Američke carine mogle bi da preusmere građevinske materijale najvećih svetskih proizvođača u Evropu, gde bi ih konzorcijumi evropskih građevinskih kompanija koristili za obnovu Ukrajine. Ako se uspostavi primirje u toj zemlji, očekuje se da ono bude glavni poligon za građevinsku aktivnost na kontinentu.
Obnova će predstavljati ogroman poduhvat koji će zahtevati angažman najvećih evropskih građevinskih kompanija. Zemlje koje su bile najaktivnije u podršci Ukrajini mogu imati prednost pri odabiru kompanija za obnovu, odnosno prednost će verovatno imati firme iz Evropske unije, SAD i Ujedinjenog Kraljevstva.
Najbolju stručnost mogu ponuditi kompanije koje imaju iskustvo u obnovi ratom pogođenih područja. Međutim, ukrajinska vlada može sklopiti i posebne sporazume s određenim zemljama, što može uticati na izbor izvođača radova.
Jednoipočasovni telefonski razgovor dvojice predsednika nije se završio ruskim pristajanjem na jednomesečni sveobuhvatni prekid vatre kako su tražile SAD.
Ako se ograničimo na Evropu samo zbog logističkih faktora i "zauzetosti" američkih kompanija obnovom Kalifornije, te najavljenih infrastrukturnih investicija, iz evropskih zemalja dolaze vodeće svetske građevinske kompanije koje imaju kapacitet i iskustvo potrebno za realizaciju velikih projekata obnove. Konkretno, Vinci i Bouygues Construction iz Francuske, ACS Group iz Španije, Strabag iz Austrije, te Skanska iz Švedske.
Njihovo direktno učestvovanje u obnovi Ukrajine zavisiće od mnogih faktora, uključujući terenske uslove, dostupnost finansiranja i rezultate međunarodnih tendera.
Ilustracija (Depositphotos)
Pitanje finansiranja, stoga, ostaje otvoreno, ali EBRD planira da investira najmanje 1,5 milijardi evra, s fokusom na energetski sektor i infrastrukturu. To je, međutim, kap u moru sredstava potrebnih za obnovu Ukrajine. Osim EBRD-ja, ostale međunarodne finansijske institucije koje mogu biti potencijalni izvori finansiranja jesu MMF, Svetska banka i fondovi EU.
Vašu prijavu nije moguće sačuvati. Molimo vas, pokušajte ponovo.
Uspešno ste se prijavili.
Prednost carina?
Ako pogledamo drugi red kompanija i industrija koje će imati koristi od obnove Ukrajine, nedvosmisleno su to proizvođači čelika, aluminijuma, cementa i drugih građevinskih materijala. U prilog zemljama proizvođačima ovih materijala ide i nedavno uvođenje carina na te proizvode od SAD.
Kanada, Meksiko, Brazil i Kina sada svoj čelik i aluminijum mogu da preusmere na obnovu Ukrajine. Cene čelika pale su poslednjih godinu dana za 18 odsto, zbog manjka potražnje iz Kine, pa bi se mogle oporaviti ako započne obnova. Takođe, cement iz Kine, kao najvećeg proizvođača, može biti usmeren na Ukrajinu, jer je kineska građevinska industrija zadnjih godina u problemima.
Zbog toga, ali i smanjenja aktivnosti nakon pandemije, cena cementa je dvostruko niža nego 2021. godine. Istini za volju, poslednjih godinu dana cena se oporavila za četiri odsto zbog pozitivnih očekivanja, pa bi građevinski projekti u Ukrajini mogli dodatno podstaći njen rast. Takođe imamo kompanije Holcim AG i CRH PLC, zatim Tursku kao velikog evropskog proizvođača, čiji bi cement mogao da bude deo ukrajinskih objekata.
UBS-ov indeks UBXERCON prati performanse kompanija koje bi imale koristi od obnove, te je od početka godine porastao 17 odsto. Indeks obuhvata kompanije iz industrija koje bi bile direktno i/ili indirektno povezane s rekonstrukcijom. Među njima su Siemens Energy AG, Holcim AG, Schneider Electric SE, CRH PLC, Raiffeisen Bank International AG, Budimex SA itd.
Ono što je bilo posebno interesantno jeste da je Trump Junior bio zaista zainteresovan da pojedinačno čuje od svake kompanije čime se bavi i na kojim projektima je angažovana, kaže Marko Čadež, predsednik PKS, koji je prisustvovao skupu
NIS je sedinom ove nedelje saopštio da je podneo novi zahtev Ministarstvu finansija SAD za izdavanje posebne licence kojom se odlaže puna primena najavljenih sankcija SAD od 28. aprila 2025.
U 2025. analitički tim Bloomberg Adrije očekuje nastavak tendencije rasta u Adria regionu, sa stabilnim rastom potrošnje, infrastrukturnim investicijama i boljom eksternom tražnjom.
Banke u Adria regionu ostvaruju izuzetne finansijske rezultate. Profiti ne samo da povećavaju vrednost za vlasnike već i jačaju kapacitete banaka za kreditiranje privrede i stanovništva.
Cilj energetske politike predsednika Donalda Trumpa jeste da se smanje cene energenata, pojednostavi procedura izdavanja dozvola i podstakne ulaganje u istraživanje i proizvodnju.
Unesite svoju imejl adresu na koju ćemo Vam poslati link za obnovu lozinke.
Premašen je maksimalan broj uređaja. Ako ste vlasnik naloga, kliknite na "Pošalji prijavu putem e-pošte" da biste primili e-poštu s linkom za prijavu. Pratite link i moći ćete da upravljate uređajima povezanim s vašim nalogom.