Rumunija planira da vrlo brzo proširi jednu od ključnih tranzitnih ruta za žitarice iz susedne Ukrajine, jer eskalirajući napadi Rusije u Crnom moru pogoršavaju rizike za globalnu trgovinu hranom.
Zemlja je već olakšala tranzit više od 20 miliona tona žitarica iz Ukrajine, što je otprilike polovina od ukupno 41 milion tona transportovanih takozvanim linijama solidarnosti od početka ruske invazije. Sada bi Rumunija mogla da otvori nove granične prelaze sa svojim susedom, poveća broj osoblja na postojećim prelazima i dovede penzionisane i vojne kapetane kako bi ubrzala tranzit brodova kroz dunavske kanale, rekla je ministarka spoljnih poslova Luminita Odobescu.
"U bliskom smo kontaktu sa Ukrajinom kako bismo identifikovali najbolje opcije za povećanje i ubrzanje ovog tranzita", rekao je Odobesku u telefonskom intervjuu kasno u četvrtak. "Bezbednosna situacija, naravno, nije laka, ali mi smo veoma posvećeni da nastavimo da pomažemo Ukrajini."
Opširnije
Putin u Sankt Peterburgu okupio afričke državnike
Putin još uvek uživa podršku u nekoliko afričkih zemalja, a samit predstavlja priliku za dalje jačanje saradnje s tim kontinentom.
27.07.2023
Poskupljenje pšenice od 10 odsto preti da podstakne inflaciju
Fjučersi su blago porasli u petak na kraju volatilne nedelje u kojoj je Rusija prekinula sporazum koji je omogućavao Ukrajini izvoz žitarica preko određenih luka u Crnom moru.
21.07.2023
EU razmišlja da popusti sankcije ruskoj banci zbog žitarica
Izvoz žita je bitan za ekonomiju Ukrajine
03.07.2023
Kolaps ugovora o žitu u Crnom moru izazvao je zabrinutost za sigurnost snabdevanjem hrane u Africi, gde otprilike polovina zemalja uvozi više od trećine pšenice iz Ukrajine i Rusije, i pojačao pritisak na postojeće linije solidarnosti koje je uspostavila Evropska unija. Rumunska luka Konstanca, najveća crnomorska luka u bloku, trenutno je preferirana opcija za ukrajinske kompanije zbog blizine i troškova.
Ipak, s obzirom na to da je sama Rumunija veliki izvoznik žitarica, rizik od prebukiranosti raste i u lukama, i na kopnenim putevima. Na postojećim prelazima sa Ukrajinom već su kilometarske kolone kamiona i desetine brodova na Dunavu.
Ovo je izazvalo nezadovoljstvo lokalnih farmera, što je navelo Rumuniju i četiri druge istočnoevropske zemlje da zabrane direktan uvoz ukrajinskog žita, uz odobrenje EU. Ruski napadi na ukrajinske rečne luke naterali su neke posade na brodovima da budu oprezni da tamo uplove, što bi delimično moglo da ograniči obim u kojem se prošireni kapacitet pretvara u veće količine pošiljki.
Uprkos svemu tome, Rumunija je povećala kapacitet luke Konstanca, unapredila i ponovo otvorila zatvorenu železničku vezu sa Ukrajinom i radi na dovođenju preko potrebnih kapetana koji će upravljati brodovima kroz Sulinski kanal kako bi stigli do ukrajinskih luka na reci. Luka Sulina je čak zabeležila rekordan promet u maju sa preko 470 brodova koji su plovili, prema ministarstvu saobraćaja.
Dalje prema jugu duž rute, Bugarska je takođe voljna da znatno poveća tranzit ukrajinskog žita kroz svoju železničku mrežu, sve dok grčke luke imaju kapacitet da pretovare žito, rekao je premijer Nikolai Denkov ranije ove nedelje vraćajući se iz posete Atini, gde je razgovarao sa grčkim kolegom Kyriakosom Mitsotakisom.
Bugarska je do sada pomagala tranzit ukrajinskog žita uglavnom preko svoje luke Varna, dok opcija izvoza preko grčkih luka još nije realizovana, rekao je on.
Već sledećeg meseca, broj kapetana na rečnom kanalu u Rumuniji počeće postepeno da se povećava na oko 60 sa sadašnjih 40 vraćanjem penzionisanog osoblja i mornaričkih kapetana. Ovo će povećati transportni kapacitet kroz kanal za 50 odsto, rekao je za Bloomberg Gabriel Covrig, zvaničnik zadužen za plovidbu.
- U pisanju pomogao Slav Okov.