Evropska komisija u petak je predložila privremeno kratkoročno odstupanje od dela pravila poljoprivredne politike radi povećanja proizvodnje žitarica.
Pitanje bezbednosti snabdevanja hranom koje bi se moglo aktualizovati s ozbirom na to da se globalna prehrambena industrija suočava sa snažnim rizicima i nesigurnostima zbog rata u Ukrajini nateralo je Evropsku komisiju da deluje. Na zahtev država članica EU predložila je privremeno kratkoročno odstupanje od pravila zajedničke evropske poljoprivredne politike o rotaciji useva i zadržavanju neproizvodnih obeležja na obradivim zemljištima.
Tom merom, navode iz Komisije, maksimalno bi se povećali proizvodni kapaciteti Evropske unije za žitarice namenjene korišćenju u prehrambenim proizvodima.
Opširnije
EU smanjila prognozu BDP-a evrozone, predviđa inflaciju od 7,6 odsto
Oporavak evrozone od pandemije biće slabiji nego što je Evropska unija očekivala.
14.07.2022
Ukrajina i Rusija potpisale dogovor o izvozu žitarica
Trebalo bi da dogovor reši probleme u lancima snabdevanja i poveća bezbednost ishrane
22.07.2022
"Učinak takve mere zavisiće od izbora samih država članica i poljoprivrednika, no procenjuje se da bi se u proizvodnju moglo vratiti 1,5 miliona hektara zemljišta u odnosu na današnje brojke. Svaka tona žitarica proizvedenih u Uniji če doprineti povećanju bezbednosti snabdevanja hranom širom sveta", navodi se u saopštenju Evropske komisije.
Pre no što se zvanično donese odluka, Komisija će predlog poslati svim državama članicama Evropske unije.
Kratkoročno odstupanje trajalo bi do 2023. godine i podrazumevalo kulture koje su neophodne za rešavanje problema globalne bezbednosi prehrane. Sadnja useva koji se koriste za prehranu životinja poput kukuruza i soje bile bi izuzete, odnosno za njih nije predviđeno navedno odstupanje od pravila.
Evropska komisija napominje da su GAEC standardi (engl. Good agricultural and environmental conditions) i dalje u izuzetnim okolnostima važni za očuvanje potencijala tla i poboljšanja biodiverziteta za dugoročnu održivost poljoprivednog sektora i održavanje potencijala proizvodnje hrane.
Pre donošenja predloga o odstupanju od tih pravila, Komisija tvrdi da je dobro razmislila kako održati ravnotežu između globalne dostupnosti i priuštivosti hrane te zaštite biodiverziteta i kvaliteta tla. Dodaje da uprkos ovakvom predlogu ostaju predani Zelenom dogovoru.
"Iako smo u vanrednoj situaciji što se tiče bezbednosti prehrane, moramo nastaviti tranziciju prema otpornoj i održivoj poljoprivredi u skladu sa strategijom od farme do stola, biodiverziteta i zakona o očuvanju prirode", poručili su iz Evropske komisije koja je već u nekoliko navrata reagovala na naznake prehrambene krize uzrokovane ratom u Ukrajini.
Odobrila je korištenje poljoprivrednih zaliha za olakšavanje situacije evropskim farmerima koji su bili najugroženiji situacijom. U znak potpore uspostavljeni su i "putevi solidarnosti" kako bi se omogućio izvoz iz Ukrajine. Nedavno je ustanovljen i mehanizam za prehrambenu krizu u Europi (EFSCM).