Mart 2022. doneo je 35 odsto više izdatih građevinskih dozvola u odnosu na isti mesec lane. Nadležni tvrde da je skok uzrokovan stvaranjem privlačnijih uslova za investitore da radove uvedu u legalne tokove.
Kako se precizira u izveštaju koji je ove nedelje objavio Republički zavod za statistiku (RZS), u martu su izdate 2.743 dozvole, što predstavlja rast od 35,2 odsto u odnosu na isti period prošle godine.
"Opšta slika stanja u društvu pogodovala je investicionoj klimi u 2021. godini i na početku 2022. godine, uz stabilan rast bruto domaćeg proizvoda, kao i nekoliko bitnih drugih karakteristika u posmatranom izveštajnom periodu, što je dovelo do rasta broja izdatih dozvola", ocenjuju u Ministarstvu građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture (MGSI).
Dva velika projekta uzrokovala dvocifren pad u Beogradu
Navode četiri glavna faktora koji su uticali na rast.
"Pojačan rad inspekcijskih službi na terenu i onemogućavanje bespravne gradnje u realnom vremenu, jedan je od važnijih elemenata za destimulisanje bespravne gradnje i usmeravanje dela do sada nesavesnih investitora ka legalnim tokovima izgradnje objekata", objašnjavaju u toj instituciji.
Dodaju da je planskim dokumentima pokriven veliki deo teritorije gradova i opština u Srbiji, da nema opravdanja za bespravnu izgradnju i to je preusmerilo građevinsku aktivnost u legalne tokove.
Dalje, zakon o planiranju i izgradnji dao je, kažu, niz pravilnika i uputstava, mišljenja o vođenju procedura, a već nekoliko godina postoji objedinjen sistem podnošenja zahteva kroz Centralnu evidenciju objedinjene procedure (CEOP) i slično.
Konačno, popust na jednokratno plaćanje doprinosa je, prema njihovom mišljenju, znatna stimulišuća mera. Njegov iznos određuju opštine i intenzivno se koristi zakonska mogućnost preuzimanja razvoja lokalne infrastrukture kroz izvođenje radova investitora u visini doprinosa, što je, kako ocenjuju, delom obesmislilo bespravnu izgradnju i preorijentisalo investitore na legalnu izgradnju.
"Sve navedeno, uz političku stabilnost i povoljni privredni ambijent, sprečavanje bespravne izgradnje, bolju pokrivenost planskim dokumentima, olakšice za legalne investitore na lokalu i stimulišuće mere koje predlaže Vlada Republike Srbije, kao i projekti koje pokreće i kooordinira Vlada, pospešile su rast broja izdatih dozvola u izveštajnom periodu", zaključuju u MGSI.
Šta se gradi?
Od ukupnog broja dozvola izdatih u martu, 76,2 odsto dozvola odnosi se na zgrade, a 23,8 odsto na ostale građevine. Ako se posmatraju samo zgrade, 74,5 odsto dozvola izdato je za stambene, a 25,5 odsto za nestambene zgrade, dok se kod ostalih građevina najveći deo odnosi na cevovode, komunikacione i električne vodove (66,3 odsto), piše u zvaničnoj statistici.
"Prema dozvolama izdatim u martu 2022. u Republici Srbiji, prijavljena je izgradnja 4.360 stanova, s prosečnom površinom od 70,7 kvadratnih metara. Od ukupnog broja stanova u novim stambenim zgradama, 9,3 odsto stanova biće građeno u zgradama s jednim stanom, s prosečnom površinom od 155,1 kvadratni metar, a 89,9 odsto stanova biće građeno u zgradama s tri stana i više stanova, i njihova prosečna površina biće znatno manja i iznosiće 61,5 kvadratnih metara", navodi se u izveštaju RZS.
Predviđena vrednost radova novogradnje u martu 2022. iznosi 80,8 odsto od ukupno predviđene vrednosti radova. Posmatrano prema oblastima, najveća građevinska aktivnost očekuje se u beogradskoj oblasti - 40,9 odsto od predviđene vrednosti novogradnje, zatim slede sremska oblast (18,0 odsto), južnobačka oblast (5,1 odsto), moravička oblast (4,5 odsto), raška oblast (3,8 odsto) i nišavska oblast (3,2 odsto), dok se učešća ostalih oblasti kreću od 0,3 odsto do 2,8 odsto.