukupnom dovršenošću projekta od 81 odsto. Nakon izgradnje dveju solarnih elektrana, Ina je napravila dalji korak u smeru novih i obnovljivih izvora energije uz dve dobijene koncesije za istraživanje geotermalne energije u Hrvatskoj. Inina ulaganja rezultirala su i povećanjem proizvodnje u Egiptu za gotovo 10 odsto u poređenju s prvih devet meseci 2022. Egipatska koncesija East Damanhur stečena 2020. godine počela je s proizvodnjom gasa u septembru. Takođe, uspešno je završen veliki redovni remont na hrvatskim gasnim postrojenjima", pojasnila je.
Ina iznosi i podatak da su investicije iznosile 282 miliona evra, što je porast od 11 odsto godišnje. Od toga je 85 miliona evra otišlo na kupovinu dodatnih 25,25 odsto udela u OMV-u Slovenija, gde sada Ina ima udeo od 33 odsto.
Ulaganja u istraživanje i proizvodnju nafte i gasa veće je za 11 odsto zbog intenziviranja istraživačkih aktivnosti na kopnu u Hrvatskoj.