Cene nafte ostale su na nižim nivoima na kojima su se našle nakon pada zabeleženog posle sastanka OPEC+, na kome je bilo reči o daljem smanjenju proizvodnje, ali bez dodatnih detalja.
Referentnom naftom brent, koja dospeva na naplatu u februaru, trgovalo se po ceni ispod 81 dolar po barelu, nakon što je na prethodnom trgovanju zabeležila pad od 2,4 odsto. Cena američke nafte West Texas Intermediate iznosila je oko 76 dolara. Organizacija zemlja izvoznica nafte i njeni saveznici najavili su da će od januara početi sa smanjenjem proizvodnje za 900.000 barela dnevno, ali i da su ova smanjenja dobrovoljna, a Angola je već odbila svoju kvotu. Iz Saudijske Arabije je u međuvremenu saopšteno da će nastaviti da sprovodi smanjenje od milion barela dnevno i u toku prvog kvartala.
Nakon što je OPEC+ postigao preliminarni dogovor o smanjenjima, u nadi da će to pomoći da se zaustavi očekivani suficit početkom sledeće godine, nafta je u četvrtak prvo zabeležila rast. Ipak, taj optimizam je brzo izbledeo jer detalji dogovora nisu navedeni, a završna konferencija za štampu, kao i konačna saopštenja, izostali su, što je zbunilo trgovce.
Opširnije
Naftna industrija u procepu usporene tražnje i ambicioznih klimatskih ciljeva
Nafta je pred još jednom neizvesnom godinom - od proizvodnih kvota do uloge u borbi sa klimatskim promenama.
30.11.2023
Saudijci smanjuju cene nafte za Aziju zbog konkurencije
Očekuje se da će Saudi Aramco sniziti cenu svoje nafte za Aziju, prvi put od juna, kako bi se suprotstavio prilivu jeftinijih američkih i evropskih barela.
29.11.2023
Cena nafte blago napreduje uoči sastanka OPEC+
Cena nafte na svetskom tržištu je u utorak porasla i zabeležila najveći rast u poslednjih nedelju dana, dok trgovci broje sitno do početka sastanka OPEC+.
29.11.2023
Cena nafte se stabilizovala dok Saudijci guraju OPEC+ da smanji kvote
Cena nafte na svetskom tržištu se stabilizovala nakon niza gubitaka jer je tržište bilo opterećeno mogućnošću još većeg smanjenja proizvodnje u okviru OPEC+ grupe.
28.11.2023
Ishod sastanka OPEC+ bio je "zbunjujući haos", rekla je Vandana Hari, osnivač Vanda Insightsa, za Bloomberg TV. "Ovo su još uvek dobrovoljna smanjenja i to je jedan od razloga za razočaranje“, rekla je ona, dodajući da ostaje da se vidi da li će dodatno smanjenje od 900.000 barela biti realizovano tokom prvog kvartala.
Nakon velikih oscilacija do kojih je doveo sastanak OPEC+, očekuje se da će nafta ovu nedelju završiti na nižem nivou, uzimajući da su naznake da postoji povećanje ponude izvan grupe i nestabilni izgledi po pitanju tražnje uzrokovali drugi mesečni pad. Zabrinutost na tržištima pojačana je i nakon što je iz SAD saopšteno da je proizvodnja sirove nafte u septembru dostigla rekordnih 13,2 miliona barela dnevno.
U međuvremenu, Brazil - koji je doprineo povećanju globalnih zaliha - rekao je da će se pridružiti povelji o saradnji saveza OPEC+ sledeće godine, ali za sada neće učestvovati ni u kakvom smanjenju proizvodnje.
Ishod sastanka je "gorko-slatka pobeda" Saudijske Arabije, jer to što nije uspela da napravi dogovor sa čitavom grupom predstavlja negativan signal kada je jedinstvo organizacije i njena sposobnost da uravnoteži tržište u pitanju, naveo je Jorge Leon, viši potpredsednik naftnog tržišta istraživanje u Rystad Energy. Verovatno će doći do deficita u snabdevanju od oko 400.000 barela dnevno u prvoj polovini godine, a cena brenta bi u narednim mesecima trebalo da bude između 80 i 85 dolara po barelu, rekao je on.
Cene:
- Brent koji dolazi na naplatu u februaru u 7.29 ujutru u Londonu pao je 0,4 odsto na 80,54 dolara po barelu.
- WTI za isporuku u januaru izgubio je 0,3 odsto vrednosti, pa se njime trgovalo po ceni od 75,71 dolara za barel.