Pad cene nafte sa skoro 100 dolara po barelu pokazuje da su cene porasle dovoljno visoko da počnu da nagrizaju potražnju u SAD i u drugim zemljama, navodi se u novom izveštaju Međunarodne agencije za energetiku (IEA).
"Strahovi od manjka ponude ustupili su mesto pogoršanju makroekonomskih pokazatelja i znakova uništenja potražnje u Sjedinjenim Državama, gde su isporuke benzina pale na najniže nivoe u poslednje dve decenije", navodi IEA u svom mesečnom izveštaju o tržištu. "Uništenje potražnje je još jače pogodilo tržišta u razvoju, jer su rast dolara i ukidanje subvencija uticali na rast cena goriva."
Međunarodna referentna vrednost nafte brent je krajem septembra ojačala na 10-mesečni maksimum iznad 97 dolara po barelu, pošto su Saudijska Arabija i Rusija smanjile zalihe dok je svetska potrošnja goriva bila blizu rekordnih nivoa. Od tada se cena brenta povukla za 12 odsto zbog zabrinutosti "da bi nastavljanje povećanja kamatnih stopa moglo da uspori ekonomski rast i rast tražnje", navela je agencija sa sedištem u Parizu, koja savetuje velike privrede.
Opširnije
Cena nafte nastavlja pad, ne očekuje se eskalacija rata
Cena nafte oslabila je treći dan zaredom, čime je izbrisan sav porast od ponedeljka koji je usledio nakon Hamasovog napada na Izrael.
12.10.2023
Cena nafte i dalje stabilna uprkos nastavku sukoba u Izraelu
Cena nafte je zadržala najveći deo porasta od ponedeljka, jer u rat Izraela i Hamasa nije uvučen i Iran kako se strahovalo.
11.10.2023
Cena nafte opada posle najvećeg rasta u šest meseci
WTI je pao ispod 86 dolara za barel nakon što je u ponedeljak porastao za 4,3 odsto.
10.10.2023
Kako će rat u Izraelu uticati na tržište nafte
Cena nafte je porasla nakon što je Hamasov iznenadni napad na Izrael tokom vikenda zapretio da destabilizuje Bliski istok.
09.10.2023
Gorivo: Srbi ga švercuju, Slovenci imaju dizajnersko
Krijumčarenje goriva. To je realnost u Srbiji.
06.10.2023
Cene sirove nafte su skočile u ponedeljak pošto je napad Hamasa na Izrael izazvao strah od šireg sukoba sa Iranom, glavnim proizvođačem nafte i ključnim podržavaocem militantne grupe. Nafta je u međuvremenu ponovo oslabila, trgovala se blizu 86 dolara po barelu u Londonu u četvrtak.
"Iako nije bilo direktnog uticaja na fizičko snabdevanje, tržišta će ostati u zastoju", saopštila je IEA. Agencija, koja može da nadgleda oslobađanje hitnih zaliha nafte, rekla je da je "spremna da deluje ako je potrebno kako bi se osiguralo da tržišta ostanu adekvatno snabdevena".
Uprkos početnim znacima erozije tražnje, svetska potrošnja goriva ostaje na pravom putu da ove godine poraste za 2,3 miliona barela dnevno na rekordnih 101,9 miliona barela dnevno, zbog Kine. Zalihe bi trebalo da se naglo iscrpe u ovom kvartalu, a zalihe sirove nafte su u avgustu smanjene za 102 miliona barela na najniži nivo od 2017, navodi se u izveštaju.
Sledeće godine svetsko tržište će se iz deficita vratiti u višak ponude, pod pretpostavkom da Saudijci i Rusija povuku svoje poslednje smanjenje proizvodnje. Lideri OPEC+ potvrdili su u četvrtak svoju blisku saradnju na tržištu nafte javnom demonstracijom jedinstva na velikom industrijskom događaju u Moskvi.
Rast potražnje će pasti za više od 50 odsto na nešto manje od milion barela dnevno 2024. godine usred poboljšane efikasnosti goriva i rastuće popularnosti električnih vozila, predviđa IEA.