Malo je verovatno da će Nemačka ispuniti svoj cilj da popuni skladišta prirodnog gasa do 95 odsto do početka novembra nakon najnovijeg prekida isporuke iz Rusije, kažu ljudi upoznati sa ovim pitanjem.
Dok najveća evropska ekonomija ide ispred roka u svojim naporima da poveća zimske rezerve, prošlonedeljna odluka Rusije da zaustavi ključni gasovod Severni tok ugrožava dalje punjenje, rekli su izvori, tražeći da ne budu identifikovani jer stvar nije javna.
Neuspeh u postizanju cilja bio bi udarac za napore Nemačke da obezbedi dovoljno energije za svoju industriju i domaćinstva i da ublaži sve gore inflatorne pritiske. Klaus Mueller, predsednik regulatora za energiju Federalne agencije za mreže, upozorio je prošlog meseca da bi čak i sa skladištenjem na ciljnom nivou to pokrivalo samo dva i po meseca potražnje ukoliko bi Rusija zaustavila tokove.
"U Nemačkoj će biti potrebni snažni napori da se postigne cilj od 95 odsto do prvog novembra", rekao je Sebastian Bleschke, izvršni direktor udruženja za skladištenje gasa u zemlji Ines. "Potrošnja gasa će se sigurno povećati kako temperature počnu da padaju. Ako ne vidimo snažno smanjenje upotrebe gasa za grejanje, stope ubrizgavanja u skladište bi se mogle znatno smanjiti."
Ostaje nejasno da li će Nemačka postići svoj novembarski cilj za skladištenje gasa, priznala je portparolka Ministarstva ekonomije. "To ćemo morati da vidimo u narednim nedeljama."
Povećane zalihe gasa u Nemačkoj i drugim zemljama Evropske unije olakšanje su za tržište, povećavajući nadu da bi kontinent mogao da izgradi tampon za ovu zimu. Skladišta gasa u Nemačkoj su popunjena skoro 86 odsto, što je blago više od njenog srednjeročnog cilja od 85 odsto do prvog oktobra.
Ali dok je to pomoglo da se prošle nedelje snize povišene cene gasa i struje, situacija se promenila nakon što je ruski Gazprom PJSC objavio da je ponovo zaustavio protok gasa kroz Severni tok na neodređeno vreme. Referentne cene gasa u Evropi porasle su za čak 35 odsto rano u ponedeljak, pošto region rizikuje da zaroni dublje u krizu koja bi mogla da gurne velike ekonomije u recesiju i nametne racionalizaciju energije.
Manjak ponude
Kao odgovor na sve čvršće ograničenje ponude Moskve, EU razmišlja o novim pravilima za gas i ograničenja cena, dok blok od 27 zemalja razmatra drastične mere za borbu protiv porasta troškova energije. Ministri bi u petak trebalo da raspravljaju o obliku planirane hitne intervencije na energetskom tržištu.
"Ako smo sada sveli na nulu protoka preko Severnog toka, moglo bi biti teško da postignemo ciljeve skladištenja", rekao je Klaus-Dieter Maubach, izvršni direktor nemačkog komunalnog preduzeća Uniper SE, na marginama konferencije Gastech u Milanu. "Sve zavisi od vremena i od toga kako će se razvijati potražnja."
(Ažurirano sa komentarom zvaničnika Unipera u poslednjem pasusu)
- Pisanju pomogla Elena Mazneva