Cena nafte se u petak ujutru oporavila nakon drastičnog pada u sredu, ali je ipak ostala na putu za najduži nedeljni niz gubitaka od 2018. godine. Do pada cene nafte došlo je zbog zabrinutosti oko globalne prezasićenosti, kao i zbog sumnje trgovaca u da će dublje smanjenje ponude od OPEC+ grupe biti efikasno.
Globalni referentni brent, koji je porastao na 76 dolara po barelu, i dalje je na putu ka sedmom nedeljnom padu. West Texas Intermediate (WTI) približio se 71 dolaru po barelu nakon gubitka od 11 odsto u poslednjih šest dana trgovanja.
Nafta je ostvarila veliki gubitak od prošlonedeljnog sastanka Organizacije zemalja izvoznica nafte i njenih saveznika, pošto su planovi grupe za dublje rezove dočekani sa skepticizmom. Do pada je došlo čak i nakon što je vodeći proizvođač Saudijske Arabije rekao da bi ograničenja mogla biti produžena i nakon marta, nakon čega su usledile slične primedbe iz Rusije, Alžira i Kuvajta.
Opširnije
Rusija pronašla 'rupu' i zaradila 11 milijardi dolara uprkos sankcijama
Prošle godine su SAD i njeni saveznici iz Grupe sedam ograničili cenu izvoza ruske nafte.
06.12.2023
Cena nafte pada dok SAD povećava izvoz
Cena nafte na svetskom tržištu u sredu ujutru se stabilizovala nakon četvorodnevnog pada usled povećanja američkog izvoza.
06.12.2023
Cena nafte produžila pad od prošle nedelje
Cena nafte na svetskom tržištu pada usled stalnog skepticizma da će poslednja smanjenja snabdevanja OPEC+ grupe preokrenuti tok tržišta.
04.12.2023
Nafta ostala na nižem nivou nakon zbunjujućeg sastanka OPEC+
Nafta je ostala na nižim nivoima na kojima se našla nakon pada posle sastanka OPEC+.
01.12.2023
Saudijci smanjuju cene nafte za Aziju zbog konkurencije
Očekuje se da će Saudi Aramco sniziti cenu svoje nafte za Aziju, prvi put od juna, kako bi se suprotstavio prilivu jeftinijih američkih i evropskih barela.
29.11.2023
Uprkos volji Saudijske Arabije, cena nafte na putu mesečnog gubitka
Cena nafte na svetskom tržištu na putu je da zabeleži peti nedeljni pad.
24.11.2023
Takođe postoji zabrinutost oko putanje tražnje. Očekuje se da će kineska potrošnja sledeće godine porasti za 500.000 barela dnevno, prema istraživanju Bloomberga, što je manje od trećine povećanja zabeleženog 2023. U međuvremenu, u SAD mnogi ekonomisti predviđaju recesiju koja bi mogla da počinje sledeće godine.
"Izgledi u pogledu potražnje za naftom ostaju mračni", rekao je Ravindra Rao, šef istraživanja robe u Kotak Securities Ltd. u Mumbaiju. "Oporavak Kine nije uspeo da dobije snagu, dok je aktivnost zapadnih fabrika i dalje u kontrakciji."
Produženi gubitak nafte, kao i pad srodnih proizvoda kao što je benzin, biće blagodat za centralne bankare dok nastoje da obuzdaju inflaciju. Prosečne maloprodajne cene motornog goriva u SAD pale su na najnižu u godinu dana, pokazuju podaci Američke automobilske asocijacije.
Dok OPEC+ smanjuje zalihe u pokušaju da rebalansira tržište i podrži cene, proizvodnja nafte izvan kartela se širi. Zvanični podaci pokazuju da američke ponude kreću na više od 13 miliona barela dnevno, u odnosu na oko 12 miliona na početku godine.
Cene:
- Brent za februarsko poravnanje porastao je 2,2 odsto na 75,65 dolara za barel u 14.31 u Singapuru. Brent je u četvrtak zatvorio na najnižem nivou od juna.
- WTI za isporuku u januaru porastao je 2,1 odsto na 70,77 dolara po barelu.