Rusija je prošlog meseca izvezla skoro svu svoju naftu po ceni koja je premašila ograničenje cena koje je Grupa sedam (G7) nametnula, što je najnoviji znak da zapadne sankcije ne uspevaju da ograniče pristup Moskvi dolarima od prodate nafte.
Više od 99 odsto nafte sa domaćeg broda prodato je po cenama znatno iznad praga od 60 dolara po barelu koji su postavile zemlje G7 pre skoro godinu, pokazuje studija detaljnih podataka o trgovini i otpremi koju je uradio KSE institut.
Izvoz iz velikih ruskih luka dostigao je prosečnu cenu od 79,40 dolara po barelu na mestu izvoza, prema podacima Instituta, koji je deo Kijevske škole ekonomije koja se zalaže za strože sankcije Rusiji.
Nakon drastičnog skoka cena tokom avgusta i septembra, naročito dizela koji je u jednom trenutku dostigao 214 dinara za litar, cene goriva u poslednje tri nedelje padaju.
Dominacija Rusije u srpskom gasnom i naftnom sektoru nije kriva za spori razvoj zelene energetske tranzicije u Srbiji. Glavni krivac je zavisnost od uglja.
Naftni tankeri zarađuju sve više, a neki tankeri srednje veličine donose i preko 100.000 dolara dnevno u Evropi.
28.10.2023
G7 je u decembru uvela granicu cene ruske nafte od 60 dolara po barelu kako bi Moskvi ograničila priliv dolara od nafte kojima bi finansirala rat u Ukrajini.
Ova postavljena granica cene bi trebalo da zabrani firmama u zemljama G7 da pružaju usluge uključujući otpremu i osiguranje za teret koji se prodaje iznad ograničenja.
To je pomoglo da se obuzda ruski prihod od nafte u prvim mesecima godine, ali efikasnost je oslabila. Rusija se sve više oslanja na flotu tankera u senci sa nejasnim vlasnicima i osiguranjem, povećavajući svoje prihode od nafte poslednjih meseci.
Bloomberg
Postoje znaci da zemlje G7 reaguju. SAD su sada sankcionisale pet tankera zbog kršenja ograničenja cena i pisale kompanijama širom sveta u vezi sa oko 100 plovila koja su mogla da prekrše tu meru.
Evropska unija takođe preduzima korake koji će kompanijama otežati prodaju tankera u floti u senci. Ostaje nejasno da li bi zapadne sile bile spremne da preduzmu mere koje bi na kraju ograničile snabdevanje ruskom naftom, što bi dovelo do rasta cena nafte na svetskom tržištu.
Skoro 30 odsto sve morske sirove nafte isporučeno je uz zaštitu i obeštećenje od G7 i zemalja EU, ili se oslanjalo na druge usluge zapadnih zemalja u oktobru, prema Institutu KSE.
Špedicije i osiguravači na kraju moraju da dobiju potvrde od trgovaca da je teret u skladu sa gornjom cenom. Ne postoji pravi način da provere i poznato je da su cene ruske nafte mesecima prelazile cenzus.
Vašu prijavu nije moguće sačuvati. Molimo vas, pokušajte ponovo.
Uspešno ste se prijavili.
"Ovo ukazuje na široko rasprostranjena kršenja režima ograničenja cena u obliku 'prevare atestiranja'", rekli su istraživači. "To znači da trgovci naftom i brokeri verovatno pružaju lažne informacije o cenama pružaocima usluga G7 iEU."
Istraživači su izneli mere za koje su rekli da bi ovu granicu cene mogle da učine efikasnijom. To uključuje pooštravanje kazni za one koji krše politiku ili omogućavaju takva kršenja, kao i osiguravanje da koalicioni pružaoci usluga imaju dovoljno dokaza o cenama nafte.
Trenutno nema komentara za vest. Ostavite prvi komentar...
Dok cena izvorne kriptovalute ostaje težište u većini izveštaja o digitalnoj imovini, analitičari skreću pažnju na to da ovaj indikator nije jedini koji treba posmatrati.
Pritisak je naterao Visu i Mastercard da se ne predstavljaju više samo kao tradicionalne kompanije za naplatu naknada, već kao infrastruktura za sve vrste digitalnih transakcija.
Dok cena izvorne kriptovalute ostaje težište u većini izveštaja o digitalnoj imovini, analitičari skreću pažnju na to da ovaj indikator nije jedini koji treba posmatrati.
Unesite svoju imejl adresu na koju ćemo Vam poslati link za obnovu lozinke.
Premašen je maksimalan broj uređaja. Ako ste vlasnik naloga, kliknite na "Pošalji prijavu putem e-pošte" da biste primili e-poštu s linkom za prijavu. Pratite link i moći ćete da upravljate uređajima povezanim s vašim nalogom.
Trenutno nema komentara za vest. Ostavite prvi komentar...