Cene nafte mogle bi da dosegnu astronomskih 380 dolara po barelu ako zapadne sankcije navedu Rusiju na kontraudarac smanjenjem proizvodnje, upozorili su analitičari JPMorgana.
Grupa najrazvijenijih zemalja sveta G7 nastoji da osmisli mehanizam kojim bi se cena po kojoj Rusija može da prodaje naftu limitirala radi otežavanja finansiranja vojnih akcija u Ukrajini.
No, imajući u vidu trenutno dobro fiskalno stanje Rusije, predsednik Vladimir Putin može bez velike štete sopstvenoj privredi priuštiti smanjenje proizvodnje za pet miliona barela dnevno, smatra analitičarka JPMorgana Natasha Kaneva.
Opširnije
Gorivo u Srbiji nastavlja da poskupljuje, dok nafta treću nedelju pada
Dizel gorivo u Srbiji u narednoj nedelji maksimalno će koštati 218 dinara, a benzin 205 dinara za jedan litar.
01.07.2022
Putinov ukaz o gasnom projektu mogao bi da istera strane partnere
Zainteresovane strane imaju mesec dana da kažu da li će preuzeti učešće u novoj kompaniji.
01.07.2022
Nafta ide ka najvećim gubicima ove godine
Tržištem vlada zabrinutosti da će potencijalna recesija smanjiti potražnju za energijom.
01.07.2022
EU razmišlja o sankcionisanju ruskog zlata
Ruski izvoz zlata je u 2021. godini iznosio 12,6 milijardi funti.
01.07.2022
To bi, međutim, za svet imalo pogubne posledice. Smanjenje dnevne proizvodnje za tri miliona barela, cenu barela brenta u Londonu podiglo bi na 190 dolara, dok bi smanjenje proizvodnje za pet miliona barela značilo porast na 380 dolara.
"Najizgledniji rizik ograničavanja cene ruske nafte je da Rusija odluči da ne učestvuje u tome i smanji proizvodnju kako bi nanela štetu Zapadu. Od ruske strane zavisi kako će izgledati globalno tržište nafte", napisali su analitičari JPMorgana.