Cena nafte na svetskom tržištu na putu je da zabeleži peti nedeljni pad. Na njen ovonedeljni pad uticalo je odlaganje sastanka OPEC+ na kojem je trebalo da grupa donese odluku o nivou smanjenja proizvodnje nafte za početak 2024. godine. Zbog neslaganja između Saudijske Arabije, koja zagovara drastičnije smanjenje proizvodnje nafte, i ostalih članica OPEC+ sastanak je odložen za kraj meseca.
Fjučersi referentne nafte brent su u petak ujutru u blagom padu i iznose nešto iznad 81 dolar za barel, a cena američke WTI nafte takođe pada i iznosi oko 76 dolara za barel. Naftom WTI se u četvrtak nije trgovalo zbog Dana zahvalnosti.
Na dugotrajni pad cene nafte utiče usporavanje svetske privrede, pa samim tim i manja potražnja za ovom robom, kao i povećanje proizvodnje nafte van članica OPEC+. Zalihe nafte u SAD se povećavaju, a sankcije za izvoz nafte iz Venecuele su ublažene, što je povećalo ponudu na tržištu. Od kraja septembra, kada je nafta bila na vrhuncu, cena nafte je pala za 16 odsto.
Opširnije
Sastanak OPEC+ odložen, cena nafte potonula
Sastanak OPEC+ koji je bio zakazan za ovaj vikend je odložen, jer su pregovori među članicama naišli na probleme.
22.11.2023
Cena nafte produbila pad zbog nesklada u OPEC+
Cena nafte na svetskom tržištu je pala pošto je nesloga unutar OPEC+ primorala grupu da odloži sastanak najavljen za vikend.
23.11.2023
MOL za 20 godina u Srbiji uložio 25 miliona evra
U saopštenju se dodaje da je najveća investicija u Srbiji, Depo za gorivo, otvorena 2019. u Sremskim Karlovcima.
17.11.2023
Cena nafte pada četvrtu nedelju zaredom
Cena nafte na svetskom tržištu je na putu da ostvari četvrti nedeljni pad nakon što je u četvrtak potonula na najniže vrednosti od jula.
17.11.2023
Skoro sva ruska nafta prodata je iznad granice cene prošlog meseca
Rusija je prošlog meseca izvezla skoro svu svoju naftu po ceni koja je premašila ograničenje cena koje je Grupa sedam nametnula.
16.11.2023
IEA: Ruski prihodi od izvoza nafte pali zbog sankcija
Ruski prihodi od izvoza nafte u oktobru su se smanjili u odnosu na prošlogodišnji oktobar, pošto su globalne cene sirove nafte pale.
14.11.2023
Cena dizela u Srbiji pada zajedno sa padom potražnje u Evropi
Nakon drastičnog skoka cena tokom avgusta i septembra, naročito dizela koji je u jednom trenutku dostigao 214 dinara za litar, cene goriva u poslednje tri nedelje padaju.
10.11.2023
Sada se čeka novi sastanak OPEC+ koji će biti održan 30. novembra, i to onlajn umesto lično. Glavni problem u OPEC+ nastao je zbog spora oko kvota proizvodnje nafte za pojedine afričke članice. Naime, i na poslednjem sastanku OPEC+, afričke zemlje među kojima su Angola, Kongo i Nigerija bile su pod pritiskom da prihvate niže proizvodne kvote za 2024. Ako bi se od ovih zemalja tražilo da dodatno smanje proizvodnju sa tih nižih kvota, moglo bi da se dogodi da OPEC+ ne postigne konsenzus.
Saudijska Arabija zajedno sa Rusijom pokušava da smanjenjem proizvodnje nafte poveća cenu ove robe na svetskom tržištu. Zbog toga su ove dve zemlje samoinicijativno odlučile da dodatno smanje proizvodnju nafte do kraja ove godine. Arabija je smanjila proizvodnju za milion barela dnevno.
U međuvremenu, Međunarodna agencija za energiju prognozira da će tržište nafte sledeće godine ostvariti suficit, pa se postavlja pitanje koliko će ova želja Saudijske Arabije biti ostvariva.
Profit Saudi Aramcoa u trećem kvartalu pao za čak 23 odsto
Profit saudijskog naftnog giganta Saudi Armaco smanjio se u trećem kvartalu ove godine za čak 23 odsto u odnosu na isti kvartal prošle godine, zbog pojeftinjenja sirove nafte na svetskom tržištu, ali i zbog smanjenja tražnje za ovom robom.
U brojevima, Saudi Aramco ostvario je proft u trećem kvartalu ove godine u iznosu od 32,6 milijardi dolara, a u istom periodu prošle godine, kada su cene nafte dostigle rekordne vrednosti, ostvario je profit od 42,4 milijarde dolara. U prvih devet meseci saudijski naftni gigant ostvario je profit od 94,5 milijardi dolara, dok je za prvih devet meseci prošle godine profit kompanije iznosio 130,3 milijarde dolara.
Aramco obezbeđuje veći deo prihoda saudijske vlade putem izdašnih dividendi.
Izdaci Saudijske Arabije su sve veći zbog ambicioznih planova kraljevstva, među kojima su futuristički grad Neom, kupovina visokoprofilisanih fudbalera i udela u sportskim ligama, a cena sirove nafte drastično je pala u odnosu na prošlogodišnje rekorde.