Dok suša u Evropi donosi brige o tome koliko će hrane biti na kontinentu, podaci Bloomberga pokazuju da je Indija odlično opremljena da se izbori sa prehrambenom krizom, te da će moći da poveća izvoz po potrebi. Međutim, činjenica da EU ima stroga pravila o upotrebi pesticida znači da nema mnogo nade da će Indija pomoći Evropi da se izbori sa prehrambenom krizom.
Uprkos tome što je suša pogodila i indijski potkontinent, Abhishek Gupta, ekonomista Bloomberga, naglasio je da veruje da će Indija opet zabeležiti rekordan izvoz pirinča. Osim toga, Indija ima više nego dovoljno rezervi pirinča da odgovori na krizu.
"Očekujemo da će žetva pirinča opasti za 10 odsto ovog leta. To će smanjiti godišnju proizvodnju pirinča na oko 117 miliona metričkih tona“, naglasili su ekonomisti Bloomberga u svojoj analizi. Kada se uzme u obzir da je očekivana domaća proizvodnja pirinča oko 110 miliona metričkih tona, uočljivo je da će Indija imati višak od sedam miliona tona pirinča.
Istovremeno, Evropa se bori sa jednom od najvećih suša u istoriji, koja je pritom pogodila kontinent u trenutku kada je svakako smanjena trgovina žitaricama zbog rata u Ukrajini. Međutim, zbog pravila o ostacima pesticida, EU je u poslednjih nekoliko godina znatno smanjila uvoz pirinča.
Pritom, Indija ima velike rezerve pirinča. Tako je, iako je zakonska obaveza da u rezervama ima 13,5 miliona metričkih tona pirinča , Indija je u julu imala 32 miliona metričkih tona pirinča.
Prethodnih dana, spekulisalo se u lokalnim medijima da li bi Indija kao 2008. godine opet mogla da zabrani izvoz određenih kategorija pirinča kako bi se izborila sa rastućom inflacijom.
Prošle godine, Indija je izvezla rekordnih 21,5 miliona metričkih tona pirinča, a analiza pokazuje da će taj iznos lako moći da se dostigne, i prestigne, ove godine.
Indija trenutno najviše izvozi u Afriku i Aziju jer se pirinač na tim kontinentima više i jede nego u Evropi, a i zahtevi regulatora su često manji od onih u Evropi. Tako je, prema zvaničnim podacima, jedina evropska zemlja u prvih deset destinacija za Indijski izvoz basmati pirinča je Ujedinjeno Kraljevstvo.
Uvoz pirinča u EU iz Indije je u padu od 2017. godine kada je EU pooštrila kriterijume o upotrebi pesticida (engl. Minimum Residue Level – MRL). Međutim, mediji u Indiji objavili su prošlog meseca da su izvoznici u Indiji zabrinuti za svoj izvoz jer sve više država, poput Katara i Jordana, primenjuje MRL standarde EU dok pirinač proizveden u Indiji retko odgovara ovim standardima, ali podleže CODEX standardima koje su propisale Ujedinjene nacije.