Cena nafte na svetskom tržištu je porasla treći dan kao jačaju znaci da se fizičko tržište zaoštrava i da je zastoj u porastu dolara nadoknadio rastuće rizike tražnje u Kini i SAD.
Globalni referentni brent trguje se iznad 85 dolara po barelu i porastao je za više od dva odsto od zatvaranja prošle srede. Ograničavanje snabdevanja od OPEC+, tačnije Rusije i Saudijske Arabije, pokrenulo je reli od kraja juna, a pored toga i američke zalihe sirove nafte smanjile su se na najmanju meru od januara.
Dolar je u ponedeljak stabilan nakon pada u prethodne dve sesije, što je učinilo robu čija je cena u valuti jeftinijom za mnoge kupce. To je došlo nakon što je dolar jačao od sredine jula.
Opširnije
Skuplji dizel je upozorenje pred rast zimske tražnje
Smanjenje proizvodnje sirove nafte u Saudijskoj Arabiji se oseća i na tržištu dizela.
21.08.2023
Briga oko Kine oborila i cenu nafte
I Fed je nagovestio moguća dalja podizajna kamatnih stopa.
18.08.2023
Kina kupuje najviše iranske nafte u poslednjoj deceniji
Kineski uvoz sankcionisane iranske nafte je na najvišem nivou u poslednjih 10 godina jer rastuće svetske cene čine sniženu sirovu naftu privlačnijom, prema podacima kompanije Kpler.
19.08.2023
Rekordni prihodi od nafte iz Severnog mora smanjuju budžetski deficit Škotske
Deficit budžeta Škotske se smanjio nakon što su se prihodi od nafte u Severnom moru više nego utrostručili.
17.08.2023
Rusija podiže carinu na izvoz nafte zbog visokih cena
Rusija će podići izvozne dažbine za proizvođače nafte u septembru na najviši nivo ove godine.
15.08.2023
Globalna potražnja za naftom rekordna uprkos zelenoj tranziciji
Svetska potražnja za naftom porasla je na rekordno visok nivo zbog velike potrošnje u Kini i na drugim mestima, što ukazuje da bi cene mogle da porastu, saopštila je IEA.
11.08.2023
Zastoj u porastu dolara tokom proteklih nekoliko sesija pomaže nafti, rekao je Yeap Jun Rong, tržišni strateg za IG Asia Pte. "Sve oči će biti uprte u to da li će Kina uspeti da se oporavi do kraja godine kako bi obezbedila dalje uverenje da će cene nafte i dalje rasti."
USDEUR:CUR
USD
0,9192 EUR
cena na otvaranju
0,9194
prethodna cena na zatvaranju
0,9197
ovogodišnja zarada
-1,5844%
dnevni raspon
0,00 - 0,00
raspon u 52 nedelje
0,89 - 1,05
Ekonomska slabost u Kini i tvrdoglavo uporni rizici od inflacije u SAD doveli su do pada nafte prošle nedelje. Kineske banke smanjile su u ponedeljak referentnu kamatnu stopu manje nego što se očekivalo i izbegle da smanje referentnu stopu za hipoteke, uprkos tome što je centralna banka vršila pritisak na zajmodavce da povećaju kredite.
Godišnji simpozijum u Džekson Holu u Vajomingu u četvrtak i petak, na kome učestvuju govornici, uključujući predsednika Federalnih rezervi Jeromea Powella, mogao bi da pruži naznake o pravcu kamatnih stopa. U SAD će možda doći do još povećanja troškova zaduživanja nakon što su zapisnici sa julskog sastanka Feda pokazali da su zvaničnici i dalje zabrinuti zbog inflatorne pretnje.
U međuvremenu, neki rafinisani proizvodi kao što je dizel - pogonsko gorivo globalne ekonomije - ove zime su počeli da oskudevaju, povećavajući njihovu premiju na naftu od koje se prave. Fjučersi na benzin u Njujorku porasli su za 15 odsto ove godine, takođe nadmašivši sirovu.
Cene:
- Brent za oktobarsko poravnanje porastao je 0,7 odsto na 85,39 dolara po barelu u 12.16 sati u Singapuru.
- WTI za isporuku u septembru bio je viši za 0,8 odsto na 81,91 dolara po barelu.