Ukrajina je konačno osigurala dogovor za ponovni izvoz žitarica Crnim morem koji je blokiran ruskom invazijom. Međutim, isplovljavanje u te vode neće biti lako.
Predstavnici vlade iz Kijeva i Moskve u petak su paralelno potpisale dogovor s Turskom i Ujedinjenim nacijama na sastanku u Istanbulu, kojem je cilj da oživi isporuke najvećeg svetskog izvoznika pšenice, kukuruza i suncokretovog ulja. To bi mogla biti dobra vest za svetsko tržište hrane i za ukrajinsku ekonomiju narušenu ratom.
Ipak, čak i sada kad je sporazum potpisan, trebaće nešto vremena da se trgovci i država uključe u trgovačke tokove. Ukrajini predstoji zadatak da očisti put u miniranim lukama, pronađe dovoljno brodova da poveze nagomilane žitarice i okupi vozove i kamione koji su bili preusmereni na druge zadatke. Osigurati te operacija takođe je izazov.
Opširnije
Ukrajina i Rusija potpisale dogovor o izvozu žitarica
Trebalo bi da dogovor reši probleme u lancima snabdevanja i poveća bezbednost ishrane
22.07.2022
Dogovor o izvozu žitarica između Rusije i Ukrajine moguć danas
Dogovor o ponovnom pokretanju izvoza žitarica iz ukrajinskih crnomorskih luka, koji je bio blokiran od početka rata, trebalo bi da bude potpisan u petak.
22.07.2022
Video: Srbija propustila izvoz pšenice u vreme najviše cene
Odluka Vlade o skidanju zabrane izvoza žitarica relaksiraće tržište, podići nivo trgovanja i omogućiti izvesnost na tržištu.
20.07.2022
Brisel predlaže odstupanje od pravila radi veće proizvodnje žitarica
EU želi maksimalno da poveća svoje proizvodne kapacitete žitarica.
22.07.2022
Uspeh plana zavisi i od jemstava o bezbednosti iz Moskve i predsednika Vladimira Putina, koji treba da održi svoj deo nagodbe u trenutku kada Kremlj planira da anektira okupiranu zemlju i nastavlja da napreduje istokom Ukrajine. Analitičari i zvaničnici sa zapada su skeptični oko toga koliko brzo Ukrajina može uskočiti natrag u svoju ulogu svetske poljoprivredne sile.
"Dok se izvode vojne operacije na teritoriji Ukrajine, biće jako opasno boraviti u vodama ukrajinskih luka", rekao je Andrij Kupchenko, glavni analitičar lokalne konsultantske firme APK-Inform. Nije verovatno da će se ukrajinski izvoz vratiti na optimalne nivoe ove sezone, konstatovao je.
Osiguravanje brodova
Znak koliko je situacija napeta je i to što je Ukrajina potpisala ugovor s Turskom i UN-om radije nego da to učini direktno s Rusijom, a i Rusija je potpisala isti takav dokument. Glavni savetnik ukrajinskog predsednika Volodimira Zelenskog istakao je da Ukrajina neće dopustiti da njihovi brodovi isplovljavaju u pratnji ruskih brodova ili da ruski predstavnici budu u ukrajinskim lukama. Ruski ministar odbrane Sergej Šojgu na državnoj televiziji u petak je kazao da Rusija neće iskoristiti činjenicu da će luke ponovno biti otvorene.
Brojni brodovi za prevoz žitarica zapeli su u Ukrajini otkako je započeo rat, što je prisililo zemlju da transport robe preusmeri na vozove, kamione i rečne luke, koji imaju mnogo manje kapacitete. Kad se crnomorske luke otvore, moglo bi biti teško i skupo dobijati brodove i pronaći osiguranje koje čuva teret koji će dolaziti tamo.
Specijalizovani osiguravači mogli bi preuzeti teret, naročito kada se u obzir uzme njihova humanitarna priroda, rekao je Neil Roberts, direktor marina i avijacije u Lloyd's Market Association. Ali, detalji logistike moraće biti razrađeni kako bi se omogućilo radnicima da rukuju teretom i neometano obavljaju utovar žitarica.
"Otvaranje luka bilo bi fantastično, barem osamdeset ili devedeset brodova koji su ovde usidreni moći će izaći", izjavio je ove nedelje Lucas Dorrestein, globalni direktor operacija u kompaniji za trgovinu žitom Viterra. "Sledeći koraci će biti prilično komplikovani."
Poljoprivrednici u fokusu
Ukrajina je imala oko 25 miliona tona nagomilanih žitarica sredinom godine i uzgajivači su sada pred žetvom žita. Iako su neki od njih blizu luka, njima će kao i trgovcima trebati sigurne rute da bi nastavili da dovoze svoje proizvode. Južna područja su opasna, a infrastruktura je oštećena, što bi moglo ograničavati napredak, rekao je Kupchenko.
"Osigurati sigurnost posade biće ključna ako se želi omogućiti da dogovor brzo profunkcioniše", rekao je Guy Platten, glavni sekretar Međunarodne brodarske komore. "Ostaje upitno kako će brodovi ploviti kroz minirane vode i kako osigurati posadu na brodovima u regiji".
Tok izvoza zavisi i od garancija da infrastrukturu neće napadati Rusija koja je optužena za krađu ukrajinskih žitarica i napadanje ukrajinskih skladišta projektilima. Neki državnici veruju da Kremlj preti nestašicama hrane i globalnom gladi jer mu je to pregovarački alat.
Dogovor obuhvata tri ukrajinske luke, Odesu, Černomorsk i Pivdenji, rekao je generalni sekretar UN-a Antonio Gutteras na svečanosti potpisivanja. Preko njih je u sezoni 2020 - 2021. izvezeno više od polovine ukrajinskih žitarica.
I druge su luke važne da bi se dostigle količine izvoza kakve su bile pre rata. Jedna od njih je Mjokolajiv blizu Khersona, gde se trenutno žestoko ratuje, a Černomorsk je namerno blokiran potopljenim brodovima.
Međunarodna pomorska organizacija procenila je da će potpuno uklanjanje mina u blizini luka potrajati mesecima. Ali, čišćenje puta za brodove moglo bi biti mnogo brže, potencijalno bi moglo potrajati oko deset dana, rekao je Mikola Gorbačov, direktor Ukrajinskog udruženja za žitarice.
"Prilično sam pozitivan. Moguće je pronaći put", rekao je.
Povećanje izvoza bilo bi olakšanje za uvozničke nacije koje zavise od ukrajinskog žita, naročito kada su cene žitarica na istorijski visokim nivoima. Dogovor će dati više pouzdanja i lokalnim poljoprivrednicima koji će se u jesen suočiti s važnim pitanjem koliko će površine, ako će uopše išta, zasejati zimskim kulturama poput pšenice, čije su svetske zalihe naročito niske, smatra analitičar Rabobanke Michael Magdovitz.
"Nadamo se da će postojati neki dogovor da se te žitarice izvuku odatle. Ali, ne gledamo kroz ružičaste naočare uspeh koji će na kraju biti moguće postići", rekao je John Kirby, predstavnik za medije američkog Nacionalnog veća za bezbednost.