Cena nafte je porasla nakon što je Hamasov iznenadni napad na Izrael tokom vikenda zapretio da destabilizuje Bliski istok, unoseći novi geopolitički rizik na naftno tržište koje je uznemireno smanjenjem snabdevanja OPEC+, smanjenjem zaliha i zabrinutošću da bi visoke cene mogle da unište potražnju.
Trgovci strahuju da bi eskalacija mogla da izazove širi sukob koji zahvata Teheran i, verovatno, SAD. Iranski bezbednosni zvaničnici pomogli su u planiranju napada Hamasa, objavio je Wall Street Journal, pozivajući se na visoke članove militantne grupe i Hezbolaha. SAD su u međuvremenu saopštile da premeštaju udarnu grupu nosača u istočni Mediteran i povećavaju svoje borbene eskadrile u tom regionu.
S obzirom na to da se u ponedeljak globalni referentni brent trgovao za skoro pet odsto više, odnosno iznad 88 dolara po barelu, evo šta posmatrači tržišta kažu o dosadašnjim posledicama i šta bi se moglo dogoditi globalnom tržištu nafte u danima i nedeljama koje dolaze.
Opširnije
Izrael i zvanično u ratnom stanju
Desila se i pucnjava u Egiptu, gde je zasada stradalo troje ljudi.
08.10.2023
Broj žrtava u Pojasu Gaze prešao 1.100, sukob ušao u treći dan
Cena nafte je skočila zbog straha da bi tenzije mogle da uzdrmaju širi Bliski istok, gde se nalazi skoro trećina globalne ponude.
09.10.2023
Cena nafte skočila za četiri odsto zbog rata u Izraelu
Cena nafte na svetskom tržištu skočila je za čak četiri odsto nakon što je najširi i najkrvaviji napad na Izrael u poslednjih nekoliko decenija zapretio da rasplamsa tenzije na Bliskom istoku.
09.10.2023
Cena zlata raste kao sigurno utočište zbog rata u Izraelu
Vrednost zlata je porasla zbog povećane potražnje za sigurnim utočištem nakon porasta tenzija zbog napada Hamasa na Izrael.
09.10.2023
Šekel dobija podršku Banke Izraela od 45 milijardi dolara
Banka Izraela će prvi put prodati devize otkako je dozvolila šekelu da slobodno trguje.
09.10.2023
RBC Capital Markets: Iran je "veoma velika divlja karta"
Iran je "veoma velika divlja karta" i biće fokusiran na to koliko snažno izraelski premijer Benjamin Netanyahu krivi Teheran za omogućavanje napada, rekli su analitičari RBC Capital Markets LLC, uključujući Helimu Croft. Ako Izrael direktno umeša Iran, verovatno će biti teško za Bidenovu administraciju da nastavi da usvaja tako dozvoljavajući režim sankcija protiv Teherana.
Pored toga, čini se da su napori koje predvode SAD da obezbede sveobuhvatno diplomatsko resetovanje sa Saudijskom Arabijom na veoma nesigurnom mestu. Iako je saudijsko rukovodstvo insistiralo na tome da Izrael učini značajne ustupke Palestincima kao deo bilo kakvog sporazuma o normalizaciji, s obzirom na događaje proteklog vikenda, teško je zamisliti vladu koja je sada u ratu da pristane na takve uslove.
Goldman Sachs: Zasad se držimo prognoze od 100 dolara
Dok je prognoza Goldman Sachs Group za brent zasad ostala na 100 dolara po barelu do juna, analitičari Daan Struyven, Callum Bruce and Farouk Soussa su označili dve potencijalne implikacije napada na globalno snabdevanje naftom.
Prvo, sukob smanjuje verovatnoću kratkoročne normalizacije saudijsko-izraelskih odnosa i, kao deo toga, smanjuje verovatnoću prevremenog povlačenja rezova saudijske proizvodnje. Drugo, s obzirom na mogućnost ponovne eskalacije tenzija, rizici za projekcije iranske isporuke nafte sada više izgledaju kao da će se pogoršati.
Citigroup: "Bikovske implikacije"
Napad Hamasa ima "bikovske implikacije" (uzlazni trend u cenama) za naftu, iako je ključno pitanje koliko dugo će to biti slučaj, prema Citigroupu. Sada raste rizik od izraelskog napada na Iran, s obzirom na njegovu podršku Hamasu, rekli su analitičari, uključujući Eda Morsea. Pored toga, izgleda da će saudijsko-izraelsko približavanje biti odloženo, smanjujući očekivanja da bi Rijad mogao da smanji ili okonča svoje dobrovoljno smanjenje snabdevanja od milion barela dnevno, rekli su oni.
Morgan Stanley: Ograničen uticaj, ali to se može promeniti
Uticaj događaja u Izraelu je "verovatno ograničen" jer ni ta zemlja ni njeni direktni susedi nisu veliki proizvođači nafte, a kratkoročni rizik za snabdevanje sirovom naftom je ograničen, navodi Morgan Stanley. Međutim, to bi se moglo promeniti ako se sukob proširi na druge zemlje, iako to nije pretpostavka, kažu analitičari, uključujući Martijn Rats, Charlotte Firkins i Amy Gower.
ING: Premijum ratni rizik
Premija za ratni rizik se vratila na tržište nafte nakon dešavanja tokom vikenda, prema Warrenu Pattersonu, šefu robne strategije u ING Groep NV. Ako je Iran odigrao ulogu u ovim napadima – direktno ili indirektno – moglo bi doći do strože primene američkih naftnih sankcija protiv Teherana, koje bi onda delovale na zaoštravanje ionako veoma zategnutog tržišta, rekao je Patterson. U isto vreme, verovatno je da će se OPEC+ držati postojećih smanjenja snabdevanja, ublažavajući ih samo ako tržište sirove nafte pokaže značajnu snagu, dodao je on.
CBA: Iranske zalihe u fokusu
Da bi sukob imao trajan i značajan uticaj na tržišta nafte, mora postojati kontinuirano smanjenje snabdevanja ili transporta, rekao je analitičar Commonwealth banke Australije Vivek Dhar u belešci. U suprotnom – i kao što je istorija pokazala – reakcija cena će biti privremena. Ipak, ako zapadne zemlje sada zvanično povežu iranske obaveštajne podatke sa napadom Hamasa, tada će se iransko snabdevanje i izvoz nafte suočiti sa neposrednim negativnim rizicima.
Sanford C. Bernstein: Ključne tačke
Postoje tri glavne tačke za naftu, prema Neilu Beveridgeu, generalnom direktoru Sanford C. Bernstein HK Ltd. Prvo, ako se vidi da Iran stoji iza napada Hamasa i da SAD uvedu strože sankcije, to bi moglo poremetiti iranski izvoz, rekao je on. Drugo, postavlja se pitanje da li će sukob eskalirati i uključivati susedne nacije, i treće, da li će se saudijsko-izraelski sporazum o normalizaciji održati, rekao je on.
Javier Blas: Američke sankcije mogu biti ključne
U ovoj fazi, sve zavisi od toga kako će Izrael odgovoriti Hamasu, koji je pokrenuo napad, i Iranu, koji obično vuče konce palestinske grupe. Među provizornim zaključcima je da čak i ako Izrael odmah ne odgovori Iranu, posledice će verovatno uticati na iransku proizvodnju nafte pošto SAD strože primenjuju sankcije. To bi moglo biti dovoljno da cene nafte gurne na 100 dolara po barelu, a potencijalno i više.
CITIC Futures: Pazi na eskalaciju
Ranije je nafta porasla za čak 240 odsto, 45 odsto i 40 odsto tokom Zalivskog rata 1990, rata u Iraku 2003. i rata u Libiji 2011, a cene su kasnije padale, kaže Gui Chenxi, analitičar u CITIC Futures Co, izraelsko-palestinski sukob se još nije provukao do susednih zemalja koje proizvode naftu, što ima ograničen uticaj na osnove, rekao je Gui. Međutim, raspoloženje za smanjenje rizika moglo bi da podrži cene, a tržište bi trebalo da pazi na bilo kakvu eskalaciju.