Lokacija najnovije meksičke rafinerije nafte više liči na tehnološki kampus nego na mesto gde se prljava sirova nafta prerađuje u benzin i dizel.
Prozori od poda do plafona gledaju na besprekorno zelene travnjake i svetlucave fontane, dok napolju stoji stalni podsetnik na nade predsednika Meksika Andresa Manuela Lopeza Obradora za projekat: četiri kamena stuba ispisana rečima "Četvrta transformacija" – referenca na predsednikov plan za revitalizaciju Meksika.
Jedna stvar nedostaje? Zujanje mašina koje prerađuju naftu. Iako je fabrika zvanično otvorena u petak na ceremoniji kojoj je prisustvovao i sam predsednik, oprema za destilaciju nafte u benzin nije bila aktivna, pored građevinske opreme, što je sugerisalo da ima još posla.
Opširnije
Nakon tronedeljnog pada, cena nafte se stabilizovala
Cena nafte bila je u padu jer su investitori bili zabrinuti da će globalno usporavanje narušiti potražnju.
04.07.2022
JPMorgan: Astronomskih 380 dolara za naftu ako Rusi smanje proizvodnju
Smanjenje za tri miliona barela dnevno podiglo bi cenu nafte na 190 dolara po barelu.
02.07.2022
OPEC+ vratio proizvodnju na nivoe pre pandemije po planu
Od avgusta će se proizvoditi dodatnih 648.000 barela nafte dnevno
30.06.2022
"Spremamo se da prestanemo uvoz benzina, dizela i mlaznog goriva kako bismo bili samodovoljni, otvorili smo radna mesta u zemlji i usmerili ova goriva na unutrašnje tržište i nacionalni razvoj", rekao je Obrador u pratnji ministara energetike Rocioa Nahlea i izvršnog direktora Petroleos Mexicanos Oktavioa Romeroa Oropeza.
Ceremonija u petak, koja je počela sa zakašnjenjem, bila je prilika za Obrador da se pohvali prednostima prerade nafte tokom ere kada se veći deo sveta više fokusira na prelazak na čistu energiju.
"Ignorisali smo pesmu sirena, glasove koji su u dobroj nameri predvideli, možda, kraj doba nafte i masovni dolazak električnih automobila i obnovljivih izvora energije", rekao je on.
Dos Bocas, sedma meksička rafinerija, ključna je za vladine ambicije da okonča oslanjanje na uvozno gorivo i postane energetski nezavisna. Spremna je da bude najveća fabrika goriva u Meksiku kada počne da radi, verovatno negde sledeće godine, sa potencijalom da poveća kapacitet za preradu nafte u zemlji za 20 odsto.
I trebalo bi da ojača lokalnu ekonomiju Paraisa, u predsednikovoj matičnoj državi Tabasko.
"Ovo je trenutak velike promene, velikog zaokreta, od prodaje sirove nafte do transformacije sirovina, proizvodnje goriva sami i prodaje na unutrašnjem tržištu", rekao je predsednik Meksika.
Međutim, kritičari postavljaju pitanje da li će izgradnja fabrike Dos Bocas, zvanično nazvane Olmeca, zaista unaprediti visoke ciljeve Obradora. Projekat je bio opterećen kašnjenjima u izgradnji i prekoračenjem troškova koji su bili toliko ogromni da su doveli do ostavke visokog zvaničnika Pemexa u decembru.
U početku se očekivalo da će rafinerija koštati osam milijardi dolara kada je projekat predložen 2019. godine, a budžet rafinerije za građevinske radove do 2024. porastao je na više od 14 milijardi dolara u maju. Konačna cena verovatno iznosi između 16 i 18 milijardi dolara, prema izvorima koji su upoznati sa situacijom.
Štaviše, ne očekuje se da će fabrika početi da proizvodi gorivo komercijalno najmanje mesecima. A Pemex bez novca ima evidenciju neuspeha da investira u svoje rafinerijske poslove, što je rezultiralo problemima u održavanju, nesrećama i finansijskim gubicima kompanije.
AMLO, koji je tvrdio da su troškovi projekta porasli samo 20 do 30 odsto, rekao je u petak da će nova fabrika omogućiti Meksiku da poveća proizvodnju rafinerije na 1,2 miliona barela prerade sirove nafte na dan sledeće godine.
- U pisanju teksta pomogle Maya Averbuch i Caroline Gonzalez.